تحلیلی درباره لایوهای این روزهای اینستاگرام

تحلیلی درباره لایوهای این روزهای اینستاگرام

به گزارش سراج24، میکائیل دیانی از فعالان سابق دانشجویی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: در این ایام لایوها نیز بیشتر شده است اما در هفته اخیر لایو چند نفر خیلی پر سر و صدا بوده است. ساشا سبحانی؛ پویان مختاری؛ دنیا جهانبخت و... که لایوها پرمخاطب بالای 100هزار نفر داشتند.

اینکه چرا باید شاخ های اینستاگرامی که در ایران هم زندگی نمی کنند و عموما در زندگی های لاکچری هم هستند پرمخاطب ترین لایوها در این میان باشد؛ می تواند مورد مطالعه خوبی قرار گیرد.

شاید اولین نکته در مورد این لایوها به محتوای آن برگردد. عموم لایو این افراد درباره «مسائل جنسی» است؛ آن هم مواجهه ای به بدترین شکل آن که در برخی از آنها می توان رسما نام آن را برده داری جنسی گذاشت.

بخشی از بحث های این شاخ های اینستاگرامی به دعواهای داخلی و ارتباطات غیرمتعارف خودشان وابسته بود؛ آنچیزی که کمتر مورد توجه قرار گرفت و نشان از بی مبنایی و آنی زندگی کردن و دم غنیمتی هرزه‏گونه آنها داشت. بخش دیگر آن اما تعمیم دادن این هرزه گری به فضای عمومی جامعه بود.

استادی جامعه شناس داشتیم که در تحلیل گرایش به پورنوگرافی می گفت «جذب مخاطب با باز کردن دکمه تاریخچه ای به قدمت تاریخ انسان دارد!» اینجا نیز آنچه این لایوها را پر مخاطب کرده چیزی جز این نیست. «مسئله سکس» مسئله همه است، هر کس به نحوی آن را مرتفع می کند، بخشی مسیر مشروع، قانونی و منطقی آن را می روند و ازدواج می کنند؛ یخش دیگری یا شرایطش را ندارند، یا به لحاظ سنی و اقتصادی به آن نرسیده اند، یا حاکمیت شرایط را برای ازدواج و ارضای نیاز جنسی آنها بصورت طبیعی فراهم نکرده است، یا درگیر روابط فرازناشویی اند، یا اصلا نمی خواهند این سبک زندگی را انتخاب کنند و مسیرهای دیگری را می روند. مسیرهایی که شاید به لحاظ شرعی و قانونی و منطقی هم پذیرفته شده نباشد.

حالا در شرایط کرونایی و عدم ارتباط و ارضای نیاز جنسی چه در مورد نسل جدید که حالا در آن روابط بیشتری دیده می شود، چه چیزی بهتر از اینکه آنچه کمبود دارند را در لایوهای این شاخ های اینستاگرامی پیدا کنند، لایوهایی که همراه با ارضای نیاز جنسی، هیجان جنسی را نیز با خود به همراه دارد!

آنها بر اساس جاذبه جنسی و نیاز جنسی موجود به جامعه یک جمع وسیعی از مخاطبان را جلب می کنند و از سوی دیگر خود و دیگرانی را که مسئله «هویت» و «جلب توجه» دارند را در مرکز نگاه ها قرار می دهند. در حقیقت «بی هویتی»؛ «عدم توجه» و «عدم عزت نفس از حس مفید بودن» انها را وادار می کند که چنین کنش هایی داشته باشند و گروهی دیگر را در این لایوها با خود همراه کنند و آنها نیز برای اینکه جلب توجه کنند به برده‏داری جنسی تن می دهند.

این تحلیل جامعه شناسانه است بماند که این سبک لایو ها تکنیک تبلیغی برای قمارخانه های مجازی صاحبان پیج هاست؛ و حتی از این لایوها هم چند میلیونی پول در می آورند!

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

اینستاگرام، خوانندگان خوب یک دقیقه‌ای را در فضای مداحی زیاد کرد

طرح عیدانه حمایت از کسب‌ و کارهای مجازی

نشست مجازی «بررسی مولفه‌های داستان انقلاب» برگزار می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha