اینترسپت: حشمت علوی یک هویت ‏ساختگی است+تصویر

اینترسپت: حشمت علوی یک هویت ‏ساختگی است+تصویر

به گزارش سراج24، گزارش‌هایی درباره هویت جعلی حشمت علوی، کاربر مشهور مخالف نظام در توئیتر بازتاب وسیعی یافته و فعالان رسانه‌ای و شبکه‌های اجتماعی درباره فعالیت گروه‌های معاند نظام با اکانت‌های فیک هشدار داده اند.
انتشار گزارشی در پایگاه خبری "اینترسپت"، هویت یکی از مخالفان تندرو نظام را در شبکه‌های اجتماعی افشا کرد.

این گزارش توسط مرتضی حسین خبرنگار سیاست خارجی این پایگاه نوشته شده است. "اینترسپت" انتشارات آنلاینی است که در فوریه ۲۰۱۴ بنیانگذاری شد. این انتشاراتی اخبار و اسناد مربوط به افشاگری‌های ادوارد اسنودن را منتشر می‌کند.
گزارش این پایگاه به تبلیغات گسترده سازمان مجاهدین خلق (منافقین) پرداخته است. تبلیغات و پروپاگاندای رسانه‌ای که در شبکه‌های اجتماعی گستردگی فراوانی دارد.
گزارشگر اینترسپت در بررسی‌های خود به این نتیجه رسیده که منافقین با ایجاد هویت‌های جعلی در رسانه‌ها سعی می‌کنند تبلیغات علیه جمهوری اسلامی را هدایت کنند. تبلیغاتی که بر نظر سیاستمداران اثر گذار است.
این گزارش می‌گوید دولت آمریکا برای خروج از توافق هسته‌ای از این دست تحلیل‌ها استفاده کرده است.
در این راستا کاخ سفید به مقاله‌ای از حشمت علوی در نشریه فوربز استناد کرده است که در آن ادعا شده ایران به دنبال افزایش بودجه نظامی خود است.
اما حشمت علوی کیست؟ که کاخ سفید برای تصمیم گیری‌های ضد ایرانی اش به مقاله او استناد کرده است. 
اینترسپت در این باره می‌نویسد: "به نظر می‌رسد که آقای علوی یک شخص واقعی ‏نیست. دو منبع موثق در مصاحبه با ما فاش کردند که حشمت علوی یک هویت ‏ساختگی است. این هویت جعلی برای پیاده سازی یک عملیات پروپاگاندا علیه ‏ایران خلق شد که یک سازمان مخالف ایران با نام گروه مجاهدین ‏خلق مدیریت آن را بر عهده دارد."
این در حالی است که سایت فوربز علوی را "یک فعال ایرانی مشتاق برابری حقوق" معرفی کرده است. تاکنون چندین مقاله با نام این فرد در وب سایت‌های فوربز، دیلی کالر، ‏فدرالیست و موارد دیگر منتشر شده است. حتی رسانه‌های فارسی زبان خارج از کشور نیز یادداشت‌های این هویت جعلی را منتشر کرده اند. برای مثال صدای آمریکا چندین مقاله از "حشمت علوی" منتشر کرده است.
گزارش اینترسپت با استناد به گفته‌های چند تن از اعضای سابق گروهک منافقین می‌گوید هویت حشمت علوی توسط سه نفر از اعضای این سازمان ‏مدیریت می‌شود.
فردی به نام حسن حیرانی یکی از آنهاست که گفته "رهبران سازمان مجاهدین خلق به ‏کسی اجازه نمی‌دهند با نام واقعی خود مطلبی برای رسانه‌ها بنویسد یا در فضای ‏مجازی حضور پیدا کند. بسیاری از منتقدان این سازمان معتقدند که مجاهدین خلق ‏شبیه یک فرقه مذهبی اداره می‌شود. رهبران سازمان به اعضا اجازه استفاده از ‏اسامی واقعی خود را نمی‌دهند، زیرا رهبر مهم‌ترین فرد سازمان است و بقیه اعضا ‏باید در سایه او قرار بگیرند."
این سایت به نقل از صادقی یکی دیگر از اعضای سابق منافقین نوشته است: "ما همیشه در حال ‏ساختن داستان‌های جعلی و انتشار آن‌ها در بین رسانه‌های خارجی و ایرانی ‏بودیم. در کمپ اشرف، کامپیوتر‌هایی برای انجام عملیات‌های اطلاعاتی آنلاین ‏وجود داشت. در طول سال‌های بعد، فعالیت ما با ظهور پلتفرم‌هایی همچون ‏فیسبوک و توییتر گسترش پیدا کرد."
جدا از اینکه با استفاده از هویت جعلی "حشمت علوی" یادداشت‌هایی در رسانه‌های غربی منتشر شده است، که هدف آن "جنگ روانی" و "فریب" دولتمردان غربی به ویژه آمریکایی وبده است، این هویت جعلی اکانت فعالی هم در توئیتر داشت. اکانتی که هدفش جنگ روانی و فریب افکار عمومی در داخل کشور بوده است. حالا پس از افشای جعلی بودن آن اکانت توسط توئیتر بسته شده است.
بسیاری از کاربران ایرانی با نام "حشمت علوی" کاملا آشنا هستند. او در توئیتر از مخالفان تند و فحاش نظام به حساب می‌آمد، او مدافع سرسخت حمله نظامی به ایران بود. علوی به تخریب چهره‌های نظام می‌پرداخت و البته لشکری نیز که بسیاری از آن‌ها هویت مشخصی ندارند از او حمایت می‌کردند. یکی از کار‌های او انتشار اخبار جعلی برای جوسازی بود.
انتشار گزارش اینترسپت شگفتی فعالان شبکه‌های اجتماعی را در پی داشته است. حالا آن‌ها هشدار می‌دهند که باید "فیک‌ها" را جدی گرفت و "حشمت علوی" را فراموش نکرد.
رسوایی "حشمت علوی" فقط در افکار عمومی ایران بازتاب نداشته و برخی رسانه‌های غربی هم به آن پرداخته اند. نشریه "آمریکن کانسروتیو" در مطلبی نوشت: «"حشمت علوی"، یک شخصیت ساختگی است که به عنوان نویسنده و فعال حقوق بشر، افکار مسموم مجاهدین خلق (منافقین) را در رسانه‌های غربی منتشر می‌کرد.»
برخی این رسوایی را با جنجال پروژه "ایران‌دیس‌اینفو" مقایسه می‌کنند.
پروژه "ایران‌دیس‌اینفو" بخشی از فعالیت‌های دفتر کوچکی به نام "دفتر فعالیت جهانی" در وزارت امور خارجه آمریکاست و هدف آن مقابله با تبلیغات سیاسی جمهوری اسلامی ایران در فضای مجازی اعلام شده است.
در پی اعتراضات اخیر شماری از روزنامه‌نگاران وفعالان سیاسی، اکنون نمانیدگان دمکرات کنگره آمریکا این مساله را بررسی می کنند که آیا دولت ترامپ از دفتری که در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما برای مبارزه با تبلیغات سیاسی خارجی و انتشار اطلاعات نادرست در اینترنت تأسیس شده، در راستای اجرای سیاست‌های خود در مورد ایران استفاده می‌کند.
وزارت امور خارجه آمریکا جمعه ده خرداد (۳۱ مه) پس از انتشار گزارش‌هایی در مورد پروژه "ایرا‌ن‌دیس‌اینفو" که نشان می‌داد از مقررات تعیین شده تخلف کرده، بودجه این پروژه را تعلیق کرد.
مسئولین پروژه "ایران‌دیس‌ایفو" در فضای مجازی به روزنامه نگاران، دانشگاهیان و فعالان حقوق بشر که منتقد سیاست‌های دولت آمریکا در مورد ایران هستند حمله می‌کنند. مدیر پروژه "ایران‌دیس‌ایفو" مریم معمار صادقی مدیر موسسه "توانا" است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

پست‌های مربوط به سپاه از صفحه امیرعبداللهیان حذف شد!+تصویر

توییت نما// کودکانی که برای زنده به گور شدن صف کشیده اند+فیلم

لحظه به هلاکت رسیدن یکی از تروریست‌های شرور حادثه تروریستی نیوزیلند +فیلم

0 نظر

ارسال نظر

capcha