احتمال بازگشت اوکراین به مدار نفوذ روسیه

احتمال بازگشت اوکراین به مدار نفوذ روسیه

به گزارش سراج24، ولادیمیر زلینسکی با کسب 73 درصد آرا در انتخابات اوکراین پیروزی قاطعی کسب کرد.
با پیروزی "ولادیمیر زلینسکی" کمدین 41 ساله در انتخابات ریاست جمهوری اوکراین، امیدها به بهبود رابطه اوکراین با روسیه پس از 5 سال مناسبات تنش‌آلود که تا مرز درگیری نظامی تمام عیار بین دو کشور پیش رفته بود، بالا رفته است.
به گزارش عصرایران، دیروز در مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری اوکراین همان طور که پیش‌بینی می‌شد یک شگفتی رقم خورد و یک کمدین تازه کار در عرصه سیاست سکان عالی ترین مقام سیاسی اوکراین را در دست گرفت.
ولادیمیر زلینسکی با کسب 73 درصد آرا در انتخابات اوکراین پیروزی قاطعی کسب کرد و رقیب او "پترو پروشنکو" با کسب 24 درصد آرا، پیروزی رقیب را پذیرفت و بدین ترتیب انقلابی آرام از طریق صندوق آرا در اوکراین رقم خورد.
زلینسکی در زمان انتخابات کوشید از طریق جلب آرای شهروندان روس‌تبار در مناطق شرق اوکراین، پیروزی خود در انتخابات را تضمین کند و با کسب حدود سه چهارم از آرای رای دهندگان در مرحله دوم انتخابات، به نظر می‌رسد او در این استراتژی خود موفق بوده است.
با وجودی که زلینسکی فاقد تجربه سیاسی است و با وجودی که در کارزار انتخابات هیچ برنامه مدونی برای دوران ریاست جمهوری خود نداده است، اما اقبال مردم شرق و غرب اوکراین به او امیدها را برای آغاز دورانی جدید و کم تنش‌تر در عرصه سیاست داخلی و خارجی اوکراین، بیشتر کرده است.
نتیجه انتخابات اخیر اوکراین با استقبال دولت مسکو مواجه شده و زلینسکی نیز که هوشمندانه از کارت بازی مسکو در انتخابات بهره گرفته بود در نخستین سخنان خود پس از اعلام پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری با وعده آتش‌بس و صلح با جدایی طلبان شرق اوکراین، کار خود را آغاز کرد.
این وعده برای روسیه که حامی خارجی جدایی‌طلبان در شرق اوکراین بوده، دلگرم کنننده است و نشان می‌دهد دولت اوکراین پس از آنکه با پشت‌گرمی کشورهای غربی بیش از 5 سال را با روابط تنش‌آلود با همسایه بزرگ خود روسیه گذرانده بود، حالا امیدوار است با بهبود رابطه، از سطح تنش در روابط دوجانبه با روسیه بکاهد.
زلینسکی دیشب پس از اعلام نتایج اولیه آرا در سخنان خود گفت:" من هنوز رییس جمهوری رسمی اوکراین نشده‌ام و به همین خاطر از جایگاه یک شهروند اوکراینی به جمهوری‌های عضو اتحاد جماهیر شوروی سابق می‌گویم به ما نگاه کنند و ببینند هر چیزی ممکن است."
پروشنکو نیز که دیشب شکست در انتخابات را پذیرفت اما از زدن نیش و کنایه به رقیب انتخاباتی خود کوتاهی نکرد و در توییتی کنایه‌آمیز نوشت: با پیروزی زلینسکی در کاخ کرملین جشن برپا خواهد شد.
او نوشت: "روس‌ها بر این باورند که با این رییس جمهوری تازه کار و ناشی در سیاست، اوکراین دوباره و به سرعت به مدار نفوذ روسیه بازخواهد گشت."
گفتنی است به دلیل نداشتن پیشینه سیاسی زلینسکی و نیز طرح شعارهای جنجالی در دوران کارزار انتخاباتی، برخی رسانه‌ها در غرب به او لقب "ترامپ اوکراین" داده بودند، هر چند که از نظر میزان ثروت این "پترو پروشنکو" بود که به واسطه سرمایه‌دار بودن، با ترامپ قابل قیاس بود اما به دلیل تازه کاری در سیاست و کسب پیروزی غیرمنتظره بر رقبای کهنه‌کار سیاسی، این زلینسکی جوان و تازه‌کار است که بیشتر به ترامپ شباهت دارد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

فیلم| فصل شمردن جوجه‌ها

فیلم| اگر توان مدیریتی ندارید، مسئولیت نپذیرید

فیلم| انگلیس گرفتار یک وعده انتخاباتی

0 نظر

ارسال نظر

capcha