اپل و هواوی سربازان خط مقدم جنگ تجاری امریکا و چین

اپل و هواوی سربازان خط مقدم جنگ تجاری امریکا و چین

به گزارش سراج24؛ ترامپ از همان روز اول کار خود وعده‌ی بهبود شرایط اقتصادی داد و این هشدار را به برندهای مشهور از جمله اپل اعلام کرد که محصولات امریکایی باید در خاک امریکا تولید شوند. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا چندی پیش با انتشار مطلبی در حساب کاربری خود در توئیتر ضمن اعلام دستور دو برابر شدن تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم از ترکیه، نوشت: تعرفه گمرکی واردات آلومینیوم به 20 درصد و فولاد به 50 درصد افزایش می‌یابد.

افزایش تعرفه‌ی واردات فلزات ترکیه در پی بازداشت دوساله‌ی یک کشیش امریکایی در ترکیه بود. ترامپ نیز در پی ممانعت ترکیه از آزادی این کشیش تعرفه‌های واردات فلزات ترکیه را افزایش داد. پس از این اقدام لیر ترکیه با سقوط 20 درصدی مواجه شد. ترکیه اعلام کرد که این اقدام ترامپ را تلافی خواهد کرد.

اما درگیری امریکا با چین به مراتب پیچیده‌تر بود. دهم آذر ماه، دولت کانادا «منگ وانژو» دختر بنیانگذار و یکی از مدیران ارشد شرکت فناوری «هواوی» را به اتهام نقض تحریم‌های ایران و به درخواست مقام‌های آمریکایی در شهر ونکوور بازداشت کرد. کانادا قرار است او را برای ادامه روند دادگاهی به آمریکا بفرستد.

قضات دادگستری آمریکا در نیویورک شرکت هواوی را به نقض تحریم‌های آمریکا متهم کرده‌اند. آنها ادعا می‌کنند این شرکت ساخت تلفن همراه محصولات آمریکایی را به ایران و سایر کشورها منتقل کرده است. دولت چین به بازداشت این فرد اعتراض کرده و خواستار آزادی او شده است.

آقای کودلو با رد پیوند این دو پرونده، نسبت به آینده گفتگوهای کشورش با چین برای رفع جنگ تجاری جاری میان دو کشور اظهار امیدواری کرده است.

واکنش هواوی به اظهارات مقام اروپایی

از سوی دیگر شرکت چینی هواوی به اظهارات یک مقام اروپایی واکنش نشان داد و آن را «دلسرد کننده» و «غافل‌گیر کننده» خواند.

آندروس آنسیپ، نایب رئیس کمیسیون اروپا پیش از این گفته بود که فعالیت گروه هواوی از نظر امنیتی «نگران‌کننده» است.

شرکت هواوی در بیانیه‌ای که روز جمعه ۱۶ آذر در این زمینه منتشر کرد، آورده است: «اظهاراتی که در این زمینه بیان شده دلسرد کننده و غافلگیرکننده بوده است. ما هر گونه اتهامی را مبنی بر این که گروه ما برای اتحادیه اروپا تهدید امنیتی ایجاد می‌کند، شدیدا رد می‌کنیم.»

مقام اروپایی در حالی از فعالیت هواوی اظهار نگرانی کرد که وزیر اقتصاد فرانسه از ادامه همکاری با این شرکت اظهار خرسندی کرده است. برونو لومر در پاسخ به پرسشی در مورد ادامه فعالیت هواوی در فرانسه این شرکت را یک شرکت بزرگ فناوری در جهان خواند.

پیش از این نیز گزارش روزنامه نیویورک‌تایمز درباره شنود موبایل دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا از سوی چین و آمریکا جنجالی شده بود. در این گزارش‌ آمده بود که ترامپ به توصیه‌های امنیتی توجهی نمی‌کند و به‌خاطر همین مسئله شنود تماس‌های او بسیار آسان شده است. ترامپ خودش این ماجرا را در توییترش رد کرد. اما این گزارش فرصت مناسبی شد تا چینی‌ها دست به تبلیغ برند خاص خود بزنند و سخنگوی وزارت امور خارجه چین در پاسخی طنزآمیز بار دیگر به اپل تاخت و اعلام کرد، تلفن ساخت شرکت چینی هواوی ممکن است امن‌تر از آیفون ترامپ باشد. او گفت: اگر آنها واقعا درباره شنود آیفون نگران هستند، می‌توانند از هواوی استفاده کنند.

هواوی و اپل مانند برندهای دیگر مدت‌هاست درگیر یک مبارزه تمام‌عیار هستند. مثلا همین چند وقت قبل کارمندان هواوی به صف منتظران خرید آیفون‌های جدید رفته و در کنایه به عملکرد ضعیف باتری گوشی‌های اپل به کاربران، پاوربانک‌های این شرکت را به‌عنوان هدیه دادند. این شرکت حتی در توییتر رسمی خود هم پس از مراسم معرفی آیفون‌های جدید در کنایه به پیشرفت نکردن گوشی‌های اپل نوشت: به‌خاطر نگه‌داشتن همه‌‌چیز به همان شکل از شما ممنونیم. با این همه اوصاف اما چرا استفاده از موبایل توسط رؤسای جمهوری آمریکا یک مشکل امنیتی به‌حساب می‌آید و براساس گزارش نیویورک‌تایمز، هشدارهای جدی به ترامپ در این رابطه داده شده است؟

حال با بالا گرفتن دعوای تجاری چین و امریکا، هواوی و اپل تبدیل به سربازان خط مقدم این جنگ تبدیل شده‌اند. به نظر می‌رسد که ترامپ به عمد در پی تشدید این درگیری‌ها است تا صنایع مرتبط با تولید اپل را به داخل خاک امریکا بکشاند.

و اما مشکلات هواوی در آمریکا محدود به این قضایا نیست. بلومبرگ در گزارشی مدعی شد، اف‌بی‌آی در حال بازپرسی و تحقیق از هواوی در زمینه‌ی نقض قانون تبادل بین‌المللی تجهیزات نظامی، درماجرای نمونه‌ی ورقه‌ شیشه‌های الماس‌پوش مقاوم است.

شرکت صنایع نیمه‌هادی آخان با شرکت هواوی مذاکره کرد تا آخرین فناوری خود، نوعی شیشه‌‌ی مقاوم و خارق‌العاده با پوشش نازکی از الماس نیمه‌هادی را در اختیار آنها بگذارد.

بلومبرگ گزارش می‌دهد که این نمونه پس از آن که در اختیار مرکز توسعه‌ی هواوی در امریکا قرار گرفت، چند ماه دیرتر و به‌شدت آسیب‌دیده به سازنده بازگردانده شد. در تحقیقات اف‌بی‌آی، شرکت صنایع نیمه‌هادی آخان مطرح کرد که مشکوک است که هواوی نمونه‌ی شیشه را برای بررسی و تحقیق به خارج از آمریکا منتقل کرده باشد، که کاری غیر‌قانونی است چراکه مواد با پوشش الماس به دلیل امکان استفاده به عنوان سلاح‌های لیزری، قوانین محدود‌کننده‌ای دارند. شرکت هواوی نیز نسبت به چین اظهارنظرهایی اعتراض دارد.

تمامی این نزاع‌ها به جایی رسید که ترامپ هواوی را به عنوان یک شرکت خطرناک برای امنیت ملی امریکا اعلام کرد. براساس این فرمان ارائه‌ی هرگونه خدمات علمی و فناوری به هواوی منوط به تایید دولت است. در همین رابطه شرکت گوگل اعلام کرد از این پس امکان بروزرسانی برای سیستم عامل اندروید گوشی‌های تلفن همراه هواوی امکانپذیر نخواهد بود.

تحلیل گران حوزه‌ی فناوری می‌گویند این تصمیم گوگل ممکن است در کوتاه مدت به ضرر هواوی باشد چرا که کاربران آن از دسترسی به منبع انبوهی از نرم‌افزارها محروم خواهند شد. ولی آن‌طور که از شواهد هواوی خود را برای این سناریو که از دانش فنی آمریکا محروم خواهد شد آماده کرده باشد. تلفن های هوشمند این شرکت مجهز به پردازنده های خاص هواوی است و یکی از مدیران شرکت پیشتر گفته بود که: «ما سیستم عامل خود را آماده کرده ایم تا در صورت اجبار به آن رجوع کنیم.»

با این حال؛ تصمیم تازه‌ی گوگل می تواند جاه طلبی هواوی برای سبقت گرفتن از سامسونگ و بدل شدن به بزرگترین فروشنده تلفن های همراه تا سال ۲۰۲۰ را مهار کند.

