شیوع بیماری کرونا در کودکان کمتر است

شیوع بیماری کرونا در کودکان کمتر است

به گزارش سراج24، قسمت دیگری از برنامه گفتگومحور «انارستان» با موضوع «پیشگیری و درمان بیماری کرونا در کودکان» شنبه شب 23 فروردین سال 1399 روی آنتن این شبکه رفت. مهمان این برنامه دکتر ناهید ابراهیمی متخصص اطفال و مجری برنامه سینا هوشمندی‌نژاد بود.

ابراهیمی در خصوص میزان شیوع بیماری کرونا در کودکان گفت: طبق تحقیقات انجام شده در بیمارستان‌های اطفال در چین برای ابتلای کودکان شیوع 5 درصدی گزارش شده است که از این رقم 0.6 درصد بدحال بودند و نیاز به استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی و بستری در (ICU) پیدا کردند.

وی در ادامه افزود: این ارقام نشان می‌دهند شیوع این بیماری در کودکان کمتر است، چون سیستم دفاعی کودکان تازه‌تر و بیماری‌های زمینه‌ای در آنها کمتر است.

این متخصص اطفال با رد اینکه این موضوع در باره نوزادان صدق نمی‌کند گفت: در نوزادان هنوز سیستم ایمنی بدنشان کامل تشکیل نشده است و احتمال ابتلای نوزاد به این بیماری هست، اما خوشبختانه طبق تحقیقاتی که در چین انجام شد، از هر پنج نوزاد متولد شده از مادران مبتلا به کرونا تست کرونای چهار نوزاد منفی و تست یک نوزاد مثبت بود و نهایتاً هر پنج نوزاد زنده و سالم ماندند. این نشان می‌دهد بیماری کرونا از طریق خونی از مادر به جنین منتقل نمی‌شود، اما پس از تولد قانون انتقال از طریق ارتباط و تماس برقرار است.

وی تصریح کرد: بیماری کرونا از طریق زایمان و شیر مادر از مادر مبتلا به کرونا به نوزاد منتقل نمی‌شود.

ابراهیمی خاطرنشان کرد: همان مادر مبتلا به کرونا سیستم مصونیت و ایمنی سرمی و خونی خود را از طریق شیر به نوزاد منتقل می‌کند و همچنان شیر مادر بهترین گزینه برای نوزاد است، اما توصیه می‌شود در ده روز اول که تماس برای نوزاد پرخطر است، مادر مبتلا از نوزاد جدا شود و شیر مادر دوشیده شود و با وسایلی نظیر سرنگ یا قطره‌چکان به نوزاد داده شود.

وی افزود: پس از آنکه شرایط مادر پایدار شد و مادر قادر به کنترل شرایط و رعایت کامل نکات بهداشتی بود اقدام به شیردهی کنند.

این متخصص اطفال پیرامون احتمال شیوع بیماری کرونا در کودکان بالای شش ماه و زیر دو سال خاطرنشان کرد: احتمال ابتلای اینها از یک طرف به علت اینکه هنوز کنترل ندارند و در مقایسه با کودکان بالای دو سال کمتر قابل کنترل هستند و ممکن است مثلاً دستشان را به دهانشان ببرند بیشتر است، اما در عین حال به خاطر اینکه سیستم ایمنی کودکان بالای شش ماه تشکیل شده است و این کودکان مشکلات زمینه‌ای ندارد برآیند این دو در نهایت موجب می‌شود کمتر درگیر بیماری کرونا شوند و شیوع این بیماری در آنها کمتر باشد.

وی در خصوص علائم بیماری کرونا در کودکان توضیح داد: این علائم مانند علائم بزرگسالان است، یعنی سرفه، تب و تنگی نفس دارند، اما در کودکان این علائم خفیف‌تر و حالت سرماخوردگی خفیف است. حتی ممکن است کودک دچار تب گذرا یا گلودرد باشد یا حتی بدون علامت باشد، اما تست کرونای او مثبت باشد. در این حالت باید بسیار مراقب بود، چون او در این حالت برای پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌هایش ناقل است.  

ابراهیمی در خصوص ممنوعیت شیردهی مادران شیرده مبتلا به کرونا گفت: تنها یک دارو به اسم تامی‌فلو (Tamiflu) هست که مادر تا پایان دوره مصرف آن از شیردهی به نوزاد منع می‌شود، ولی در باره سایر داروهایی که برای بیماری کرونا به کار می‌رود منع شیردهی وجود ندارد. در مدت منع شیردهی مادر یا از قبل شیرش را دوشیده و فریز کرده باشد یا از شیر خشک برای تغذیه نوزاد استفاده کند. ضمن اینکه مادر در دوره مصرف دارو مایعات زیاد بنوشد. 

وی تصریح کرد: بسیاری از داروهایی که به مبتلایان بیماری کرونا داده می‌شود برای درمان این بیماری نیست، بلکه برای تخفیف علامتی است.

