برگ برنده انصارالله در خاک سعودی

 برگ برنده انصارالله در خاک سعودی

به گزارش سراج24، « برگ برنده صنعا در خاک ریاض » عنوان یادداشت روز در روزنامه خراسان به قلم امیر مسروری(رئیس اندیشکده مطالعات جهان اسلام) است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

مدت هاست که انصار ا... از قدرت نظامی و دست برتر در نبرد با عربستان سخن می گوید به طوری که مقامات ریاض هر بار با تمسخر این ادعا تلاش کردند که مدعای انصار ا... را غیر واقعی نشان دهند. این در حالی است که صنعا همواره تاکید دارد از سلاح های راهبردی خود در صورت استمرار جنایت عربستان سعودی رونمایی خواهد کرد. در چنین شرایطی خبر چند حمله پهپادی انتحاری به فرودگاه ابوظبی، فرودگاه نظامی عربستان، پالایشگاه و مرکز انتقال نفت و سامانه پاتریوت مستقر در فرودگاه نظامی سعودی ها منتشر شد. طبق اعلام یمنی ها این اهداف با دقت بالا شناسایی شده و عملیات موفقیت آمیز بوده است. هرچند مقامات سعودی و اماراتی برخی ازاین عملیات ها را تکذیب کرده اند اما، مقاومت با انتشار تصاویر هوایی یا دوربین های مدار بسته نشان داد اهداف آسیب جدی دیدند و ادعای مقامات سعودی و اماراتی کذب است. در این عملیات ها سه اتفاق مهم رخ داد:
الف) سامانه جدید آفندی: سامانه جدید آفندی مقاومت در یمن با استفاده از توان پهپادی رونمایی شد. قدرتی که به دلیل نوع و ظرافت خاص کمتر قابل کشف است و می تواند خسارتی به مراتب بیشتر وارد سازد. از سویی سامانه پاتریوت و پدافندی عربستان در کشف و مقابله با پهپادهای انتحاری انصار ا... نتوانست موفق باشد و حتی خود آسیب دیده است. بسیاری از تحلیل گران معتقدند عملیات اخیر انصار ا... علیه سامانه پاتریوت به خاطر آسیب رساندن به این سامانه و غیر فعال کردن آن در اهداف اصلی فهرست مقابله به مثل یمنی هاست. در چنین شرایطی اگر یمنی ها بخواهند توان موشکی را پس از حمله پهپادی به کار گیرند قطعا خسارت وارد شده بیش از انتظار است و حتی می تواند صنعت نفتی یا اقتصاد عربستان را تا حدودی فلج کند. این دستاورد، اهمیت ویژه ای دارد به ویژه آن که سلاح های مورد استفاده انصار ا... علیه عربستان بومی است و این تسلیحات در برابر تسلیحاتی به کار گرفته شده که آمریکایی یا اروپایی است. تسلیحاتی که اتفاقا در اختیار رژیم صهیونیستی است و در صورت انتقال این فناوری به منطقه نوار غزه، به طور حتم جنگ با رژیم صهیونیستی ابعاد پیچیده تری خواهد گرفت. کما این که برای اولین بار پهپادهای فلسطینی توانست با نفوذ به سرزمین های اشغالی چند هدف مهم را شکار و نابود سازد. بدین معنا رونمایی از سلاح پهپادهای انتحاری برگ برنده ای بود که انصار ا... توانست در میدان نبرد عربستان به کار گیرد.
ب) قدرت بسیج نیروی انسانی: انصار ا... همیشه تلاش کرده است برگ جدیدی از خود رو کند. تحلیل گران حوزه یمن معتقدند که انصار ا... هنوز برگ برنده خود را که نیروی انسانی منسجم فراسرزمینی است به کار نگرفته و از آن ها استفاده نکرده است. بر اساس آمار بیش از یک میلیون و در بعضی آمارها تا دو میلیون شهروند یمنی، ساکن عربستان هستند که در مشاغل مختلف مشغول به کار هستند و از نظر اندیشه ای همراهی و همسویی با فتوای مذهبی را دارند. بدین معنا اگر انصار ا... بخواهد بر پایه اجماع و فتوای اجتهادی، جنگ در سرزمین های عربستان را صادر کند قطعا مشکلات مهمی برای عربستان پیش خواهد آمد و عربستانی ها با لشکری یک میلیون نفری در سرزمین های خود باید بجنگند. این که این موضوع چقدر جدی است و چقدر قابل اجراست باید منتظر عنصر زمان ماند و دید آیا انصار ا... به سراغ فتوای جهادی و مبارزاتی فرای سرزمینی می رود یا خیر؟ کما این که پس از چهار سال برای اولین بار دست به حمله نظامی غیر چریکی زده و بخش هایی از خاک عربستان را در مناطق جنوبی به تسلط خود درآورده است.
ج) فهرست اهداف مهم و حیاتی: موضوع دیگری که نباید فراموش کرد، رونمایی از پرونده اهداف مد نظر یمن در عربستان و امارات است. انصار ا... نشان داد فهرستی از اهدافی دارد که تا به امروز از آن رونمایی نکرده است و این می تواند برای متجاوزان هزینه ساز باشد و گران تمام شود. آسیب پذیری رخ داده هم گواه این ادعاست که انصار ا... تا به امروز از این اهداف رونمایی نکرده و حساسیت عربستان درباره آن را پایین آورده بود. حال تمام زیرساخت های عربستان به عنوان هدف بالقوه در نظر گرفته شده است و احتمال این که حملات تکرار و خسارت های بیشتری وارد شود، وجود دارد.به نظر می‌رسد برگ هایی که انصار ا... در دو هفته اخیر رونمایی کرده صحنه بازی را تغییر داده است. فراموش نشود انصار ا... زمانی این برگه ها را رونمایی کرده که عربستان با اعزام کشتی به اروپا به دنبال انتقال تسلیحات خریداری شده به خاک خود است و ناوگان آمریکایی برای حمایت از عربستان به منطقه عمومی خلیج فارس نزدیک شده است. در واقع انصار ا... برگ برنده ای از خود رو کرد که مدت ها آل سعود باید درباره آن بررسی کند و تحلیل نشان دهد. البته فراموش نشود توان موشکی و بازدارندگی موشکی باقی است و انصار ا... از این سلاح راهبردی در قالب ترکیبی استفاده نکرده است.
انتهای پیام/

اخبار مرتبط

ویروس دیکتاتور سعودی خطرناکتر از کرونا ویروس

فیلم| ویروسی که 100 هزار کودک را به کام مرگ کشاند

فیلم| آتش در خرمن آل سعود

0 نظر

ارسال نظر

capcha