قدرت بازدارندگی دفاعی ایران و ترس از شکست در انتخابات 2020 مانع حمله ترامپ به ایران شد

قدرت بازدارندگی دفاعی ایران و ترس از شکست در انتخابات 2020 مانع حمله ترامپ به ایران شد

به گزارش سراج24؛ ترامپ می‌گوید دستور حمله‌ی محدود به ایران را صادر کرده بود ولی 10 دقیقه قبل از آغاز حمله، دستور خود را لغو کرده است. گمانه زنی‌ها و روایات فراوانی از علت توقف حمله‌ی امریکا به اهداف مشخص شده به ایران وجود دارد. خود ترامپ می‌گوید:« وقتی پرسیدم چند نفر جان می‌بازند یک ژنرال پاسخ داد ۱۵۰ نفر. ۱۰ دقیقه پیش از حمله، آن را متوقف کردم. کشته شدن 150 نفر با سرنگون شدن یک پهپاد بی‌سرنشین غیرمتناسب بود.»

هرچند که عده‌ای دیگر نیز براین باور بودند که قدرت بازدارندگی نظامی ایران و ترس ترامپ از پاسخ پر قدرت به تجاوز نظامی امریکا علت اصلی چنین تصمیمی بوده است. این تحلیل گران می‌گویند در صورت وقوع چنین حمله‌ای، پاسخ ایران محدود نخواهد بود و به احتمال زیاد پای جنگ به کشورها و جبهه‌های دیگر نیز باز خواهد شد. ورود هم پیمانانی چون حزب‌الله لبنان، حزب‌الله عراق و نیروهای مقاومت سوری به این میدان نیز برای امریکا و حامیان منطقه‌ای اش شرایط سختی را رقم خواهد زد.

برخی دیگر از تحلیل‌گران نیز انتخابات 2020 ریاست جمهوری امریکا را به عنوان یکی از دلایل انصراف ترامپ از حمله به ایران یاد می‌کنند. جامعه‌ی بحران زده‌ی امریکایی در حال حاضر پذیرای یک جنگ بزرگ نیست. با مرور تاریخ جنگ‌های بزرگ امریکا از جنگ جهانی اول گرفته تا جنگ عراق و افغانستان در می‌یابیم همواره قبل از شروع جنگ‌ها یک قربانی برای توجیه افکار عمومی امریکا جهت همراهی با جنگ وجود دارشته است. حمله‌ی ناشناس به کشتی مسافربری در جنگ جهانی اول، حمله به بندر پرل هاربر در جنگ جهانی دوم و حمله به برج‌های دوقلو زمینه سازهای ورود امریکا به جنگ بوده‌اند.

به این ترتیب مورد حمله قرار گرفتن یک پهپاد بدون سرنشین جاسوسی قطعا بهانه‌ی مناسبی برای شروع یک جنگ تمام عیار نخواهد بود. این بدان معناست که شروع جنگ بدون توجیه مناسب، آینده‌ی ریاست جمهوری ترامپ در انتخابات 2020 را تیره و تار خواهد کرد.

چندین تحلیل دیگر مانند تماس مستقیم برخی مقامات ایران با دفتر ترامپ در آستانه‌ی حمله و احتمال تعمدی بودن ورود این پهپاد برای بررسی وضعیت سیستم پدافند ایران نیز وجود دارد که بنظر می‌رسد چندان منطقی نباشند. به هر تقدیر آنچه مسلم است این است که ترامپ یک تاجر است؛ او صرفا به دنبال تامین منافع خود است و در حال حاضر عقب نشینی در برابر ایران را به عنوان بهترین گزینه پذیرفته است. امریکا دیگر آن امریکای قدیم نیست که با تکیه بر نیروی هوایی‌اش وارد جنگ می‌شد و بدون هیچ هزینه‌ای دشمن را به زانو در می‌آورد. شکار این پهپاد فوق پیشرفته‌ی رادار گریز تمام معادلات جنگی امریکا و متحدانش را برهم زد. ترامپ با علم این مطالب ترجیح داد در اذهان عمومی به عنوان یک رئیس جمهور صلح‌طلب و آرام باقی بماند تا پس از انتخابات ریاست جمهوری وجهه‌ی حقیقی خود را به نمایش بگذارد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

تأکید امیرعبداللهیان بر تدوین افق بلندمدت همکاری ایران و قرقیزستان

سوریه و ایران ۴ سند همکاری امضا کردند

باقری: دنبال رفع تحریم‌های ظالمانه آمریکا هستیم

0 نظر

ارسال نظر

capcha