این متخصص اطفال پیرامون به عقب انداختن واکسن‌های نوزادان گفت: چون افق مهار بیماری کرونا معلوم نیست، والدین روال واکسیناسیون را با رعایت اصول فاصله‌گذاری اجتماعی و توصیه‌های بهداشتی ادامه دهند.

وی در خصوص بردن کودکان به پزشک در شرایط فعلی توصیه کرد: چنانچه کودک سالم است از مراجعات روتین برای اندازه‌گیری قد و وزن اجتناب کنید، اما در مواقعی که مثلاً کودک دچار تب شده است و علائم دیگری مثل عطسه و سرفه ندارد، حتماً با رعایت کامل توصیه‌های بهداشتی کودک را نزد همان پزشک و همان مرکزی که قبلاً می‌بردید در ساعات غیر شلوغ ببرید.

ابراهیمی برای پیشگیری از ابتلای کودکان به بیماری کرونا گفت: شستشوی وسایل کودک با آب گرم و صابون الزامی است. تا جایی که می‌توانید اسباب‌بازی‌ها و وسایل تماسی کمتری را در دسترس کودک قرار بدهید. روی همان اسباب‌بازی‌هایی که در اختیارش می‌گذارید، به‌خصوص عروسک‌هایی که پرز یا خز دارند و یا توپ‌های پلاستیکی پوشش پارچه‌ای قابل شستشو با آب و صابون بکشید. از طریق فیلم‌ها یا کارتون‌ها برایش خط قرمز تعیین کنید که مثلاً به اینجا یا آنجا دست نزند.  

وی در ادامه افزود: در دوران قرنطینه و شیوع بیماری کرونا بیشتر به بازی‌هایی نظیر شعر، قصه، ادا و شکلک رو بیاورید.

این متخصص اطفال به شستشوی دست کودکان با آب و صابون تأکید و خاطرنشان کرد: در مواردی که نمی‌شود بچه را کنترل کرد می‌شود برای ضد عفونی از مواد عفونی‌کننده کم‌خطرتر نظیر سرکه و آب نمک استفاده کرد. همچنین چنانچه لازم شد وسیله‌ای را الکل بزنید روی آن آب بگیرید و آن را در معرض هوا قرار بدهید تا خشک شود.

وی پیرامون بحث تغذیه در پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا در کودکان بیان کرد: اصل کلی برای هر کودک مریض و تب‌داری رقیق‌سازی غذاست، یعنی افزایش آب و مایعات در غذای کودک برای افزایش ادرار کودک، اما مواد غذایی توصیه شده برای پیشگیری از ابتلا به کرونا مثل سیر، پیاز، زنجبیل و... برای کودکان باید با دوز پایین در غذای آنها گنجانده شود، نه به‌طور مستقیم، چون ممکن است علائم حساسیت نظیر کهیر در آنها بروز کند. بنابراین در مصرف اینها احتیاط شود.

ابراهیمی در پاسخ به اینکه آیا می‌توان داروی گیاهی به نوزاد داد، گفت: ما داروهای درمانی خوراکی به کودکان زیر دو ماه نمی‌دهیم. بنابراین اصلاً و به هیچ‌وجه به نوزادان داروی گیاهی داده نشود. ‌

وی برای درمان علامتی کودکان شش ماه به بالا مصرف داروهایی با پایه گیاهی را که در داروخانه‌های کشور موجودند با تجویز پزشک توصیه و تأکید کرد: مصرف این داروها حتماً با تجویز و توصیه پزشک باشد و خودسرانه نباشد.   

این متخصص اطفال برای عفونت ادراری دختر 9 ساله بیان کرد: لازم نیست کودک را به آزمایشگاه ببرید. ظرف را از آزمایشگاه بگیرید و سپس نمونه را به آزمایشگاه برسانید. سپس می‌توانید جواب آزمایش را به دکتر نشان بدهید. چون کودک 9 ساله است به فرزندتان ماسک بزنید و با رعایت کامل نکات بهداشتی کودک را نزد پزشک ببرید، زیرا آسیب عفونت ادراری جدی است.

وی در خصوص ختنه نوزادان اشاره کرد: با توجه به شرایط فعلی تا سه ماهگی صبر شود و سپس با رعایت شرایط خاص کودک را به مراکزی که این کار را انجام می‌دهند ببرید و ختنه را انجام دهید.

ابراهیمی در خصوص از شیر گرفتن نوزاد در وضعیت فعلی گفت: یکی از فصل‌های خوب از شیر گرفتن کودکان بهار است. با توجه به شرایط کنونی می‌شود آن را تا انتهای بهار عقب انداخت.      

وی در پایان تصریح کرد: استرس مادران شیرده بر شیر آنها تأثیر می‌گذارد و مادران بکوشند در شرایط فعلی آرامش خود را حفظ کنند.    

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

برادران افغانستانی پای رکاب رهبر انقلاب

ادامه نگرانی‌ها از وضعیت اربعین در کرونا

کنترل کرونا بدون توسل به روش‌های قهری دستاوردی درخشان است

0 نظر

ارسال نظر

capcha