ماه زیبای اردیبهشت در شیراز+تصاویر

 ماه زیبای اردیبهشت در شیراز+تصاویر

به گزارش سراج24، استان فارس سرزمین شگفتی‌های بی شمار و متنوعی است که برای هر گردشگری با هر مقصودی جذاب است.ظرفیت‌ های بکر و بی نظیر فارس در زمینه گردشگری موجب شده تا این استان جنوبی به عنوان یکی از مناطق مهم گردشگری مطرح شود و هرساله با فرارسیدن فصل بهار و ماه با طراوت اردیبهشت شاهد حضور حداکثری مسافران و گردشگران به شهر فرهنگ و ادب باشیم.

شهر شیراز یکی از شهر‌های بزرگ ایران و کلانشهر زیبای این کشور و مرکز استان فارس است. این شهر با آب هوای معتدلی که دارد از سمت غرب به کوه دراک، از سمت شمال به کوه‌های بمو، سبزپوشان، چهل مقام و بابا کوهی از رشته‌ های زاگرس محدود شده است.

شیراز با داشتن بزرگانی چون سعدی و حافظ و بعد‌ها شاعران دیگری که در حال حاضر دنباله رو شاخصان ادبی بوده‌اند، به شهر شعر در ایران معروف است، همچنان که به لحاظ باغ‌های متعدد به شهر باغ و گل و بلبل شهرت ملی و جهانی دارد. باغ در فرهنگ ایرانیان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و شیراز از قدیم به داشتن باغ‌های بسیار و زیبا مشهور بوده‌است. امروزه بیش‌تر باغ‌های این شهر در شمال غرب آن و در مناطق قصردشت، کشن، چمران و معالی‌آباد واقع شده‌اند. تعدادی از باغ‌های شیراز از لحاظ تاریخی بسیار حائز اهمیت هستند و به‌عنوان مراکز مهم گردشگری به‌شمار می‌آیند.

وصف باغ‌های با صفا و تاریخی شیراز در فصل زیبای اردیبهشت آن هم با هوای پاک، همه‌ی ما شنیده ایم، اما باید اینجا باشی و این همه عظمت را از نزدیک احساس کنی.

اگر قصد سفر به مکانی را دارید که صدای چهچهه پرندگان، درختان سرسبز و سر به فلک کشیده و آب و هوای دلپذیر، همهمه زندگی را تبدیل به زندگی رویایی کند باغ‌هایی رویایی شیراز که مانند یک تابلوی نقاشی گردشگران را مجذوب و چشم هر بیننده‌ای را ساعت‌ها معطوف خود می‌کند را فراموش نکنید.

بهار همه جا زیباست، اما در شیراز همه این زیبایی‌ها با عطر دل انگیز بهار نارنج در باغ‌های رویایی و تاریخی دیدنی است و مهمتر از هر چیزی مهمان نوازی شیرازی‌ها گردشگران را به سمت این شهر و استان می‌کشاند.

البته کمتر کسی در کشورمان پیدا می‎شود که به شهر شیراز سفر نکرده باشد، اما زیبایی‌ها، آب و هوای خنک این شهر دلیلی محکم برای سفر مجدد به شهر باغ‌های تاریخی ایران است.اگر برای اولین بار است که به شیراز سفر می‌کنید، توصیه می‌شود سری به زیباترین و رویایی‌ترین باغ‌های ایران بزنید.

باغ ارم، گلشن (عفیف آباد)، نارنجستان قوام، دلگشا، باغ نظر (جهان نما)، باغ جنت، باغ شاپوری و قصردشت تنها گوشه‌ای از عظمت خداوندی در این فرش رنگارنگ هستند.

رئیس مرکز امور باغ ها، موزه‌ها و فضای سبز دانشگاه شیراز گفت: در دوره‌های مختلف تاریخی باغ‌ هایی در شیراز بنا شده است که اغلب دارای عمارتی در میانه خود هستند و در آنها امروز به عنوان اماکن گردشگری به روی علاقمندان باز است تا از طبیعت دلنشین شیراز بهره برده شود.

مصطفی ندیم افزود: باغ های منحصر به فرد این شهر، چشم هر بیننده ای را خیره می کند و جشنواره گل های رنگارنگ، این زیبایی را تکمیل می کند.

باغ ارم

باغ ارم یکی از زیباترین باغ‌های شیراز و ایران است که از دوره سلجوقیان، آل اینجو و آل مظفر برپا بوده است. این باغ با درختان سروناز شهرت جهانی دارد و در بلوار ارم جای دارد. باغ زیبای ارم دارای عمارتی سه طبقه و زیبا به سبک قاجاریه است که از نظر معماری، نقاشی، کنده کاری، کاشی کاری و گچبری از شاهکار‌های دوران قاجار به شمار می‌آید.

باغ ارم شیراز در پاییز سال۱۳۵۳ در فهرست آثار ملی ایران و در سال ۲۰۱۱ در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. هم اکنون این باغ در اختیار دانشگاه شیراز قرار دارد و هرسال صد‌ها هزار نفر از شهروندان و میهمانان از آن دیدن می‌کنند و آوازه زیبایی‌های آن جهان گیر است.

باغ عفیف آباد (گلشن)

از دیگر باغ‌های شیراز که در روز‌های بهاری سرشار از عطر بهار نارنج است را باغ عفیف آباد (گلشن) است. این باغ در انتهای خیابان عفیف آباد شیراز و در نزدیکی باغ‌های مصفای قصردشت شیراز قرار دارد و طراوت هوای آن به لحاظ تاثیر پذیری از بافت اقلیمی منطقه دو چندان است.

این باغ در سال ۱۳۴۰هجری شمسی توسط ارتش در مزایده خریداری شد و اکنون از اموال ارتش به شمار می‌رود، اما ورود به باغ با تهیه بلیت برای عموم آزاد است.

درب چوبی ورودی باغ در ضلع شمالی قرار دارد و حوضی مستطیل شکل و بزرگ و درختان اطراف آن چشم را در همان ابتدای ورود به باغ خیره می‌کند.درون باغ، کاخ بسیار زیبایی قرار دارد که با کاشی کاری‌های زیبا و ستون‌های سنگی همانند ستون‌های تخت جمشید تزیین شده است. در این باغ قهوه خانه سنتی، حمام خزانه‌ای و دو موزه‌ی نظامی و عبرت وجود دارد.این باغ هم اکنون به صورت موزه اداره می‌شود.

نارنجستان قوام

همچنین از دیگر باغ‌های شیراز که مملو از درختان نارنج است و به همین نام نیز شناخته می‌شود باغ نارنجستان است. مساحت کل نارنجستان سه هزار و ۸۵ متر مربع است که حدود ۹۴۰ متر آن زیربناست.

عمارت نارنجستان دربرگیرنده دو طبقه بالایی و یک طبقه زیرزمین است. ساختمان بیرونی نارنجستان به وسیله تونلی به اندرونی خانه زینت‌الملک متصل می‌شده است.

ساخت نارنجستان قوام توسط علی محمدخان قوام‌الملک دوم در سال ۱۲۹۰ هجری قمری آغاز و در سال ۱۳۰۵ هجری قمری توسط فرزندش محمد رضا خان قوام‌الملک به پایان رسید.زیر زمین این عمارت به موزه آثار باستانی و اشیای اهدایی پروفسور پوپ (مورخ آمریکایی آثار هنری ایران) اختصاص داده شده و در حال حاضر این ملک در تملک دانشگاه شیراز است.

باغ دلگشا

یکی از باغ‌های دیدنی و تاریخی شیراز، باغ دلگشاست که درختان مرکبات و فواره‌های زیبایش باعث شهرت آن شده است. این باغ با عمارتی زیبا به صورت کلاه فرنگی در جوار آرامگاه سعدی قرار دارد.

باغ دلگشا، باغی با مساحت حدود ۶ هکتار است که در واقع ترکیبی از باغ ارم و جهانما است.درختان نارنج در این باغ به صورت ردیف کاشته شده و هر سال همزمان با روز‌های آغازین سرشار از بوی مطبوع بهار نارنج است.

رهگذران، شهروندان و میهمانانی که به شیراز می‌آیند از فاصله چند صد متری باغ دلگشا بوی مطبوع بهار نارنج را استشمام می‌کنند بطوری که سراسر خیابان بوستان که منتهی به آرامگاه سعدی می‌شود و در جوار باغ دلگشا قرار گرفته سرشار از عطر بهار نارنج است.

این باغ در مهرماه سال ۱۳۸۱ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و در حال حاضر در مالکیت شهرداری شیراز است.

باغ نظر

باغ نظر یکی دیگر از شاهکار‌های دوران زندیه است که اکنون به عنوان موزه پارس شناخته می‌شود و این باغ هم اکنون در مرکز شهر شیراز و در جنوب ارگ کریم خانی قرار دارد.

باغ جهان نما

باغ جهان نما باغی است باصفا و زیبا که از دوره‌ی آل مظفر و آل اینجو در نزدیکی آرامگاه حافظ و در خیابان قرآن قرار دارد. این باغ در دوران زندیه ساخته شده است.درون این باغ نیز عمارتی هشت ضلعی با نمای آجری وجود دارد. این کوشک توسط کریم خان زند در سال ۱۱۸۵ هجری قمری ساخته شد و تا امروز سالم باقی مانده است.

گلکاری‌های این باغ آن را به یکی از زیباترین باغ‌های شیراز تبدیل کرده است.

باغ جنت

باغ جنت، باغی در جنوب شهر شیراز، اول جاده بوشهر از دوره قاجار باقی مانده که دارای سرو‌های بلند قامت، آبنما‌های سراسری، چمن کاری و گلکاری زیبایی است. در گذشته، بنایی زیبا متعلق به مشیرالملک در این باغ وجود داشته که امروز اثری از آن نیست.

بخشی از این باغ امروز محلی است برای اسکان مسافران نوروزی و همچنین فضایی برای دوچرخه سواران و تمرین‌های مربوط به این رشته ورزشی است.

باغ و عمارت شاپوری

باغ عمارت شاپوری به سبک معماری قاجاری بنا شده و دارای خصوصیت منحصر به فردی است. این عمارت زیبا که هر بیننده‌ای را محو تماشای خود می‌کند، در خیابان انوری شیراز و زیر نظر سازمان میراث فرهنگی قرار دارد.

نسیم خنک و طراوت بهاری در باغ های تاریخی شیراز می‌تواند یک مقصد گردشگری بی نظیر را برای مسافران رقم بزند. اگر قصد سفر به مکانی را دارید که صدای چهچه پرندگان، درختان سرسبز و سر به فلک کشیده و آب و هوای دلپذیر را به همراه داشته باشد باغ های رویایی شیراز می تواند مانند یک تابلوی نقاشی گردشگران را مجذوب و چشم هر بیننده‌ای را ساعت‌ها معطوف خود کند.
زیبایی‌های شگفت انگیز طبیعت شیراز گواهی از بهشتی است که آن را به مقصدی رویایی برای طبیعتگردان در فصل بهار عاشقان و عارفان تبدیل کرده است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

گوشه‌هایی از اسرار حکمت‌های علوی در «با علی در صحرا»

اهدای نشان خیران فرهنگ‌ساز به امام جمعه شیراز

آخرین خبرها از سریال شهید "صیاد شیرازی"/ آیا قراردادهای جدید، بازیگران حاشیه‌ساز را متعهد می‌کند؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha