علی صوفی:

عملا ایران نتوانسته تاکنون در مقابل اقدامات آمریکا پاسخ درخوری ارائه کند

عملا ایران نتوانسته تاکنون در مقابل اقدامات آمریکا پاسخ درخوری ارائه کند

به گزارش سراج24،  علی صوفی، عضو شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان، در ارزیابی گام  برجامی ایران، گفت: در عرصه دیپلماسی همیشه هر اقدامی یک اقدام متقابل را نیز می‌طلبد که این یک عرف در عرصه دیپلماسی بوده و در موضوعی مانند برجام از حساسیت بیشتری نیز برخوردار است.

وی ادامه داد: ما امروز شاهد هستیم که یک طرف این توافق یعنی آمریکا نه تنها برجام را نقض کرده بلکه ایران را نیز تحت فشار قرار داده و با اعمال تحریم‌ها بر ضد کشورمان خسارت‌های بسیاری هم به بار آورده است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تصریح کرد: ایران تا امروز منتظر عکس العمل اروپایی‌ها بود و امید داشت  با همراهی این گروه بتواند توافقی که  انجام داده بود را حفظ کند، این درحالی است که اکنون ما شاهد این موضوع هستیم که آمریکا با شتاب حرکت کرده و ایران را تحت فشار قرار می‌دهد تا کشورمان رفتاری را از خود نشان دهد که معنای آن خروج از برجام باشد.

عضو شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان با اشاره به اقدامات متقابل ایران دربرابر نقض عهدهای آمریکا اضافه کرد: ایران نیز تا امروز مقاومت کرده و ۴ جلسه هم در این باره با گروه ۱ +۴ برگزار کرده که دو جلسه اش در سطح معاونین وزرای خارجه  و دو جلسه دیگر هم در سطح وزرای خارجه انجام گرفته است. همچنین آن سازوکار مالی هم که اروپا تحت عنوان اینستکس در نظر گرفته بود تاکنون به اجرا در نیامده و تنها شاهد وعده هایی از تحقق این سازوکار  بودیم .

صوفی افزود:  عملا ایران نتوانسته تاکنون در مقابل اقدامات آمریکا پاسخ درخوری ارائه کند و همواره منتظر همراهی گروه ۴+۱ بوده تا اقدامات کاخ سفید را خنثی کند، اما امروز این موضوع به جایی رسیده که آمریکا تمامی معافیت‌های نفتی که برای صادرات نفت ایران وجود داشته را منتفی دانسته و اعلام کرده که قصد دارد صادرات نفت ایران را به صفر برساند علاوه بر این ناو خود رانیز به سمت خلیج فارس حرکت داده بنابراین آمریکا نه تنها همواره در صدد تداوم تهدیدهای خود بوده  بلکه در بیشتر موارد اقداماتش حتی از حالت تهدید هم خارج شده و به عملیاتی شدن نزدیک شده است.

عضو شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان خاطر‌نشان کرد: از سوی دیگر هم شاهد هستیم که رژیم‌هایی مانند عربستان و اسرائیل با صراحت اعلام می‌کنند که اقدامات آمریکا با نظر آنها در حال انجام است پس باید گفت که آمریکا تنها به خروج از توافق برجام اکتفا نکرده بلکه تلاش داشته تا بقیه اعضا را هم از این توافق خارج کند  و به نوعی این عهدنامه را به طور کامل از بین ببرد.

وی افزود: ایران نیز تا امروز صبر و تحمل بسیاری از خود نشان داده و الان هم دو اقدام مهم  از نظر کمی و کیفی پیش رو دارد،  مبنی بر غنی سازی و ذخیره اورانیوم که البته برای هرکدام از آنها نیز به اروپا در حدود دو ماه زمان داده  تا اگر اروپا اقدام مناسبی انجام ندهد و جلوی آمریکا را نگیر آن زمان ایران مجبور می‌شود  طبق مفاد خود برجام یعنی ماده ۲۶ و ۳۶ عمل کند.

صوفی خاطرنشان کرد: به بیان دیگر ایران همچنان در حال استفاده از اختیارات و امتیازات خود ذیل برجام بوده  و حتی تهدیدی مبنی بر خروج از برجام  نیز نداشته است بلکه بر اساس مفاد درونی برجام درحال استفاده از حقوق خود است که هم به وزرای ۱+۴ و هم به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا یعنی موگرینی اعلام  شده و با کشور‌های دیگر هم در این باره رایزنی‌های خود را انجام داده است ؛بنابراین من فکر میکنم که این حداقل کاری است که ایران می‌تواند در برابر نقض عهد‌های طرفین غربی انجام دهد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

انتصاب معاونان جدید در سازمان انرژی اتمی ایران

تشکیل دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام در افغانستان پیش روی ماست

دستگاه‌های اجرایی برنامه‌های خود را برای اصلاح الگوی مصرف پیشنهاد دهند

0 نظر

ارسال نظر

capcha