پیام‌رسان مشابه اینستاگرام در داخل کشور وجود دارد

 پیام‌رسان مشابه اینستاگرام در داخل کشور وجود دارد

به گزارش سراج24، شاید تا پیش از این بسیاری از دلواپسان و آنهایی که به سختگیری بیش از حد اعتقاد دارند، هر از چندگاهی مساله‌ای را بهانه کرده و جسته و گریخته پیرامون فیلترینگ اینستاگرام سخن می‌گفتند، اما اقدام اخیر ایالات متحده در قبال سپاه و در پی آن اقدام اینستاگرام مبنی بر مسدود‌سازی صفحات فرماندهان این نهاد انقلابی و برخی مسئولان نظام، موافقان فیلترینگ در کشور را مصمم‌تر کرد به حدی که عده‌ای دیگر نیز همنوا با مخالفان رای به فیلترینگ اینستاگرام دادند، اما این اظهارات نیز نتوانست موجب مسدود‌سازی این شبکه اجتماعی شود. گویا مسئولان امر پس از ناکامی در فیلترینگ تلگرام بدین نتیجه رسیده‌اند که دیگر سیاست مسدود‌سازی در قبال اینستاگرام جواب نمی‌دهد و باید طرحی نو دراندازند. در این راستا ابوالحسن فیروز‌آبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: «در حال حاضر رفتار اینستاگرام را محکوم می‌کنیم؛ فعلا محدودسازی آن در دستور نیست.»

واقعیت تلخ
سال گذشته در همین روزها بود که زمزمه فیلترینگ تلگرام قوت گرفت و پس از چندی نیز مقامات مسئول رای به فیلترینگ این پیام‌رسان دادند، اما بااینکه این پیام‌رسان فیلتر شد، اما اکثریت جامعه مخاطب در این پیام‌رسان ماندند و عده زیادی از آنها که به دلیل فیلتر از تلگرام کوچ کرده بودند کم‌کم به تلگرام بازگشتند. حتی آنهایی که خود موافق فیلترینگ بودند مشاهده کردند که هیچ بستری حداقل در کوتاه مدت نمی‌تواند جایگزین شبکه‌ای با وسعت 40 میلیون ایرانی و امنیت بالای تلگرام شود وبه همین دلیل راهی جز بازگشت ندیدند. چه اینکه سابق بر این وزیر جوان ارتباطات نیز بسیار بر این مساله و شکست فیلترینگ تاکید کرده بود. حال چندی است که صحبت‌‌‌ها حول محور فیلترینگ شبکه اجتماعی اینستاگرام می‌گردد، مخصوصا پس از اقدام اخیر اینستاگرام در بستن صفحات فرماندهان سپاه پاسداران و برخی مقامات، عده‌ای خواستار مسدود‌سازی اینستاگرام همچون تلگرام شدند و حتی رای به استیضاح وزیر جوان ارتباطات نیز دادند که این مساله با مقاومت دولت مواجه شد. در این بین علاءالدین بروجردی رئیس سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس راهکار خروج مردم از اینستاگرام را ارائه کرد که مورد اقبال واقع نشد. این در حالی است که با تمام این اوصاف و رصد شرایط و موقعیت خود مقامات مسئول نیز به وضوح مشاهده کرده و می‌دانند که دیگر فیلترینگ چاره کار نیست و باید راهکارهای دیگری اندیشیده شود کما اینکه پس از یک سال جسته و گریخته سخنانی مبنی بر اینکه فیلترینگ تلگرام ناموفق و ناکام بوده شنیده می‌شود. از این جهت است که مسئولان با وجود برخی اظهارات مبنی بر مسدودسازی اینستاگرام تن به این کار نمی‌دهند. لذا به جای اینکه درصدد مسدود‌سازی برآیند باید بتوانند از بستر اینستاگرام به نحو مطلوب استفاده کرده و سیاست‌های نظام را آنطور که شایسته است در این بستر پیش برند.

اینستاگرام فیلتر نمی‌شود
دبیر شورای عالی فضای مجازی در خصوص رفتار اخیر اینستاگرام اظهار داشت: شورای عالی فضای مجازی در بیانیه خود در قبال این رفتار اشاره‌ای داشت مبنی بر اینکه مردم باید توجیه شوند؛ زیرا آنها نمی‌توانند کارهای جدی خود را بر بستر پیام‌رسان‌های خارجی انجام دهند که یک‌طرفه نسبت به فیلتر کردن برخی از صفحات فقط به دلیل شکل ظاهری لوگوی آن صفحات اقدام می‌کنند. «خانه ملت» نوشت؛ ابوالحسن فیروز‌آبادی با اشاره به اینکه این پیام‌رسان‌های خارجی برای مردم قابل اتکا نیستند، تصریح کرد: بحث ما این است که حتما باید پیام‌رسان ملی شکل گیرد؛ البته این کار سخت است ولی در آینده نزدیک انجام خواهد شد. وی درباره عکس‌العمل ایران در قبال اینستاگرام افزود: در حال حاضر رفتار اینستاگرام را محکوم می‌کنیم؛ فعلا محدودسازی آن در دستور نیست. فیروزآبادی با بیان اینکه روبینو جایگزینی برای اینستاگرام است، عنوان کرد: پیام‌رسان مشابه اینستاگرام در داخل کشور وجود دارد؛ البته مردم هم باید استقبال کنند و پیام‌رسان‌های داخلی هم چنان قدرتی داشته باشند. دبیر شورای عالی فضای مجازی در خصوص این نکته که تجربه فیلترینگ تلگرام با هدف کوچ دادن به پیام‌رسان‌های داخلی ناموفق بود، تصریح کرد: در حال حاضر فقط از مردم دعوت می‌کنیم.

فیلترینگ در شأن مردم نیست
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به حجم بالای کاربران ایرانی در اینستاگرام، بیان کرد: حجم بالای فعالیت کاربران ایرانی در زمینه‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی بدون شک یک فرصت مهم را در کشور رقم می‌زند از این رو مناسب است تا با تلاش‌ها و برنامه‌ریزی‌های مناسب، مانع از تبدیل فرصت به تهدید شویم. ایسنا نوشت، احد آزادیخواه با تاکید بر اینکه فیلترینگ و یا ایجاد هرگونه موانع باعث حرص و کنجکاوی بیشتر کاربران در استفاده از شبکه‌های مجازی می‌شود، گفت: مشکل و اعتراض اساسی نمایندگان در رابطه با شبکه مجازی اینستاگرام، نوع برخورد با کاربران ایرانی است، از این رو باید نمایندگان به همراه وزیر مربوطه برای یافتن راه‌حل مدیریت صحیح فضای مجازی و به دور از هرگونه تنش اقدام کنند. رئیس فراکسیون حج و زیارت مجلس از ارائه پیشنهادی ویژه در رابطه با نحوه برخورد مناسب با شبکه‌های اجتماعی مجازی به ویژه اینستاگرام خبر داد و تصریح کرد: در جلسه هیات رئیسه کمیسیون فرهنگی پیشنهادی مبنی بر بازنگری دقیق بر فعالیت کاربران، نحوه مدیریت و کنترل این شبکه اجتماعی و الزام حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مطرح شد که انتظار می‌رود هرچه سریع‌تر این جلسه بازنگری تشکیل شود. آزادیخواه در رابطه با مدیریت صحیح شبکه‌های اجتماعی، عنوان کرد: برخی از صاحب نظران در حوزه آسیب شناسی، تنها راه مدیریت این دسته از شبکه‌ها را در انجام فیلترینگ می‌بینند، این درحالی است که انجام این نوع رفتار هیچ‌گاه در شأن ملت ایران نبوده و مشکل‌ساز خواهد بود. وی خاطرنشان کرد: مدیریت صحیح، تنها در صورت ارائه راهکارهای مناسب از سوی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و شنیدن و بررسی نظرات کارشناسان قابل تحقق است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

دامپینگ دولت در زمینه‌ی پیام رسان‌های بومی/ دولت چگونه پیام رسان‌های بومی را نابود کرد؟

هاتگرام و تلگرام طلایی مسدود شدند+تصویر

ویژگی جدید اینستاگرام؛ از این پس متن آهنگ مورد نظر خود را در استوری اینستاگرام مشاهده کنید +عکس

0 نظر

ارسال نظر

capcha