مقاله هافینگتون پست:

آمریکا خودش را آنگونه که آرزو دارد نشان می‌دهد/«آرگو» شبیه «رمبو»

آمریکا خودش را آنگونه که آرزو دارد نشان می‌دهد/«آرگو» شبیه «رمبو»

 

به گزارش «سراج24»، به دنبال برنده شده فیلم ضد ایرانی «آرگو» در هشتاد و پنجمین مراسم اسکار که بامداد دوشنبه به وقت ایران برگزار شد، روزنامه آمریکایی «هافینگتون پست» در مقاله‌ای فیلم «آرگو» را فیلمی‌ بد،شرم‌آور و سراسر غلط نامید.
 
«عبدالله آنتپلی»، فعال حقوق بشر و امام جماعت دانشگاه «دوک»، یکی از معتبرترین دانشگاه‌های آمریکا واقع در ایالت کارولینای شمالی در این مقاله نوشت: در صورتی‌که تنها کسی باشم که از دیدن فیلم هالیوودی «آرگو»، تا این اندازه رنجیده‌خاطر شده باشم، واقعا تعجب خواهم کرد، زمانی ناراحتی من شدت گرفت که این فیلم برنده چند جایزه اسکار با هم شد. برای من «آرگو» و تقدیرهایی که از این فیلم شد، بیش از پیش همه را متوجه مشکلات موجود در جامعه ما (آمریکا) به خصوص صنعت سینمایی‌مان کرد. فیلم «آرگو» و اتفاقات اخیر نشان داد که ما تا چه اندازه به وسیله نوع روایاتی که در این فیلم‌هایی از این دست وجود دارد از واقعیاتی که در دنیای پیرامون‌مان و دیگر جوامع انسانی می‌گذرد، دوریم.
 
«آنتپلی» در ادامه این مقاله افزود: در ابتدا زمانی‌که شنیدم قرار است فیلمی با این موضوع با نام «آرگو» ساخته شود، خیلی خوشحال شدم و امیدوار بودم که این فیلم کمک کند تا با یکی از زشت‌ترین فصل‌های تاریخ اخیرمان در مورد ایران روبرو شویم، در جریان اولین تبلیغات این فیلم نیز همچنان به اشتباه امیدوار بود و خیلی هیچان داشتم ببینم که در این فیلم تا چه حد به سیاست‌های خارجی شکست‌خورده ما در قبال جمهوری اسلای ایران که سابقه آن به انقلاب اسلامی ایران در سال 1979 بازمی‌گردد، اشاره شده است.
 
مشتاقانه منتظر ببینم که این فیلم تا چه حد صادقانه به نقد عمو سام بالاخص سازمان سیا و نقش شرم‌آورشان در سرنگونی حکومت ایران در اوایل دهه 50 میلادی و به قدرت رساندن رژیمی فاسد و ستم ‌پیشه برای قریب به 4 دهه می‌پردازد.
 
از همه مهمتر امیدوار بودم این فیلم به خوبی نشان دهد که اعمال چنین سیاست‌های که بالاخص به لحاظ اخلاقی شکست خورد بود، مقدمات وقوع انقلاب اسلامی ایران در سال 1979 را فراهم کند. 
 
با چنین انتظاراتی به تماشای فیلم «آرگو» نشستم و در کمال تعجب دیدم که فیلم از همان ابتدا از بسیاری جهات به فیلم «رمبو 3» شبیه است؛ پیروزی یک سفیدپوست بی‌گناه غربی بر یک دیو انسان‌نما زشت و مرموز، داستانی که مخاطبان آمریکایی را تشنه پایانی خوشایند می‌کند.
 
از همه وحشتناک‌تر این است که این فیلم برای رسیدن به چنین اهدافی؛ حقایق بدیهی یکی از مهمترین اتفاقات تاریخ اخیر ما را تحریف می‌کند و به طرز غیرمسئولانه‌ای یک تمدن غنی را غیرانسانی و غیرمتمدن نشان می‌دهد، «کوین بی‌. لی»، منتقد سینما زمانی‌که فیلم «آرگو» را دید، در نقدش به خوبی توانست حرف دل من را بزند، او در مطلبش بر این نکته تاکید که با موفقیت پیاپی «آرگو»، به نظر می‌رسد که منتقدین و مخاطبان آنقدر معلومات تاریخی‌شان اندک است که نمی‌توانند تحریف یک گذشته نه چندان جالب را تشخیص دهند و یا به اندازه کافی فرهنگ هوشمندانه برای پی بردن به ماهیت صنعت سرگرمی وجود ندارد که متوجه شوند در صنعت فیلمسازی هالیوود با استفاده از عده‌ای از بازیگران که خود در این صنعت سهیم‌اند و با استفاده از موقعیت‌های گوناگون، هموار برای فرار از مردمانی که در جهان سوم زندگی می‌کنند، نقشه کشیده می‌شود و آنها نیز هیچگاه آنقدر باهوش نیستند که بتوانند در هیچ زمینه‌ای به پای آمریکایی برسند.  
 
امام جماعت دانشگاه «دوک» آمریکا در ادامه متذکر می‌شود: «آرگو» همچنین به طرز وحشتناکی به رفتارهای متعصبانه‌ای پس از 11 سپتامبر دامن می‌زند و تصویر بدی از اسلام، مسلمانان و مردم خاورمیانه ارائه می‌دهد و به طرز تاثیرگذاری حواشی موجود را شدت می‌بخشد. 
 
از زمان اکران این فیلم تاکنون؛ بسیاری از دوستان من از سراسر دنیا هم خاورمیانه و هم غرب در تماس‌شان با من نسبت به «آرگو» ابراز انزجار و بی‌میلی کرده‌اند.
 
به نظر می‌رسد زمان آن رسیده است که ما خودمان را آنچه که هستیم توصیف کنیم، نه آنچه که آرزو داریم باشیم، دوباره استناد می‌کنم به نوشته «کوین بی.لی»، او عقیده دارد که ممکن است ما از این چرخه سینمایی خوشمان بیاید ولی حقیقت در جهانی که در آن زندگی می‌کنیم باقی است، آنچنانکه زمان آن رسیده که از فیلم‌هایی از جنس «آرگو» فاصله بگیریم.
 
«آنتپلی» در پایان این مقاله می‌افزاید: وقت آن رسیده که به طور کلی جامعه آمریکا و به طور ویژه صنعت سینمای ما _هالیوود_ با حقایق دنیای مدرن و تعهدات جهانی‌اش روبرو شود، در واقع زمان آن رسیده که دست از حماقت برداریم.

اخبار مرتبط

دوره جامع آموزش مستندسازی

فراخوان ثبت ایده برای قسمت دوم منطقه پرواز ممنوع

داستان شهیدی که از کار فرهنگی خسته نمی‌شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha