ترامپ هم برای عبور از تنگه هرمز اجازه می گیرد

ترامپ هم برای عبور از تنگه هرمز اجازه می گیرد

به گزارش سراج24، در حالی که رییس ستاد کل نیرو‌های مسلح ایران می‌گوید این روز‌ها کشتی‌های آمریکایی برای عبور از تنگه هرمز از نیرو‌های سپاه اجازه می‌گیرند سعودی، امارات و اسرائیل تصمیمات اخیر ترامپ علیه ایران را ستایش می‌کنند.

تحلیل:

هنوز چند روز از شلیک آخرین تیر در چله ترامپ به سوی ایران در قالب اعلام تصمیمش در به صفر رساندن صادرات نفتی جمهوری اسلامی نگذشته است که هم ویدئو‌های منشر شده و هم کلام سرلشکر باقری حکایت از تسلط کامل نیرو‌های ایرانی بر تنگه هرمز دارد و در عین حال موید آن است که عبور و مرور هیچ عابری از این آب راه بین المللی جز در سایه کسب اجازه از نیرو‌های ایرانی ممکن نیست این یعنی آنکه بدون وجود و حضور و نظارت ایران این آب راه جهانی هیچ خاصیتی نخواهد داشت.

واقعیت آن است که استقبال اسرائیل، امارات، سعودی و معدود کشور‌های تابعه سعودی در منطقه علی رغم اعتقاد به تسلط و نظارت ایران بر تنگه هرمز تنها به این دلیل از تصمیم ترامپ در به صفر رساندن نفت ایران استقبال کردند و آن را ستودند که در عرصه عمل از رویارویی با ایران و حقوق مسلم آن خود را عاجز می‌بینند.

درخصوص اسرائیل اگرچه در دشمنی ذاتی این رژیم با ایران شک نیست، اما نتانیاهو در رویا‌های خود شرایطی را ترسیم کرده که در سایه آن واقعیتی به نام جمهوری اسلامی وجود نداشته باشد و به تبع آن از محور مقاومت، حضور در کنار مرز‌ها و بلاخره موشک‌های نقطه زن در اطراف مرز‌های سه گانه اش (سوریه، فلسطین و لبنان) خبری نباشد. بدیهی است تحقق چنین وضعی را نتانیاهو جز در سایه ورود ترامپ به درگیری با ایران عملیاتی نمی‌داند و به همین خاطر برتشویق و تحریک او در تشدید دشمنی با ایران می‌کوشد.

در کنار نتانیاهو بن سلمان رویای رهبری جهان اسلام را در سایه حاکمیتی مقتدر با ایدئولوژی ناب اسلامی، حکومتی مستقل و بلاخره بهره‌مند از مدلی مردم سالار از حکومت دچار چالش‌هایی اساسی می‌بیند؛ و بلاخره امارات که ۴۰ سال است در آرزوی اعمال حاکمیت بر جزایر سه گانه ایرانی می‌سوزد ترجیح می‌دهد پشت سر ترامپ برای رسیدن به آن سنگر گیرد.

نهایت سعی سه گانه مذکور درگیر کردن آمریکا در یک جنگ با ایران است، جنگی که از یک سو به تحقق رویا‌هایشان بی انجامد و در عین حال همچنان توان نظامی آنان درگیری با ایران را در عرصه عمل به آزمایش نگذارد. روحیه تاجر مسلکی ترامپ وبالا بودن آستانه هیجانات او البته در بروز این مالیخولیا بی تاثیر نیست.

همه این‌ها در حالی است که تجربه این روز‌ها نشان می‌دهد ترامپ نیز برای عبور از تنگه هرمز از نیرو‌های ایرانی اجازه می‌گیرد. سعودی و امارات البته بیش از هر کس بر این نکته واقف اند که قریب به صد در صد صادراتشان از تنگه هرمز منوط به اراده و خواست ایران است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

کاخ سفید در حال چیدن میوه های بحران تازه در خلیج فارس

چرا نشست منامه؟

​​​​​​​ترامپ اصلا صلاحیت گفت‌وگو با کشوری مثل ایران را ندارد

0 نظر

ارسال نظر

capcha