نگاهی به فعالیت‌های کانون دانش‌پژوهان نخبه؛

نخبه‌پروری از زیر زمین مسجد تا کسب مدال المپیاد جهانی +عکس و فیلم

نخبه‌پروری از زیر زمین مسجد تا کسب مدال المپیاد جهانی +عکس و فیلم

به گزارش سراج24، اواخر مرداد ۹۸ که تعدادی از المپیادی‌ها و مدال‌آوران علمی به دیدار رهبر معظم انقلاب رفتند و 135 مدال المپیادهای علمی کشوری و جهانی خود را به ایشان تقدیم کردند، اسم یک مجموعه زیاد شنیده شد؛ «کانون دانش‌پژوهان نخبه». مجموعه‌ای که تعدادی از آن مدال‌آوران عضوش بودند و البته در این 25 سالی که از تاسیس آن می‌گذرد چندین بار دیگر هم اعضایش مدال‌هایشان را به رهبری اهدا کرده‌بودند.

کانونی که نزدیک سه دهه قبل در زیرزمین مسجدی شکل گرفته بود حالا امروز بر سر زبان‌ها افتاده؛ آن‌هم به خاطر عملکرد کم‌نظیر افرادی که چرخ‌های این کانون را به حرکت در می‌آورند؛ کار تربیتی و علمی، بدون هیچ چشم‌داشتی تنها برای تربیت نخبگانی که ایران ما به آن‌ها نیاز دارد، برکتی خاص به کانون دانش‌پژوهان نخبه بخشیده است. در این کانون همه به فکر ایرانی آباد و درخشان‌اند. ایرانی که بیش از هرچیزی به نیروی مومنِ نخبه‌ی انقلابی نیاز دارد.

گزارشی از فعالیت‌های علمی و تربیتی «کانون دانش‌پژوهان نخبه»

در این گزارش به معرفی بیشتر این مجموعه خواهیم پرداخت.

* «کانون» کِی و چگونه شکل گرفت؟
کانون دانش‌پژوهان نخبه کانونی از اوایل دهه ۷۰ و بعد از صدور فرمان جهاد علمی از سوی رهبر معظم انقلاب فعالیتش را آغاز کرده و تا امروز بیش از ۳۰۰ دانشجو و طلبه‌ نخبه را تحویل جامعه داده است. دانش‌آموختگان کانون در طول این سال‌ها توانسته‌اند صدها مدال المپیاد کشوری و جهانی به دست بیاورند.

استارت اولیه این کانون را «رسول محمدقلی» در در جنوب شهر تهران و در زیر زمین مسجدی در عبدل‌آباد تهران می‌زند. کانونی برای تربیت و پرورش همه‌ ابعاد بچه‌هایی که استعداد کافی را برای رشد دارند. البته بدون امکانات درست و درمان و بدون حمایت خاص دولتی. اما امروز با وجود همه‌ مشکلات، کانون دانش‌پژوهان نخبه ۴ شعبه در تهران دارد. سه شعبه در مناطق ۱۶، ۱۹ و ۲۰ تهران قرار دارد و یک شعبه نیز ابتدای سال ۹۰ در میدان خراسان تهران افتتاح شده است.

* ماجرای تقدیم مدال‌ها به رهبر انقلاب
بنابر گفته عضو هیئت امنای کانون، تحصیل، تهذیب و ورزش سه خواسته‌ رهبری از جوانان بوده؛ خواسته‌هایی که در تنظیم ساختار کانون دانش‌پژوهان نخبه سهم بسزایی داشته است.

دانش‌آموختگان کانون در طول این سال‌ها توانسته‌اند صدها مدال المپیاد کشوری و جهانی به دست بیاورند. مدال‌هایی که هر چندسال یک‌بار تقدیم رهبری می‌کنند. البته ماجرای تقدیم مدال‌ها به سال ۸۱ بر می‌گردد؛ زمانی که تعدادی از بچه‌های منطقه ۱۶ تهران موفق می‌شوند در المپیادهای جهانی مدال بیاورند و آن را تقدیم رهبری کنند. بعد از آن این تقدیم مدال‌ها به یک سنت در کانون دانش‌پژوهان نخبه تبدیل شده است. برای نمونه مسعود شفائی دانش‌آموخته‌کانون تا امروز ۷ مدال کشوری و جهانی خود را به رهبری اهدا کرده است.(مدال نقره المپیاد جهانی دانش آموزی ۲۰۱۰ قراقستان، مدال طلا المپیاد جهانی دانشجویان ۲۰۱۲، مدال نقره و طلا المپیاد دانش آموزی کشور سال ۸۷ و ۸۸، مدال طلای المپیاد انجمن ریاضی ایران سال ۹۱ و ۹۲، نفر سوم المپیاد بین المللی ریاضی دوره قبل، نفر سوم المپیاد بین المللی ریاضی امسال در اصفهان).

حجت‌الاسلام جواد داور مسئول شعب کانون دانش‌پژوهان نخبه می‌گوید: «بعد از مدتی تصمیم گرفتیم از طریق بچه‌های کانون مدال دیگر رفقای المپیادی را هم جمع کنیم و تقدیم حضرت آقا کنیم» از نظر او این کار می‌تواند تاثیر به سزایی داشته باشد. وی می‌گوید: در همین سال ۹۸، مدال آوران کانون دانش‌پژوهان نخبه و جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های برتر، ۱۱۵ مدال المپیاد علمی جهانی و کشوری خود را به محضر رهبر جهان اسلام امام خامنه‌ای تقدیم کردند.