گواو پینگ، مدیرعامل هواوی در نشست این شرکت در شهر شنژن چین، از ارسال شکایت به دادگاه ایالتی در تگزاس خبر داده است. پینگ گفته است که این شرکت با شکایت خود قصد مقابله با ممنوعیت وضع شده از سوی آمریکا برای خرید و به کارگیری تکنولوژی ساخت هواوی را دارد.

مدیر عامل هواوی معتقد است که قانونی که دولت ترامپ سال گذشته به دلیل نگرانی‌های امینتی امضا کرده است، نه تنها قانونی نیست بلکه مانع از آن می‌شود که هواوی بتواند منصفانه در رقابت با دیگر شرکت‌ها شرکت کند.

پینگ در ادامه گفته است، کنگره آمریکا تا کنون مدارکی که چنین محدودیت‌هایی را توجیه کند، ارائه نداده است. سانگ لیواینگ، یکی از وکلای این شرکت هم معتقد است این قانون بر پایه شمار زیادی اظهارات اشتباه، ثابت و راستی‌آزمایی نشده استوار است.

مدیرعامل هواوی همچنین آمریکا را متهم به هک کردن سرورهای این شرکت و ربودن ایمیل‌ها و کدهای منبع آن کرده است. پینگ بدون اینکه توضیح بیشتری بدهد، ادعا کرده است، آمریکا هیچ ابایی در تهمت زدن به این کنسرن ندارد.

پیش از این نیز کشورهایی مانند آلمان و انگلیس نسبت به پیشرفت‌های هواوی در زمینه‌ی فناوری ارتباطات و تجهیزات ابراز نگرانی کرده بودند.

اما در این میان مردم چین هواوی را تنها نگذاشتند. چینی‌ها با به راه انداختن کمپینی در شبکه‌های اجتماعی گوشی‌های آیفون خود را به دور انداختند. کشور چین به عنوان بزرگ‌ترین بازار خارجی برای اپل محسوب می‌شود و در سه ماهه گذشته 17 درصد از کل فروش اپل در کشور چین انجام شده است. طبق آمار منتشر شده برند اپل در کشور چین به عنوان پنجمین برند محبوب گوشی های موبایل هوشمند معرفی شد و 9.1 درصد از بازار این کشور را به خود اختصاص داد. به بیانی دیگر چین به عنوان بزرگ‌ترین بازار گوشی های موبایل هوشمند در جهان محسوب می‌شود که شرکت اپل 20 درصد از درآمد و سود کل خود را از این بازار کسب می‌کند، اما در پی حمایت کاربران چینی از برندهای داخلی، سهم اپل از بازار چین در سه ماهه نخست سال 2019 حدود 7 درصد کاهش پیدا کرده است و اگر محصولات اپل در چین ممنوع اعلام شود، درآمد این برند آمریکایی حدود 30 درصد سقوط می‌کند.

تنش‌های اخیر می‌تواند ضربات جبران ناپذیری به بدنه‌ی هر دوغول ارتباطی دنیا وارد کند. ظاهرا جنگ پنهان این دو ابر قدرت در حوزه‌ی فناوری نمود پیدا کرده و اثرات آن در آینده‌ی نزدیک ممکن است به ظهور سومین سیستم عامل دنیای فناوری منتهی شود. در همین رابطه اخباری مبنی بر ثبت نشان تجاری سیستم‌عامل اختصاصی هواوی به نام هانگ‌منگ منتشر است. ثبت تجاری این سیستم‌عامل نشان می‌دهد که هواوی از مدت‌ها قبل به‌ فکر خودکفایی در حوزه‌های مختلف فناوری بوده است.

جزئیات کامل در مورد این سیستم‌عامل در وب‌سایت اداره‌ی مدیریت مالکیت فکری ملی چین قابل مشاهده است. باتوجه‌به اطلاعات ارائه‌شده در وب‌سایت مذکور، نشان تجاری هانگ‌منگ در تاریخ ۲۴ اوت ۲۰۱۸ توسط هواوی ثبت شده و از ۱۴ مه ۲۰۱۹ تا ۱۳ مه ۲۰۲۹ اعتبار دارد.

باید منتظر باشیم تا در آینده‌ی نزدیک شاهد نبرد سهمگین این دو غول عرصه‌ی علمی و فناوری ارتباطی باشیم.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

توافقنامه ایران و چین مبتنی بر تحریم شکنی است

ادعاهای ساختگی درباره سند همکاری ایران و چین از کجا آب می‌خورد؟

ظریف برای سند ۲۵ ساله به مجلس می‌آید

0 نظر

ارسال نظر

capcha