یادداشت؛

یک فیک نیوز و خلأ جدی رسانه‌های رسمی

یک فیک نیوز و خلأ جدی رسانه‌های رسمی

سراج24، معصومه نصیری/ خبر جعلی شهادت سردار قاآنی و امیر پوردستان با هم افزایی خط رسانه‌ای خاص داخلی و خارجی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. خبری که در شرایط حساس کنونی منطقه در راستای عملیات روانی برنامه ریزی شده در این حد وسیع بازنشر شد و بازهم کاستی هایمان را به رخمان کشید.

1⃣ معمولا اخبار جعلی و شایعه در مواقع مهم و مبهم و در نبود رسانه های رسمی جولان بیشتر و پرقدرت‌تری دارند. اینکه چرا رسانه های رسمی با سرعت وارد میدان نشدند تا با نشر یک خبر موثق، جلوی نشر خبر جعلی را بگیرد آسیب چندباره ما در زمینه اقدام به هنگام رسانه‌ای یمان را گوشزد کرد. گروه‌های واکنش سریع این روزها از واجبات رسانه‌ای هستند‌.

2⃣ بسیاری از افرادی که در دام خبر جعلی افتاده بودند یک خبرگزاری را مورد استناد قرار دادند. بارها گفته ایم اخبار از چند منبع رسمی باید پیگیری شود. یک منبع دلیل بر صحت نیست. کانال تلگرامی منبع موثق و معتبر نیست آنهم برای چنین اخباری.

3⃣ اگر خط خبری و زنجیره خبر مربوطه را بررسی کنیم درخواهیم یافت معمولا پروپاگاندای نظامی با پیوست‌های رسانه‌ای همراه است و این خبر دقیقا قطعه ای از همین پازل بود.

4⃣ سواد رسانه‌ای را جدی بگیریم. نداشتنش مخاطب و رسانه‌ها را دقیقا در جبهه رسانه‌ای دشمن قرار می‌دهد.

این روزها و با توجه به تحرکات در کشور عراق، مخاطبان در پذیرش اخبار در این زمینه دقت رسانه‌ای بیشتری داشته باشند. این آخرین فیک نیوز این روزها نخواهد بود.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

رد​پای «واگنر»ها در آفریقا

«روایت وارونه» راهبرد اصلی رسانه سعودی

هفت گام برای جهاد تبیین در بسترهای نوین رسانه‌ای

0 نظر

ارسال نظر

capcha