منصور امینی:

فضای مجازی فرصتی بزرگ برای ترویج معارف اسلامی و انقلابی ما خواهد بود

فضای مجازی فرصتی بزرگ برای ترویج معارف اسلامی و انقلابی ما خواهد بود

به گزارش خبرنگار سراج24، همایش معرفی گوشه ای از دستاوردهای شاخص جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در فضای مجازی عصر (پنجشنبه ۱۲ دی ماه) به همت سازمان فضای مجازی سراج در سالن همایش های کوثر برگزار شد.

منصور امینی رئیس سازمان فضای مجازی سراج در این همایش اظهار داشت: تنها بخش کوچکی از فعالیت ها، دستاوردها و اقدامات اثرگذار جوانان پرشور انقلابی در بخش های مختلف فضای مجازی امروز به نمایش عموم گذاشته می شود.

وی ادامه داد: فضای مجازی مسئله ای است که مانند فیل در تاریکی هر کس از نگاه خود به یک بعد آن نگاه می‌کند و شاید از بخش های دیگر آن غافل باشد. همین امر باعث شده که نگاهی جامع با دید آینده پژوهانه به فضای وجود نداشته باشد.

امینی با تاکید بر لزوم بررسی تهدیدات و فرصت هایی که فضای مجازی برای جوامع به بار خواهد آورد اذعان کرد: در آینده و طی ۲۰ سال در ۵ حوزه تغییراتی در فضای مجازی رخ می دهد که این تغییرات موجب تحولات اساسی در زندگی بشر خواهد شد که معمولا پیش بینی هایی که در حوزه فن‌آوری ها صورت می‌گیرد زودتر از آنچه انتظار می رود محقق می‌شوند.

وی ادامه داد: در حوزه شبکه سه اتفاق مهم در حال رخ دادن است که اول توسعه دسترسی به اینترنت است و این دسترسی در حال همگانی شدن است تا جایی که شاید دیگر دولت ها نتوانند دسترسی به اینترنت را کنترل کنند‌.

رئیس سازمان فضای مجازی سراج بیان کرد: دومین تحول در حوزه شبکه، توسعه رایانش ابری است که شاید روزی رایانه‌ها دیگر نیازی به پردازشگر و حافظه های قدرتمند نداشته باشند و مسئله سوم بحث گسترش اینترنت اشیا است و در آینده ای نه چندان دور همه اشیا به اینترنت متصل می‌شوند و همه بخش‌های زندگی مبتنی بر اینترنت و شبکه می‌شوند و این توسعه شبکه طی چندسال آینده در تمام زندگی ملموس خواهد بود.

وی با بیان اینکه رسیدن به سرعت های بالا در پردازش دومین تغییر و تحول فضای مجازی است افزود: تقریبا فن آوری های سیلیکونی در حوزه پردازش به آخر خط رسیده اند و تکنولوژی از این پس به سراغ روش‌های جدیدی مثل پردازش های کوانتومی یا پردازش های مبتنی بر الگوهای پردازش مغز انسان برای رسیدن به سرعتی در حد سرعت نور می‌رود که هم اکنون شبیه سازی پردازش مغز انسان از بزرگترین پروژه هایی است که در دست تحقیق و بررسی قرار دارد، پردازشی که اگر بخواهند آن را شبیه سازی کنند به یک نیروگاه هزار مگاواتی برق و فضایی در حدود یک پنجم شهر تهران نیاز است که فن‌آوری در حال حرکت به سمت شبیه سازی پردازش مغز انسان در تراشه های کوچک است.

رئیس سازمان فضای مجازی سراج هوش مصنوعی را سومین حوزه فضای مجازی که با تغییرات اساسی روبرو می‌شود برشمرد و گفت: یکی از مهمترین پروژه هایی که در فن آوری های نوین به سمت آن در حرکت هستیم هوش مصنوعی است که در گام نخست در زمینه توسعه هوش یادگیرنده پیشرفتهای چشم گیری به وجود آمده است.

وی ادامه داد: شبیه سازی محیط عرصه دیگری در فضای مجازی است که با تحولات گسترده روبرو می‌شود؛ در شبیه سازی محیط هم اکنون پروژه هایی مثل واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در حال توسعه است که فعالان جبهه فرهنگی انقلاب نیز در این حوزه ها اقداماتی داشته اند. امینی گفت عرصه دیگر شبیه سازی حواس 5 گانه انسان است. در زمینه شبیه سازی بینایی تقریباً تکنولوژی به شبیه سازی کامل رسیده است.

امینی اذعان کرد: در حوزه شنوایی بشر تقریبا به فن‌آوری کامل شبیه سازی رسیده است. از نظر شبیه سازی حس بویایی ۲۰ درصد و حس لامسه و چشایی ۱۰ درصد شبیه سازی محقق شده و اینها یعنی رسیدن به انسان و دنیای مجازی که تحقق این فرایندها در دنیا و به تبع آن در کشور ما تبعاتی را به دنبال دارد.

وی خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب دو سال پیش در دیدار با اعضای شورای عالی فضای مجازی به بخشی از این تبعات اشاره کردند، ایشان نگاهی جامع به فضای مجازی دارند و این فضا را صرفا ابزار و یک بستر نمی‌دانند و به زندگی دوّم و انقلاب سایبری نیز لشلره نموده اند و از این رو نگاهی حکیمانه به مسئله فضای مجازی دارند که به اعتقاد من چنین نگاهی در هیچ شخصیتی به جز ایشان یافت نمی‌شود.

رئیس سازمان فضای مجازی سراج بیان کرد: اگر این آینده پژوهی ها محقق شود، طی چندسال آینده قدرت اعمال حاکمیت حکومت ها کم شده و بازیگران جدید همانند شرکت های چند ملیتی در کنار حکومت ها شکل می گیرند که فیس بوک و گوگل نمونه ای از این دست شرکت ها هستند.

وی اضافه کرد: برچیده شدن سیستم های بروکرات و اداری، از بین رفتن نظام های اقتصادی به علت ایجاد تحول در نظام پولی و تغییر در نظام های سیاسی و مولفه های قدرت از دیگر تبعات تحقق این متغیرهای فضای مجازی هستند.

امینی اظهار کرد: تحقق فرایندهای مذکور قطعا نظام آموزشی را نیز دگرگون می‌کند، مدرک گرایی کاهش و آموزش های غیر رسمی افزایش می‌یابند. این در حالی است که ما سالهاست برای سند تحول آموزش و پرورش زمان و انرژی گذاشته ایم اما برای آینده پژوهی فن آوری در آموزش و پرورش نهایت اقدامی که صورت گرفته، اضافه شدن یک درس سواد رسانه ای بسیار ساده در مقطع دوم دبیرستان است.

این فعال جبهه فرهنگی انقلاب ادامه داد: موضوع مهم دیگر این است که تعامل انسان با ماشین جایگزین رابطه انسان با انسان می‌شود که این موضوع را امروز در وابستگی بیش از حد نسل جوان به تلفن های همراه خود به وضوح مشاهده می کنید‌.

وی اذعان کرد: تحولات نابودگر اخلاق به صورت گسترده در صنعت پورن نیز از دیگر تبعات آینده فضای مجازی است به گونه ای که از نظر عرفی احتمال پذیرفته شدن ارتباطات جنسی غیرشرعی وجود دارد، شما فرض کنید حواس پنج گانه انسان شبیه سازی شده و از طرفی محیط هم شبیه سازی بشود، آنگاه چه اتفاقی می‌افتد؟ یعنی انحطاط اخلاق در سطح جوامع بشری که نیاز به آمادگی جدی و پیشگیری دارد.

امینی با بیان اینکه "بازی" نقش مهمی در آموزش، جامعه پذیری و هویت سازی دارد افزود: در آینده قطعا بازی ها یکی از مهم ترین بخش های زندگی بشر خواهند شد و جالب است که بخشی از نافرمانی های مدنی که در کشورهای مختلف اتفاق می‌افتد، به واسطه فرهنگی است که همین بازی های رایانه ای بر روی نسل امروزی حاکم کرده است.

وی در ادامه گفت: در کنار این حجم از تبعات گسترش فضای مجازی، یک فرصت بی نظیر برای انقلاب اسلامی فراهم خواهد شد که اگر آن تمدن نوین اسلامی که قرار است شکل بگیرد را همزمان با این انقلاب سایبری که در دنیا در حال محقق شدن است، بتوانیم منطبق کنیم، از این ظرفیت نهایت استفاده را خواهیم برد؛ این فرصتی بزرگ برای ترویج معارف اسلامی و انقلابی ما خواهد بود به شرط آنکه خود را آماده کنیم.

رئیس سازمان سراج تصریح کرد: در آینده با این جهش تکنولوژی با موجی از بیکاری مواجه خواهیم شد و البته در کنار آن با موجی از کارآفرینی روبرو می‌شویم. بیکاری در مشاغل سنتی و کارآفرینی در عرصه اقتصاد دیجیتال شکل می گیرد که فعالیت تاکسی های اینترنتی و کساد شدن بازار تاکسیران ها و آژانس ها و توسعه فروشگاه های دیجیتال و ورشکستگی فروشگاه های سنتی نمونه ای از این دست اتفاق ها هستتد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در نقاط مختلف کشور جوانان انقلابی به صورت خود جوش در حوزه های محتوا و آگاه سازی با کمترین بودجه فعالیت هایی را در فضای مجازی شروع کرده بودند و سازمان سراج نیز در خصوص سازماندهی و حمایت‌های متنوع در حد وسیع اقداماتی را انجام داده است.

امینی در بخشی از سخنان خود عنوان کرد که مسائله تامین زیر ساخت و سرویس و خدمات از وظایف حاکمیتی و دولت هاست که متأسفانه در دولتهای مختلف و علی الخصوص در دولت فعلی اهمیت جدی به آن داده نشده است و نمونه بارز آن نپرداختن به اینترنت ملّی که کشورهایی مثل آمریکا، روسیه و چین به دنبال آن هستند یا ضعف جدی در تحقق شبکه ملّی اطلاعات می باشد.

رییس سازمان فضای مجازی سراج تصریح کرد: این چیزی که امروز در این همایش ارائه می شود کمتر از یک هزارم اقداماتی است که نیرو های انقلابی در فضای مجازی انجام می دهند و به اعتقاد من اگر همین بچه ها و مجموعه های آتش به اختیار هم فعال نبودند و میدان را خالی می کردند شاید تا الان اتفاق بسیار اسفناکی برای انقلاب رخ می‌داد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

پیامبر رحمت(ص): علی از جانب خدا، امام و پیشواست

پیام تسلیت سازمان فضای مجازی سراج به مناسبت درگذشت مرحوم محمدحسین فرج‌نژاد

کارگاه آموزشی کودک، مهارت، زندگی

0 نظر

ارسال نظر

capcha