معرفی زنبور‌های بی‌عسل!

معرفی زنبور‌های بی‌عسل!

به گزارش سراج24، محققان می‌گویند که زنبور‌های بی عسل حشراتی بدنام، اما نیازمند توجه هستند.

به گفته آن‌ها این حشرات که با واژه‌هایی مثل "مزاحم" و "بی فایده" توصیف می‌شوند، موجوداتی مفید هستند، چون آفات را مهار می‌کنند.

دکتر "سیریان سامرز" از دانشگاه کالج لندن گفت که زنبور‌های بی عسل (wasp) آفت‌کش‌های طبیعت هستند و اگر نباشند مجبور خواهیم بود برای کنترل حشرات مزاحم از آفت‌کش‌های خیلی بیشتری استفاده کنیم.

او گفت: این‌ها اعضای بدنام دنیای حشرات هستند، نگرشی که وجود دارد آن‌ها را حشره‌ای بزهکار می‌بیند. درحالی که باید آن‌ها را حشرات مفید بدانیم - آن‌ها به ما خدمت می‌کنند و ما کاملا این خدمت را نادیده می‌گیریم.

دکتر سامرز و پروفسور "آدام هارت" از دانشگاه "گلوسسترشر" ایده مطالعه زنبور‌های بی عسل را مطرح کردند تا باعث جلب توجه به این حشرات و نقش آن‌ها در طبیعت شوند.

در مجموع دو هزار نفر در این پروژه "شهروند-دانشمند" در اواخر تابستان ۲۰۱۷ شرکت کردند و بیش از شش هزار نمونه را برای شناسایی ارسال کردند. از این داده‌ها برای تهیه نقشه‌ای که توزیع زنبور‌های بی عسل و زنبور‌های سرخ را نشان می‌داد استفاده شد.

زنبور بی عسل "آلمانی" و زنبور بی عسل "جلیقه‌زرد" رایج‌ترین انواع بودند که هر کدام ۴۴ درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند. زنبور سرخ اروپایی تشکیل دهنده شش درصد جمعیت است و دو گونه نادرتر هم پیدا شد.

نتایج این مطالعه در نشریه "حفاظت از حشرات و تنوع آنها" منتشر شده است. پروفسور آدام هارت گفت که این نوع مطالعه یک راه ساده و موثر برای جلب توجه عموم به حیات وحش است؛ و ضمنا به جمع آوری اطلاعات تراز اولی منجر می‌شود.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

عدم مدیریت پسماند در سه استان شمالی کشور عامل آلودگی سواحل

هرکجا که شفافیت نباشد ناظران قانون هم به آن عمل نمی کنند/اگر مشکل ریزگردهای زابل حل شود مشکل کشور نیز حل می شود

سازمان محیط زیست باید در تصمیم گیری ها مستقل شود / مافیای فساد محیط زیست همچون یک اختاپوس است

0 نظر

ارسال نظر

capcha