واکاوی اقدامات جریان شیرازی در مشهد مقدس

واکاوی اقدامات جریان شیرازی در مشهد مقدس

به گزارش سراج24، در روزهای گذشته ویدیوهایی از مشهد منتشر شد که علاوه بر تعجب شیعه های اصیل و ناب، مورد سوء استفاده بسیاری از رسانه های معاند و تکفیری ـ وهابی را درجهت موج جدید شیعه هراسی و فضای تخاصم شیعه¬ستیزی درپی داشت. اما چرا باید این اتفاق در مشهد پایتخت معنوی ایران اسلامی بیفتد؟

بگذارید کمی شما را به سال ها قبل در مشهد مقدس منتقل کنم. حوالی سال 86 بود که برخی از هیئت ها و مداحان مشهدی برای برگزاری مراسماتشان با حامی مالی قدرتمندی روبرو شدند

این حامی که بود؟ در همان اوایل خیابان آزادی که این روزها به آن آیت الله بهجت می گویند دفتر مرجعیت سید صادق شیرازی مکانی بود که به حامی مالی هیئت ها تبدیل شده بود.

البته جناب صادق شیرازی آن ایام مدرسه امام رضا (ع) که زائرسرا ویژه طلاب را نیز بنا کرده بود و در همان مکان نیز یکی از بزرگترین هیئت های مشهد (محبان الائمه) را ساخت تا به این روش موفق شود در آن واحد هم بر طلاب تسلط پیدا کند و هم مداحان و سینه زنان اهل بیت را در اختیار بگیرد. البته در این سال ها هنوز آیت الله صادق شیرازی حرف های خودش علیه جمهوری اسلامی و تلاش برای ایجاد فتنه  مذهبی و سیاسی در ایران را علنی نکرده بود.

در اواخر دهه80 و اوایل دهه90 شمسی جریان شیرازی با راه اندازی شبکه های ماهواره ای وارد فاز جدیدی از ارتباط گیری با هیئت های مذهبی و مداحان خصوصا مشهدی شد. وابستگان به جریان شیرازی با دادن هزینه هیئت ها آنان را به صورت رایگان به کربلا می فرستادند و از آن طرف مداحان و روحانیون این هیئت ها می توانستند در شبکه امام حسین (ع) وابسته به صادق شیرازی در نزدیک ترین استودیو به حرم اباعبدالله (ع) مداحی و عکس برداری کنند.

حالا دیگر مداحان و هیئت های مذهبی در مشهد وابسته به سید صادق شیرازی شده اند و کسی جرات مخالفت با این جریان را نداشت. از آن طرف مراکز اسلامی هیچ برنامه ای برای جلوگیری از درز این تفکرات بین جوانان مشهدی نکردند و به جای برنامه منظم برای تصحیح عقاید جوانان شیعه؛ رو به برگزاری کلاس هایی مثل نقد فیلم و.. آوردند تا جریان شیرازی به تنهایی یکه تاز میدان مشهد باشد و این یکه تازی وقتی فعالین انجمن حجتیه مانند ح.ی/ا.ر/ و... نیز با انان همراه شدند به مرتبه بالاتری رسید.

برنامه اصلی جریان شیرازی در هیئت های مشهد چه بود؟

جریان شیرازی با استفاده از خطباء و مداحانی که دیگر وابسته به آنان بودند تلاش کرد تا بدنه هیئتی مشهد را نسبت به جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی بدبین نماید و از آن طرف به آنان القاء کنند همراهی با انقلاب اسلامی خیانت به امام زمان (عج) است. حالا سال هاست برخی از هیئت های مذهبی در مشهد مقدس تحت این جو مسموم جریان صادق شیرازی قرار گرفته است.

جو مسمومی که افراد در آن با افتخار از قمه زنی خودشان به بهانه مساواه با اهل بیت می گویند اما جرات ندارند یک نفرشان برای دفاع از حرم اهل بیت (ع) مدافع حرم شود و جانش را کف دست بگیرد. جو مسمومی که در هیئت خط قرمز خودشان را اهل بیت می خوانند اما وقتی سردار مدافعان حرم اهل بیت (ع) شهید می شود نه تنها تسلیت نمی گویند بلکه گاها در مجالس خصوصیشان ابراز شادی هم می کنند.

جریان صادق شیرازی وارد فاز جدیدی از فعالیت شده است و آن هم استفاده ابزاری از مراسمات و شعائر اهل بیت برای درگیری سیاسی با جمهوری اسلامی است. روزی به بهانه مخالفت با نظام قمه می زنند. روزی در مخالفت با نظام به مخالفین ناسزا می گویند و امروز هم در مخالفت با نظام ضریح لیس میزنند.

بی شک این جو مسموم علل متعددی دارد که شاید مهمترینش بی توجهی مسئولین حوزوی نسبت به گسترش این تفکرات منحرف در سطح شهر مشهد باشد. به نظر می رسد اگر حوزه علمیه؛ دفتر تبلیغات و سازمان تبلیغات اسلامی برنامه ای برای روشنگری علیه تفکرات منحرف این جریان نگیرد بزودی باید شاهد اتفاقات و ویدیوهای جدیدی نیز باشیم.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

کشوری که گزینه حمله نظامی همواره روی میز آن است، از حمله بیولوژیکی دریغ نمی‌کند

رونمایی از قدیمی‌ترین نسخ خطی منسوب به امام علی(ع)

راهپیمایی الی بیت المقدس در مشهد برگزار شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha