یادداشت؛

کرونا چه تغییراتی در ایده جهانی شدن ایجاد خواهد کرد؟

کرونا چه تغییراتی در ایده جهانی شدن ایجاد خواهد کرد؟

سراج24، فاطمه صابری/ شیوع سریع و فراگیر ویروس جدید کرونا در اکثر کشور‌های جهان، بار دیگر بحث و جدل درباره ایده جهانی شدن را زنده کرده است. مخالفان این ایده معتقدند که روند جهانی شدن به شیوع گسترده کرونا در جهان کمک کرده و لذا بازگشت به واحد‌های ملی دارای حاکمیت ضروری است. از سوی دیگر، موافقان این ایده از فقدان همکاری و اتحاد بین المللی برای مقابله با کرونا گلایه می‌کنند.

«پیتر زیهان» در کتاب خود با نام «ملل غیر متحد» به بررسی نقش آمریکا در ایجاد اتحاد بین کشورها یا از بین بردن اتحاد آنها می پردازد. او در این کتاب به این مبحث می پردازد که چه اتفاقی می افتد اگر قدرت های اصلی در دنیا به این نتیجه برسند که، آنقدر از قدرت های دیگر بهتر هستند که می توانند به جای همکاری بین المللی رو به رقابت های بین المللی بیاورند. او به روی کار آمدن ترامپ و رهبرانی در دنیا که شباهت زیادی به او دارند اشاره و به رقابت قدرت های منطقه ای در اقصی نقاط جهان برای به دست گرفتن کنترل مناطق مختلف از جمله در منطقه غرب آسیا می پردازد.

خروج انگلیس از اتحادیه اروپا برای اتحاد بیشتر با دنیای انگلیسی زبان، خروج آمریکا از پیمان های بین المللی  و افزایش تعرفه ها بر صنایع و کالاهای وارداتی از اروپا و چین و دیوار مرزی با مکزیک، همگی مؤید این مطلب است که همکاری های بین المللی در حال تبدیل شدن به رقابت های بین المللی است.

شاید اپیدمی کرونا فرضیه منطقه ای شدن ساختارهای جهانی را در سیستم دولتی را قوی کند و دهکده جهانی به سمت تبدیل شدن به هژمون های منطقه ای در جهان، مثل هژمون منطقه ای آلمان در اروپا ، برزیل در آمریکای لاتین ، چین در آسیای شرقی و شاید ایران در منطقه غرب آسیا پیش برود.

شاید هم نظم جدیدی در راه است و آمریکا -بگویید طبقه جدید سرمایه داری متشکل از بیل گیتس، اپل،  فیسبوک، آمازون و سیلیکون ولی و غیره بخواهند از طریق قدرت خود در فضای مجازی، دهکده جهانی را ارتقاء و نظم جدیدی را بر زیستن انسان ها حاکم کند.

نوح هراری در کتاب «انسان خردمند» در بخش فرجام انسان خردمند می گوید: بشر امروز به دنبال جایگزینی انتخاب طبیعی با طراحی هوشمندانه از سه طریق مهندسی بیولوژیک، مهندسی سایبورگ و مهندسی حیات غیر طبیعی است. شواهد جهان امروز نیز مؤید این مطلب است.

شاید جهان در حال عبور از حیات طبیعی به حیات هوشمند است؟

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

اوکراین ؛ دروازه نظم جدید جهانی

خلاء قانونی حقوق بین الملل درپیگیری ترورهدفمند شهید سلیمانی

معطلی واکسن پشت سد FATF بهانه ی دولت لیبرال/بر سر سلامت ایران قمار شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha