کشمکش‌های واشنگتن و آنکارا بر سر خرید اس-۴۰۰ همچنان ادامه دارد؛

تصویب لایحه تحریم ترکیه در مجلس نمایندگان آمریکا واکنش آنکارا را به همراه داشت

تصویب لایحه تحریم ترکیه در مجلس نمایندگان آمریکا واکنش آنکارا را به همراه داشت

به گزارش سراج24، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، وزارت خارجه ترکیه از تصمیم مجلس نمایندگان آمریکا در خصوص تحریم آنکارا بخاطر خرید سامانه دفاع موشکی اس-۴۰۰ روسیه به شدت انتقاد کرد.

روزنامه حریت گزارش داد وزارت خارجه ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد لایحه‌ای که دهم ژوئن در مجلس نمایندگان آمریکا تصویب شد، با روابط ریشه‌دار و حسنه میان آمریکا و ترکیه مطابق نیست. امکان‌پذیر نیست که ادعا‌های بی‌اساس و غیرمنصفانه (مطرح در) این لایحه درباره سیاست خارجی و سیستم قضایی ترکیه را پذیرفت.

وزارت خارجه ترکیه با غیر قابل قبول خواندن لحن ارعاب آمیز لایحه مجلس نمایندگان آمریکا تاکید کرد این لایحه غیر قابل پذیرش است.

روز دوشنبه مجلس نمایندگان آمریکا لایحه‌ای را به تصویب رساند که براساس آن از دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا خواسته شد تحریم ترکیه را در چارچوب قانون کاستا، تحریم دشمنان آمریکا از طریق تحریم،  به طور کامل اجرایی کند. قانون کاتسا که در سال ۲۰۱۷ به تصویب رسید به واشنگتن اجازه وضع تحریم اقتصادی علیه هر کشوری که از روسیه تجهیزات نظامی خریداری کند، می‌دهد.

در لایحه تصویبی مجلس نمایندگان آمریکا تصمیم ترکیه برای خرید سامانه پدافند هوایی اس-۴۰۰ محکوم و اعلام شد که واشنگتن به ترکیه به جای سامانه روسی اس-۴۰۰، یک سامانه دفاعی قدرتمند را پیشنهاد داده و تاکید کرد که قرارداد خرید سامانه اس-۴۰۰ یکپارچگی اتحاد میان آمریکا و ترکیه به عنوان اعضای ناتو را به خطر انداخته و سبب تضعیف ناتو می‌شود.

گفتنی است طبق اعلام پنتاگون، با اقدام آمریکا در کاهش تدریجی مشارکت آنکارا در برنامه ساخت جنگنده اف ۳۵، خلبانان ترکیه‌ای این جنگنده، دیگر درپایگاه هوایی لوک در آریزونا تمرین نمی‌کنند. رویترز پیش از این گزارش داده بود که واشنگتن می‌گوید تصمیم آنکارا برای خرید سامانه‌های اس-۴۰۰ ساخت روسیه، جنگنده‌های رادارگریز اف-۳۵ لاکهید مارتین آمریکا را تهدید می‌کند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

ترامپیسم بدون ترامپ هم ادامه پیدا خواهد کرد

تهدید آمریکا پس از لبخندهای دیپلماتیک بیشتر شد

آیا آمریکا به شاه پشت کرد؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha