یک مقام مسئول:

مشکلات حمل و نقل نهاده‌های دامی از بنادر رفع نشده است

مشکلات حمل و نقل نهاده‌های دامی از بنادر رفع نشده است

به گزارش سراج24، ناصر نبی پور رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران، درباره آخرین تحولات بازار تخم مرغ اظهار کرد: اگرچه در چند روز گذشته نرخ هر کیلو تخم مرغ از لحاظ روانی با آزاد شدن صادرات تخم مرغ تا حدودی افزایش یافت، اما مجدد پس از گذشت چند روز به سبب نبود تقاضا برای صادرات با روند نزولی در بازار روبرو شد.

وی از کاهش ۴۰۰ تومانی نرخ هر کیلو تخم مرغ خبر داد و گفت: هم اکنون متوسط نرخ هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۶ هزار و ۲۰۰ تا ۶ هزار و ۳۰۰ تومان است که با قیمت تمام شده خود ۲ هزار و ۲۰۰ تا ۲ هزار و ۳۰۰ تومان فاصله دارد.

نبی پور با بیان اینکه خبری از اعلام نرخ مصوب تولید در سال جدید از سوی وزارت جهاد کشاورزی نیست، افزود: از دیدگاه تشکل‌ها قیمت تمام شده هر کیلو تخم مرغ ۸ هزار و ۴۰۰ تومان است که از این رو وزارت جهاد کشاورزی حداقل نرخ مصوب هر کیلو تخم مرغ را بر اساس هزینه‌های تولید ۷ هزار و ۷۰۰ تا ۷ هزار و ۸۰۰ تومان اعلام خواهد کرد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه نوسان نرخ نهاده‌های دامی در بازار همچنان ادامه دارد، بیان کرد: با توجه به مشکلات حمل و نقل و دریافت مبلغ مازاد پشت بارنامه، مرغداران در تامین نهاده‌ها همچنان با مشکلاتی روبرو هستند.

به گفته وی، کامیون داران برای یک ماشین ۱۵ تنی نهاده‌های دامی رقمی معادل یک میلیون و ۵۰۰ تا ۲ میلیون و ۵۰۰ هزارتومان پشت بارنامه دریافت می‌کنند که این نرخ بر افزایش هزینه‌های تولید دامن می‌زند.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران ادامه داد: با وجود آنکه تجار در حال رایزنی هستند، اما هنوز مشخص نیست که بازار صادراتی برای این محصول داشته باشیم یا خیر؟ چرا که ایران از سال ۹۴ تاکنون صادراتی نداشته است.

وی تولید روزانه تخم مرغ در کشور را ۲۸۰۰ تا ۲۹۰۰ تن اعلام کرد و گفت: با توجه به مصرف تخم مرغ در کشور، روزانه رقمی حدود ۲۰۰ تن از این میزان مازاد است.

نبی پور با انتقاد از این مسئله که قیمت تخم مرغ در خرده فروشی‌ها سنخیتی با درب مرغداری ندارد، بیان کرد: با وجود آنکه هر شانه تخم مرغ درب مرغداری ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان است و حداکثر با احتساب ۱۰ تا ۲۰ درصد سود باید در خرده فروشی‌ها عرضه شود، اما متاسفانه با نرخ‌های بالاتری به فروش می‌رسد که این امر اجحاف در حق مصرف کنندگان است.

این مقام مسئول با بیان اینکه کمبودی در تامین نهاده‌های دامی نداریم، افزود: با وجود فراوانی نهاده‌های دامی در بنادر، اما بسیاری از واحد‌های مرغداری به سبب مشکلات حمل و نقل نهاده‌ای در اختیار ندارند.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران در پایان تصریح کرد: اگر توزیع نهاده‌های دامی به درستی مدیریت شود، بازار به تعادل می‌رسد و در غیر این صورت نمی‌توان پیش بینی خاصی راجع به وضعیت بازار کنجاله سویا و ذرت داشت.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

تأکید رئیسی بر اهمیت ثبات در بازار و منطقی شدن نرخ کالاهای اساسی

تاکید ستاد اقتصادی دولت بر تقویت صندوق تثبیت بازار سرمایه

حسینی: بخش عمده ی مشکلات اقتصادی با کنترل تورم حل خواهد شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha