سید علی ادیانی راد:

دولت بدون در جریان گذاشتن نمایندگان مجلس قصد افزایش قیمت بنزین را داشت

دولت بدون در جریان گذاشتن نمایندگان مجلس قصد افزایش قیمت بنزین را داشت

سید علی ادیانی راد عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با سراج24 درباره‌ی حواشی افزایش قیمت بنزین گفت: نمایندگان مجلس نسبت به تصمیم دولت مبنی بر افزایش قیمت بنزین اعتراض داشتند. نگرانی نمایندگان در این زمینه از دو جهت بود. یکی این‌که دولت بدون در جریان گذاشتن نمایندگان مجلس، قصد افزایش قیمت بنزین را داشت و دوم این‌که ساز و کار این طرح برای نمایندگان مشخص نبود. از طرفی ما نمی‌دانستیم درآمد حاصل از این افزایش قیمت مصروف چه مواردی خواهد شد.

وی ادامه داد: نمایندگان از رئیس مجلس درخواست کردند تا از مسئولانی که تصمیم به افزایش قیمت بنزین گرفته بودند دعوت به عمل آید تا با حضور در مجلس به تصمیمی واحد در چارچوب مصالح کشور برسیم. وزیر نفت، وزیر کشور و رئیس سازمان برنامه و بودجه با حضور در مجلس اظهاراتی را بیان کردند که ضمن آن نمایندگان هم به بحث و ارائه‌ی نظرات خود پرداختند که در نهایت به جمع‌بندی‌هایی رسیدیم.

عضو کمیسیون انرژی اظهار داشت: طی جلسه‌ی هفته‌ی گذشته مقرر شد تا کارت هوشمند سوخت فعال شود و کلیه‌ی مالکان خودرو با کارت وسیله‌ی نقلیه‌ی خود سوخت‌گیری کنند. به کارگیری کارت سوخت بدون سهمیه‌بندی برای دولت الزامی شد و مردم می‌توانند با استفاده از کارت سوخت یا کارت بانکی خود بدون در نظر گرفتن سقف یا سهمیه‌ی دوم جهت مصرف سوخت اقدام کنند.

وی بیان کرد: در زمینه‌ی قاچاق سوخت، 80 درصد گازوئیل و 20 درصد بنزین در معرض قاچاق قرار دارند. به همین جهت بود که نمایندگان استفاده از کارت سوخت را الزامی دانستند و مجلس به نوعی دو دلیل برای استفاده از کارت سوخت ارائه داد. اول این‌که از قاچاق سوخت جلوگیری شود. دوم این‌که با کنترل مصرف سوخت توسط افراد با یک سیستم هوشمند، میزان مصرف را ساماندهی کنیم و از هدر رفت انرژی جلوگیری کنیم.

ادیانی راد در ادامه خاطر نشان کرد: ناگفته نماند که این راهکار کافی نیست اما برای شروع مقابله با اقدامات مخربی چون قاچاق سوخت باید از با همین طرح آغاز به کار کنیم.

عضو کمیسیون انرژی در پایان گفت: تصمیم دیگری که در مجلس گرفته شد این بود که دولت، قانون مربوط به اجرای CNG را برای وسایل نقلیه عمومی و وسایل نقلیه‌ای که در موسسات حمل و نقل از جمله اسنپ فعالیت دارند، اجرا کند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

۱۸ جایگاه به سیستم سهمیه‌بندی متصل شدند

حمله سایبری به سامانه سوخت‌گیری در پمپ بنزین‌ها تائید شد

بازگشت تدریجی مراکز سوخت‌گیری به مدار

0 نظر

ارسال نظر

capcha