* وعده نخبگان کانونی درباره گام دوم انقلاب
اعضای کانون پس از دیدار امسال خود با رهبر انقلاب نامه‌ای خطاب به ایشان نوشتند که در بخشی از این نامه آمده است: «تأییدات و حمایت‌های مجدانه حضرتعالی از حرکت نخبگانی و رهنمودها و تفقد پدرانه‌تان در برابر چشم جهانیان، وظیفه و مسئولیت ما را بیشتر کرد تا به فضل الهی، با اراده‌ای راسخ تر و انگیزه ای فزون تر در جهت رشد معنوی خویش و تولید علم و تعالی و پیشرفت همه جانبه کشور و انقلاب اسلامی گام برداریم و بدخواهان و کینه‌ورزان حسود را در گام دوم انقلاب مأیوس کرده و به عقب برانیم. دل دوستان و تحسین کنندگان خود را لبریز از شادی و افتخار کنیم و ارادت و سرسپردگی عملی به مقام عظمای ولایت و دلبستگی به انقلاب اسلامی را در برابر چشم جهانیان جلوه‌گر سازیم.»

* ساختار کانون نخبگان چگونه است؟
کانون دانش‌پژوهان نخبه البته شرایط خاصی برای عضوپذیری دارد. مسئولین فعلی کانون می‌گویند که دانش‌آموزان برای ماندن در کانون باید از فیلترهای متعددی رد شوند؛ مصاحبه با دانش آموزان و اولیای آن‌ها یکی از این فیلترهاست. البته باید گفت که کانون به واسطه رایگان بودن، توانایی هندل کردن تعداد زیادی از دانش‌آموزان را ندارد و همین باعث می‌شود در جذب افراد احتیاط بیشتری به خرج دهند.

در راس کانون، هیئت امنا وجود دارد، هیئت امنایی متشکل از افراد صاحب علم و  تجربه. بعد از هیئت امنا، در ساختار سه شورای اصلی وجود دارد. اول شورای تربیت، دوم شورای علمی و سوم هیئت. یک اتفاق خوب و ویژه در کانون‌ها این است که آن‌ها توسط خود دانش‌آموزان و دانشجویان اداره می‌شوند. از کارهای اجرایی گرفته تا علمی. برای مثال دانشجویان نخبه که سال‌ها پیش در کانون حضور داشته‌اند اینک خود استاد بچه‌‎های کانون شده‌اند؛ به عبارتی هم درس می‌دهند و هم درس می‌خوانند.

* تعریف «نخبه» از منظر اعضای کانون
همه در کانون با هم متفق‌القول‌اند که نخبه یعنی کسی که در همه‌ی ابعاد به رشد رسیده باشد؛ چه از لحاظ علمی و چه تربیتی و اجتماعی. از نگاه بچه‌های کانون دانش‌پژوهان، تنها کسی که درس می‌خواند و نمرات قابل توجهی دارد نخبه به حساب نمی‌آید. یک نخبه‌ی واقعی باید به آنچه در اطرافش می‌گذرد واقف باشد و برای بهبود کاستی‌ها تلاش کند.

محمدرضا شهبازی طنزپرداز و عضو هیئت امنای کانون دانش‌پژوهان نخبه می‌گوید: «اصل تربیت و رشد بچه‌ها نه در کلاس‌ها بلکه در فضای کانون اتفاق می‌افتد».

حرف، حرف دقیقی‌ست. فضای ایجاد شده در کانون و رفاقت‌ها و دغدغه‌های مشترک است که از بچه درس خوان‌های شهر، یک نخبه بار می‌آورد.

* وقتی کانونی‌ها غرورشان را زیر پا می‌گذارند
یکی از آفت‌هایی که ممکن است همه‌ی ما دچار آن شویم، غرور است. مغرور شدن به توانایی‌هایی که داریم می‌تواند آدمی را از عرش به فرش بکشاند. در کانون نیز برای جلوگیری از این آفت بزرگ بچه‌ها یک گروه جهادی راه انداخته‌اند. گروهی که به واسطه‌ی آن به مناطق محروم می‌روند و توانایی‌هایشان را برای کمک به مردم به کار می‌گیرند. نخبگان کانون معتقدند که دربرابر مستضعفان جامعه وظیفه دارند.

کانون دانش پژوهان نخبه اما برای رسیدن به یک الگوی تربیتی خوب تصمیم گرفته پا جای پای علما بگذارد. برای همین بچه‌ها هر هفته پای درس اساتید اخلاق می‌نشینند و از حضور یک پدر معنوی بهره می‌برند.

در انتها تصاویری از اعضای کانون نخبگان در سال‌های مختلف آمده است:

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

عماریار میزبان جشنواره مقاومت می‌شود

کشف افراد نخبه در هر منطقه تبدیل به فرهنگ شود

نخستین نشست انجمن کتابفروشان جبهه فرهنگی انقلاب برگزار شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha