جعفر قنادباشی:

تظاهرات عراق آغاز انقلاب ضداشغالگری علیه رژیم آمریکا/ نگران‌کننده‌ترین دغدغه عراقی‌ها زیر سوال رفتن استقلالشان است

تظاهرات عراق آغاز انقلاب ضداشغالگری علیه رژیم آمریکا/ نگران‌کننده‌ترین دغدغه عراقی‌ها زیر سوال رفتن استقلالشان  است

جعفر قنادباشی کارشناس مسائل سیاسی در خاورمیانه در گفت‌وگو با سراج24 درباره‌ی تظاهرات ضدآمریکایی عراقی‌ها در روز گذشته گفت: این روز در تاریخ عراق به نام سالروز آغاز انقلاب ضداشغالگری مردم عراق علیه رژیم آمریکا نام‌گذاری خواهد شد. عراقی‌ها در این روز با وحدت و انسجام خود به مداخله‌ی آمریکا در عراق نه گفتند و حرکت خود به سمت استقلال ملی را اعلام کردند.

وی افزود: این روز به عنوان یک همه‌پرسی بزرگ نسبت به ادامه‌ی حضور آمریکایی‌ها در عراق شناخته خواهد شد و نشانی از حرکت عمومی ملت عراق نسبت به پایان دادن فعالیت پایگاه‌های آمریکایی در عراق خواهد بود.

این کارشناس سیاسی تصریح کرد: آن‌چه که آمریکایی‌ها را مجبور به ترک عراق خواهد کرد، انسجام ملت عراق است. آمریکایی‌ها می‌دانند زمانی شکست خواهند خورد که بین مردم عراق وحدت برقرار باشد و زمانی می‌توانند به پیروزی خود امیدوار باشند که بین این ملت تفرقه و اختلاف ایجاد کنند. عراقی‌ها نباید اجازه دهند که فعالیت مخرب و ضداستقلال آمریکا در عراق ادامه پیدا کند. آن‌ها باید در کنار مسئولان دولت و حکومت خود نسبت به تشکیل یک دولت قوی و مقتدر اقدام نمایند. بدون کمک مردم، حکومت عراق نمی‌تواند یک دولت سالم تشکیل دهد.

وی به لزوم حفظ هم‌بستگی میان همه‌ی ملت و احزاب عراق تاکید داشت و گفت: احزاب سیاسی در عراق باید از قدرت‌طلبی‌های گروهی و جناحی دست بردارند و به منافع ملی خود بیاندیشند. هم‌چنین فضای رسانه‌ای حاکم در عراق باید یک جو سالم و شفاف باشد. آمریکایی‌ها به وسیله‌ی فضای مجازی ذهن‌های مردم را مسموم می‌کنند و از آن در جهت اهداف خود بهره‌برداری می‌کنند. عراقی‌ها باید در راستای اخراج آمریکایی‌ها از خاک خود، اخبار و رویدادها را از یک منبع رسمی و مورد تایید بررسی کنند.

قنادباشی ادامه داد: اغتشاشات چند ماه اخیر در عراق، نتیجه‌ی نفوذ رسانه‌های مشکوکی است که تحت نظر آمریکایی‌ها فعالیت داشتند. به همین جهت برای اخراج آمریکایی‌ها از منطقه توجه به رسانه ضرورت دارد و حیاتی است.

کارشناس سیاسی امور خاورمیانه درباره‌ی پیام برگزاری تظاهرات ضدآمریکایی پیش از برگزاری انتخابات ملی عراق بیان کرد: مردم عراق در این تظاهرات مداخله‌ی آمریکا در امور داخلی خود را نگران‌کننده‌ترین دغدغه‌ی این روزهایشان معرفی کردند. آن‌ها گفتند که اصلی‌ترین مشکلشان زیر سوال بردن استقلال عراق، دخالت در امور داخلی، اختلاف و تفرقه‌افکنی و ایجاد اغتشاش و ترور در خاک عراق توسط آمریکایی‌ها است.

وی افزود: مقامات، مسئولین و تصمیم‌گیران حکومت عراق باید در کنار ملت‌شان از راه‌کارهایی که آمریکایی‌ها به آن‌ها نشان می‌دهند دوری کنند و در تصمیم‌گیری‌ها، آمریکایی‌ها را کنار بگذراند. هر چه از آن‌ها فاصله بگیرند و تصمیم خود را دور از دستورات آمریکایی‌ها بگیرند به صلاح منافع ملی خودشان خواهد بود.

این کارشناس خاطرنشان کرد: احزاب و ملت عراق باید در درجه‌ی اول به منافع ملی خود بیاندیشند و از انتفاعات شخصی و حزبی دوری کنند. آن‌ها باید مرزبندی‌های قومیتی و دینی را کنار بگذارند و با توجه به منافع ملی خود به برگزاری یک انتخابات سالم پیش روند.

قنادباشی در پایان اظهار داشت: آمریکایی‌ها طی سال‌هایی که در عراق بودند همیشه سعی داشتند اختلافات قومیتی یا دینی ایجاد کنند تا بهره‌برداری خود را داشته باشند و اهداف خود را جلو ببرند. به همین جهت عراقی‌ها باید از این اقدامات که آینده‌ی سیاسی سیاهی برای عراق در پی خواهد داشت، پرهیز کنند و به سمت منافع ملی بروند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

دیدار سردار قاآنی با مقتدی صدر

انتقام خون فرماندهان شهیدمان را خواهیم گرفت

تماس تلفنی امیرعبداللهیان با همتای عراقی/ ابراز خرسندی از سلامتی نخست‌وزیر عراق

0 نظر

ارسال نظر

capcha