لاوروف: غربی ها نمی‌خواهند تروریست‌های بازداشت شده به کشورشان بازگردانند

لاوروف: غربی ها نمی‌خواهند تروریست‌های بازداشت شده  به کشورشان بازگردانند

به گزارش سراج24، به نقل از اسپوتنیک، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، از تهدید آمریکا مبنی بر آزادسازی عناصر داعشی که در سوریه بازداشت شده‌اند انتقاد کرد و آن را جنایتی وحشتناک خواند. او اعلام کرد کشور‌های اروپایی که این عناصر شهروند آن‌ها هستند، از بازگرداندنشان سرباز می‌زنند و این استانداردی دوگانه است.

لاوروف در یک کنفرانس خبری در مسکو افزود: «تاکنون استاندارد‌های دوگانه‌ای ارائه شده است که همکاران غربی ما، بیشتر در اروپا و حتی در بخش‌های دیگر جهان، نمی‌خواهند تروریست‌های بازداشت شده در بخش شرقی رود فرات را به کشورشان بازگردانند».

وزیر امور خارجه روسیه در ادامه تاکید کرد: «این نوعی اختلاف نظر است، آمریکا تهدید می‌کند این تروریست‌ها را آزاد می‌کند که به نظر من این یک جنایت وحشتناک است. آمریکا حتی تلاش کرده ارتش عراق را متقاعد سازد که تروریست‌های داعش را بپذیرد.»

این اظهارات پس از آن بیان می‌شود که پیش از این کاخ سفید گفته بود بیش از ۱۰۰۰ عنصر داعشی که توسط نیرو‌های دموکراتیک کرد دستگیر شده‌اند باید به کشور‌های خود در اروپا بازگردانده و محاکمه شوند. در پاسخ به این درخواست آمریکا، بیشتر کشور‌های اروپایی واکنش مثبتی نشان نداده و آن را به گونه‌ای رد کرده‌اند. برای مثال، هاینتس کریستین اشتراخه، معاون صدراعظم اتریش، ضمن مخالفت با بازگرداندن تروریست‌های اتریشی‌تبار از سوریه به کشور خود، سلب تابعیت آن‌ها را خواستار شد.

کارین کالر سوتر، وزیر دادگستری سوئیس نیز اعلام کرد این کشور تمایل دارد تمامی شهروندان سوئیسی که در صفوف گروه تروریستی داعش جنگیده‌اند، به جای محاکمه در سوئیس، در خاک سوریه و عراق محاکمه شوند.

پیش از این نیز در خبری به نقل از خبرگزاری آناتولی، شارل میشل، نخست وزیر بلژیک تاکید کرده بود تروریست‌های خارجی باید در سوریه بمانند و همانجا محاکمه شوند. «نیکل بیلوبت» وزیر دادگستری فرانسه هم اعلام کرده بود پاریس در حال حاضر آمادگی لازم را برای بازگرداندن داعشی‌ها ندارد. او در گفتگو با شبکه «فرانس ۲۴» اظهار داشت: «با خروج آمریکا از سوریه، شرایط ژئوپلیتیک تازه‌ای به وجود آمده است. اما در حال حاضر ما سیاستمان را تغییر نخواهیم داد. در این مرحله، فرانسه به خواسته ترامپ پاسخ نخواهد داد».

دانمارک اعلام کرد این تروریست‌ها را نمی‌پذیرد. با این حال، آلمان گفته بود دسترسی کنسولی به افراد بازداشت شده پیش‌شرط پذیرش آن‌ها در این کشور است. این در حالی است که به دلیل جنگ در سوریه تضمینی برای این کار وجود ندارد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

در دیدار طولانی ظریف و لاوروف چه گذشت؟

«لاوروف» قطعنامه پیشنهادی آمریکا را مقدمه‌ای برای دخالت نظامی در ونزوئلا دانست

روسیه در نابودی کامل تروریسم به عراق کمک می‌کند

0 نظر

ارسال نظر

capcha