دروغ های بزرگ در دنیای فناوری که باور کرده ایم!

دروغ های بزرگ در دنیای فناوری که باور کرده ایم!

به گزارش سراج24، دنیای فناوری هم این روزها از آسیب‌های شایعات در امان نمانده و فراوانی اطلاعات نادرست مرتبط با حوزه فناوری، یک پایگاه اینترنتی را بر آن داشته تا فهرستی از رایج‌ترین شایعات این حوزه را تهیه کند.

نظرسنجی‌ای که ویکتوریا مریندا از پژوهشگران پایگاه High Speed Intenet انجام داد نشان داده است بیشترین شایعات در زمینه فناوری که مردم اکنون آن‌ها را باور دارند چه شایعاتی هستند. مریندا می‌گوید تعدادی از باور‌های نادرستی که در میان مردم رواج دارند کاملا احمقانه است، اما در این بین شایعات پیچیده و ظریف زیادی که ترکیبی از واقعیت و دروغ هستند هم در اینترنت دست به دست می‌شود. مریندا می‌افزاید این‌که ۱۲ درصد مردم بر این باورند وقتی چیزی را از ابزار‌های الکترونیکی‌شان حذف می‌کنند آن را برای همیشه از بین برده‌اند، بسیار شوکه‌کننده است و واقعیت این است که هیچ چیز، واقعا از هارددرایو ابزار شما پاک نمی‌شود، اما این فقط یکی از باور‌های نادرست فراوانی است که در میان مردم رواج دارد. موارد زیر پنج نمونه دیگر از بزرگ‌ترین شایعات رایج در حوزه فناوری هستند.

اشعه ایکس فایل‌های ابزار‌های الکترونیکی را پاک می‌کند!

معمولا این تصور وجود دارد که دستگاه‌های اشعه ایکس موجود در ورودی‌های بازرسی فرودگاه‌ها، می‌توانند به فایل‌های موجود در لپ‌تاپ‌ها یا گوشی‌های هوشمند ما آسیب‌های غیرقابل بازگشتی وارد کند، اما این تصور صحیح نیست. درست است که پرتو‌های ایکس نوعی انرژی الکترومغناطیسی است و ابزار‌های شخصی شما هم ابزار‌هایی الکترونیکی است، اما هارددرایو رایانه‌ها و کارت‌های حافظه گوشی‌ها تحت تاثیر پرتو‌های ایکس قرار نمی‌گیرد. پرتو‌های ایکس با انرژی مغناطیسی شارژ نمی‌شود و رایانه‌ها و گوشی‌های هوشمند هم قطعاتی ندارد که حساس به نور یا اشعه ایکس باشد. با این حال عکاسان قدیمی دلیلی برای نگرانی دارند.

چند دهه است که می‌دانیم حلقه‌های فیلم، به‌خصوص فیلم‌هایی با حساسیت ISO ۸۰۰، ممکن است از اشعه ایکس آسیب ببیند. اما در حال حاضر کمتر عکاسی با خودش فیلم حمل می‌کند. در مورد لپ‌تاپ، چیزی که باید واقعا نگرانش باشید، دستگاه‌های فلزیاب فرودگاه‌ها است. این ابزار‌های امنیتی، پالس‌های مغناطیسی قوی‌ای ارسال می‌کند که احتمالا می‌تواند به اطلاعات ذخیره شده در هارددرایو لپ‌تاپ شما آسیب برساند.

مگاپیکسل بالاتر دوربین به معنی عکس باکیفیت‌تر است!

۸۶ درصد شرکت‌کنندگان در یک نظرسنجی بر این باور بودند که در دوربین‌ها هرچه عدد نوشته شده جلوی کلمه «مگاپیکسل» در آن‌ها بالاتر باشد، یعنی کیفیت بهتری دارند. ماجرا از این قرار است که وقتی دوربین‌های دیجیتال نخستین بار به بازار آمدند، تولیدکنندگان آن‌ها برای این‌که بتوانند هرچه بیشتر این ابزار نوظهور را به فروش برسانند با یکدیگر به رقابت پرداختند. به این ترتیب جنگ بزرگ مگاپیکسل‌ها آغاز شد و شرکت‌های تولید‌کننده، تعداد بالاتر پیکسل‌ها (کوچک‌ترین اجزای ساختاری یا نقاط تشکیل‌دهنده تصویر) در حسگر دوربین‌هایشان را در بوق و کرنا کردند. یک مگاپیکسل برابر با یک میلیون پیکسل است، اما فشرده‌کردن مگاپیکسل‌های بیشتر در یک دوربین لزوما به معنای داشتن تصاویر بهتر نیست. کیفیت پیکسل‌ها بیشتر از کمیت آن‌ها اهمیت دارد.

بزرگ‌تر شدن اندازه هر پیکسل می‌تواند بیشتر از افزایش تعداد پیکسل‌ها در بهبود کیفیت تصویر موثر باشد. معمولا برای نور، پیدا کردن راهی برای وارد شدن به حسگر دوربینی با پیکسل‌های بزرگ‌تر، آسان‌تر است. پیکسل‌های بزرگ‌تر دوربین به معنای دامنه دینامیکی بهتر، قابلیت بالاتر کار در نور کم و داده رنگ بهتر هم هست. انباشتن پیکسل‌های بیشتر در فضای محدود حسگر دوربین حتی می‌تواند اثر معکوسی بر کیفیت عکس‌ها داشته باشد. با این همه، می‌توانید شرط ببندید تولیدکنندگان دوربین در سال‌های آینده، همچنان ویژگی‌های مگاپیکسلی دوربین‌های خود را ویژگی برتر آن‌ها معرفی کنند، زیرا می‌دانند این تکنیک فروش جواب داده و باور اشتباهی که در ذهن‌ها ایجاد شده به این زودی‌ها پاک نخواهد شد.

شارژ گوشی در طول شب به باتری آسیب می‌زند!

بیش از نیمی از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی بر این باور بودند که به برق وصل بودن شارژر متصل به تلفن همراه در طول شب، به باتری دستگاه آسیب می‌زند یا حتی آن را به کلی خراب می‌کند؛ اما چنین چیزی درست نیست. گوشی همراه شما یک ابزار الکترونیکی پیشرفته است. این ابزار، آنقدر هوشمند هست که بتواند از شارژ شدن اضافی خود جلوگیری کند. برای درک این موضوع بهتر است بدانید باتری گوشی همراه شما صرف‌نظر از این‌که چگونه آن را شارژ کنید، طول عمر محدودی دارد.

باتری‌های امروزی ممکن است بتوانند ۴۰۰ تا ۵۰۰ دوره شارژ را بخوبی سپری کنند، اما پس از آن احتمالا شما متوجه کاهش دوره کار باتری در طول روز خواهید شد.

ریشه این باور نادرست در فناوری قدیمی باتری‌های نیکل کادمیوم است. این فناوری از پدیده‌ای به نام «اثر حافظه» رنج می‌برد. پدیده اثر حافظه در باتری‌های قابل شارژ نیکل کادمیوم و نیکل هیدرید فلز رخ می‌داد و باعث می‌شد این باتری‌ها شارژ را کمتر در خود نگه دارند. اگر باتری نیکل کادمیوم را پیش از آن‌که کاملا خالی شود شارژ کنیم یا وقتی کاملا پر نشده آن را از شارژر جدا کنیم، به‌تدریج ظرفیت باتری کاهش می‌یابد یا به عبارت دیگر باتری بخشی از ظرفیت خود را «فراموش» می‌کند. این مشکل درمورد باتری‌های لیتیوم‌یونی امروزی وجود ندارد. با این حال برای افزایش عمر باتری بهتر است باتری همیشه بین ۴۰ تا ۸۰ درصد ظرفیتش شارژ داشته باشد.

خاموش کردن رایانه عملکرد مناسب آن را تضمین می‌کند!

این باور نادرست هم مانند بسیاری دیگر از شایعات، ریشه در واقعیت دارد. رایانه‌های اولیه به طور طبیعی و به دلیل بسیار نو بودن‌شان، ابزار‌های خیلی قابل اعتمادی نبودند. قسمت‌های مختلف این رایانه‌ها، به‌ویژه هارددرایوشان، معمولا دچار مشکل می‌شد. گاهی رایانه کاملا خراب می‌شد و می‌سوخت و اطلاعات شما را هم با خودش می‌برد. به همین دلیل، بسیاری از کاربران رایانه‌هایشان را در طول شب خاموش می‌کردند به این امید که عمر دستگاه‌شان را افزایش دهند، اما رایانه‌های امروزی ابزار‌های بسیار قابل اعتمادتری هستند. اگر در طول شبانه‌روز چند بار با رایانه کار می‌کنید، می‌توانید رایانه را تمام مدت روشن بگذارید و زمانی که از آن استفاده نمی‌کنید صرفا آن را روی حالت اسلیپ (Sleep) قرار دهید. خاموش کردن رایانه هنگام شب، نمی‌تواند باعث صرفه‌جویی زیادی در انرژی شود و خاموش و روشن کردن رایانه وقت بیشتری از شما خواهد گرفت. هرچند وقت یک‌بار - برای مثال یک‌بار در هفته - ریبوت یا راه‌اندازی دوباره سیستم به تصفیه حافظه دستگاه و جلوگیری از فرآیند‌های غیرضروری که ممکن است باعث کاهش سرعت سیستم شود کمک می‌کند.

رایانه‌های مکینتاش ویروسی نمی‌شود!

واقعیت این است که هیچ سیستم رایانه‌ای درجهان از آسیب ویروس‌ها ایمن نیست. هرچند در گذشته، وقتی بازار رایانه‌های مصرفی دوران کودکی خود را سپری می‌کرد، این دیدگاه که رایانه‌های مکینتاش ساخت شرکت اپل نسبت به ویروس‌ها و بدافزار‌ها آسیب‌پذیر نیست می‌توانست تاحدودی حقیقت داشته باشد. چرا؟ علتش این بود که در گذشته رایانه‌های شخصی مبتنی بر ویندوز، بیش از ۹۰ درصد بازار رایانه را تشکیل می‌داد. این شرایط باعث می‌شد هکر‌ها بتوانند تلاش‌های شرکت‌هایی همچون مایکروسافت و شرکت‌های مشابه آن را هدف قرار بدهند و برای این شرکت‌ها نگرانی ایجاد کنند.

این روز‌ها هرچند ویندوز هنوز ۷۶ درصد از بازار رایانه‌های جهان را کنترل می‌کند، اما اپل نسبت به گذشته سهم بزرگ‌تری از بازار یعنی چیزی نزدیک به ۱۳ درصد آن را در اختیار دارد. به این معنا که توسعه‌دهندگان نرم افزار‌های مخرب می‌توانند در حملات خود به رایانه‌های مکینتاش قربانیان بالقوه زیادی داشته باشند. از این رو، هرچند مکینتاش‌ها از ویژگی‌های امنیتی خوبی نسبت به رایانه‌های شخصی عادی برخوردار هستند، اما این‌گونه نیست که هکر‌ها نتوانند برای این ابزار‌ها بدافزار طراحی کنند. بنابراین، بدون توجه به سیستم عاملی که از آن استفاده می‌کنید، بهتر است با استفاده از نرم‌افزار آنتی‌ویروس از ابزارتان در مقابل بدافزار‌ها محافظت کنید.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

حقایقی شگفت انگیز درباره بدن انسان

مردانی که برای زندگی مشترک ایده آل نیستند را بهتر بشناسید

راهکارهایی برای درمان فرزندان در صورت تماشای محتوای غیراخلاقی

0 نظر

ارسال نظر

capcha