دلیل ارزان شدن دلار چیست؟

دلیل ارزان شدن دلار چیست؟

به گزارش سراج24، قیمت دلار در بازار آزاد و صرافی‌های بانکی همزمان با سالگرد خروج امریکا از برجام و البته پاسخ متقابل ایران و کاهش برخی از تعهدات برجامی، سیر صعودی را طی کرد.

فضای روانی با این رویداد‌های سیاسی ملتهب شد و گرانی دلار و یورو و سایر ارز‌های معتبر را در بازار ارز به همراه داشت. همزمان با تشدید نوسانات در بازار ارز، همتی به مردم هشدار داد که ریسک حضور در بازار ارز را در نظر بگیرند.

رئیس کل بانک مرکزی هشدار داده بود که اتفاقات اخیر در بازار ارز هیچ منطق اقتصادی ندارد و صرفاً ناشی از جو روانی است که در بازار ایجاد شده است.

تجربه ماه‌های گذشته نشان میدهد که هر زمان بازار به دلیل فضای روانی با افزایش قیمت همراه شد خیلی زود از حباب قیمتی کاسته و با آرام شدن فضای روانی حاکم در بازار، سیر نزولی قمیت‌ها نیز ازسرگرفته می‌شود.

فعالان بازار می‌گویند: امروز تزریق درهم در بازار افزایش یافته است و یکی از دلایل مهم کاهش قیمت دلار همین موضوع است.

برخی از اقتصاددان ها، اما معتقدند: خنثی شدن جریان روانی در بازار ارز موجب شده تا خرید و فروش‌های هیجانی کاهش یابد و به همین دلیل قیمت‌ها در این بخش رو به منطقی شدن می‌رود.

یکی از فعالان بازار می‌گوید: علت اصلی ریزش قیمت‌ها در بازار در کنار عرضه درهم، جو مثبت سیاسی حاکم در بازار است؛ او تاکید دارد که متغییر‌های سیاسی اثر خود را در بازار ارز طی روز‌های اخیر گذاشت، اما بنظر می‌رسد بانک مرکزی اجازه ادامه تنش‌های قیمتی در بازار را نخواهد داد.

گفتنی است، قیمت خرید و فروش در صرافی‌های بانکی که همراستا با قیمت ارز در بازار آزاد تعیین می‌شود، از صبح امروز سیر نزولی را طی می‌کند به نحوی که قیمت خرید و فروش یورو و دلار از صبح تا ظهر در چند نوبت کاهش قیمت داشتند.

قیمت فروش دلار در صرافی‌های بانکی از ۱۵ هزار و ۲۸۰ تومان صبح، به ۱۵ هزار و ۲۲۰ تومان کاهش یافته است؛ ضمن آنکه قیمت خرید دلار نیز از ۱۵ هزار و ۱۵۰ تومان صبح به ۱۵ هزار و ۱۲۰ تومان کاهش یافته است.

همزمان با کاهش قیمت‌ها در صرافی‌های بانکی، قیمت دلار در بازار آزاد نیز نزولی شده است؛ هم اکنون قیمت فروش دلار در بازار آزاد، ۱۵ هزار و ۳۲۰ تومان است.

گفتنی است، قیمت خرید و فروش یورو نیز نسبت به صبح امروز کاهش یافته است، قیمت فروش یورو از ۱۷ هزار و ۱۸۰ تومان صبح امروز به ۱۷ هزار و ۱۲۰ تومان و قیمت خرید یورو از ۱۷ هزار و ۸۰ تومان به ۱۷ هزار و ۲۰ تومان رسیده است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

هیچ تعمدی در بالا و پایین شدن قیمت ارز از جانب دولت وجود ندارد

دولت دلار چند هزارتومانی دوست دارد؟

حذف دلارجهانگیری نباید به پای نظام نوشته شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha