۲۹ فروردین روزی ماندگار در تاریخ انقلاب اسلامی

۲۹ فروردین روزی ماندگار در تاریخ انقلاب اسلامی

به گزارش سراج24، « روز شیران بیشه ایران زمین » عنوان سرمقاله روزنامه سیاست روز به قلم قاسم غفوری است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

۲۹ فروردین روزی ماندگار در تاریخ انقلاب اسلامی و حافظه ملت بزرگ ایران است. روزی که با فرمان تاریخی حضرت امام خمینی(ره) اجین شده و برگی مهم از تاریخ کشور را رقم زده است. روزی که شاید کمتر کسی باور می‌کرد فراتر از یک نام در تقویم باشد و در مراحل مختلف تاریخی تجلی عینی آن را بتوان مشاهده کرد.
۲۹ فروردین ۱۳۵۸ امام(ره) فرمان پیوند میان ارتش و ملت را صادر و تاکید کردند که ارتش پاره تن ملت است و ارتش وامدار ملت. اکنون ۴۰ سال از آن فرمان تاریخی می‌گذرد در حالی که مروری بر آنچه در این سال‌ها گذشته نکات قابل توجهی را در کارنامه فرزندان ایران زمین در ارتش به نمایش می‌گذارد.
در طول دفاع‌مقدس ارتش با اهدا ۴۸ هزار شهید و هزاران جانباز، سهمی مهم در مقابله با تجاوزات رژیم بعثی و متحدان جهانی‌اش ایفا کرد. ارتش در کنار سپاه و بسیج مردمی توانستند حماسه‌ای بزرگ را رقم زنند و نام ایران را در جمع مدافعان بزرگ از سرزمینشان قرار دهند. ارتش پرافتخار ایران اما بعد از پایان جنگ خانه نشین نشده و تلاش کرد تا رسالت‌ خویش در حمایت و خدمت رسانی به ملت را در ابعاد گسترده‌تری صورت دهد.
بخشی از این اقدامات در قالب تقویت توان دفاعی کشور صورت گرفت. شاید زمانی دشمنان بر این تصور بودند که با ترور فرماندهان بزرگ ارتش همچون شهید صیاد شیرازی می‌توانند ارتش ایران را زمین‌گیر و ناکارآمد سازند اما فرزندان ایران در ارتش در کنار سایر ارکان دفاعی کشور با پیروی از آن فرماندهان بزرگ برای امنیت و‌ آرامش کشور و رسیدن به خودکفایی دفاعی گام برداشتند و چشم جهانیان را خیره کردند.
ارتش و سپاه که تجربه بدعهدی‌ها و دشمنی‌های دشمنان را دیده بودند چنانکه در طول دفاع‌مقدس حتی به ایران سیم خاردار داده نمی‌شد، تلاش گسترده‌ای را برای خودکفایی دفاعی کشور آغاز کردند. وحدت و یکپارچگی نیروهای مسلح میان ارتش و سپاه موجب شد تا از یک‌سو طرح دشمنان برای ایجاد شکاف در ارکان دفاعی کشور ناکام ماند و از سوی دیگر طرح‌های مورد نظر برای ارتقا و خودکفایی دفاعی کشور با سرعت بیشتری محقق شود.
این تلاش‌ها در تمام حوزه‌های زمینی، دریایی، هوایی و پدافند بوده چنانکه امروز جمهوری اسلامی قوی‌ترین ساختار دفاعی بومی منطقه را دارد. امروز به جرات می‌توان گفت که هیچ متجاوزی توان فکر کردن به گزینه نظامی را ندارد چنانکه حتی مقامات ارشد نظامی و سیاسی آمریکا نیز اذعان دارند اقدام نظامی علیه ایران دیوانگی محض است.
نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در آب‌های بین‌المللی از جمله در دریای سرخ ناجی امنیت جهان شده‌اند و به مبارزه با دزدان دریایی می‌پردازند. توان نیروی دریایی در این عرصه چنان بوده که نشان تقدیر از نهادها و سازمان‌های بین‌المللی دریافت کرده است. زمانی هم که نظام سلطه با به کارگیری تروریسم اجاره‌ای طرح ناامن‌سازی منطقه برای ایران را داشت.
جوانانی از سپاه و ارتش در قالب مستشاری و مدافعان حرم راهی سوریه و عراق شدند و هزاران کیلومتر ورای مرزها برای آرامش و امنیت ملت ایران جان‌فشانی‌ها کردند و راه شهادت را درپیش گرفتند. آنها به جهانیان نشان دادند که برای دفاع از میهن و مردامان ایران زمین هیچ مرزی نمی‌شناسند و هر جای دنیا که لازم باشد حضور خواهند یافت.
آنچه در بسیاری از ارتش‌های جهان روی می‌دهد، تبدیل شدن آن به نیرویی صرفا قهری است که یا برای حفظ حاکمیت هستند - چنانکه در بسیاری از کشورهای عربی این امر را می‌توان مشاهده کرد - و یا اینکه صرفا در حوزه دفاع نظامی فعال هستند و در پادگان‌ها جدای از سایر جامعه به حفظ آمادگی نظامی خود می‌پردازند تا زمانی یا به دفاع از کشورشان در برابر حملات سایر کشورها بپردازند و یا مانند ارتش آمریکا و انگلیس سیاست‌های نظامی جهانی دولتمردانشان علیه سایر کشورها را اجرا سازند که نمود آن را در اشغال افغانستان و عراق و لیبی و کشتار میلیون‌ها انسان بی‌گناه می‌توان مشاهده کرد.
اما تفاوتی میان نیروهای مسلح ایران با سایر کشورها وجود دارد و آن اینکه نیروهای مسلح ایران نیرویی مکتبی برآمده از درون جامعه است که ارتباطی تنگاتنگ با آحاد ملت دارد. در هر بلای طبیعی از سیل گرفته تا زلزله نیروهای مسلح در خدمت‌رسانی به مردم در صحنه حضوری فعال دارند. وقتی زلزله سراسر کرمانشاه را در می‌نوردد، ارتش اولین نیرویی است که برای امدادرسانی وارد صحنه می‌شود و حتی در این راه شهید می‌دهد. در زلزله کرمانشاه برادران ارتشی و سپاهی دست در دست هم برای اسکان زلزله‌زدگان و تهیه کانکس و ساخت سرپناه تلاش می‌کنند و چه جانانه این مهم را اجرایی می‌سازند بی‌آنکه به دنبال نام و نشانی و رسانه‌ای شدن باشند.
در همین یک ماه اخیر در حالی که سیلاب اکثر استان‌های کشور را فرا می‌گیرد و هزاران خانه ویران و صدها هزار نفر بی‌خانمان می‌شوند، باز هم همین ارتش و سپاه هستند که در کوتاه‌ترین زمان ممکن به سوی سیل‌زدگان می‌شتابند. نیروهای مسلح پل‌های آسیب دیده را ۲۴ ساعته احیا کرده و یگان‌های رزمی مهندسی خرابی جاده‌ها را تعمیر کردند و نفربرهای زرهی، به خدمت سیل‌زدگان درآمد و هلی‌کوپترها از آسمان اقلام کمکی را به میان مردن می‌فرستادند. پخش تصاویری از خم شدن سرهنگ ارتش برای بالا رفتن سیل‌زدگان از کمر او نمودی از مردانگی و مردم‌داری فرزندان ایران زمین در نیروهای مسلح است. در آخر اهتزاز پرچم همیشه سرافراز و برافراشته ایران بود که بر روی زمینی پهلوان‌ساز و شهیدپرور و به دست‌ مردانی از جنس کوه و اراده‌ای از جنس فولاد برافراشته شد و به و به تمام جهانیان این پیام را داد که نه سیل، نه زلزله و نه داعش و ترامپ و پمپئو را یارای ایجاد خللی در این اراده نیست. این رفتارها تجلی این جمله مقام معظم رهبری است که در وصف ارتش می‌فرمایند: «ارتش کلمه طیبه است.»
امروز روز ارتش است روزی سراسر افتخار برای ملت ایران که جوانانی این چنین بزرگ دارد. جوانانی که در برابر دشمن سخت و طوفانی و در برابر ملت سراسر مهر و دوست داشتن هستند. امروز را به تمام فرزندان ایران زمین در نیروهای مسلح بویژه ارتشیان پرافتخار میهن تبریک می‌گوییم تا شاید بتوانیم قدردان گوشه‌ای از رشادت‌ها و دلاوری‌های شما در حراست از خاک وطن و گذشت و فداکاریتان در امدادرسانی به سیل‌زدگان اخیر باشیم. خدا قوت و روزتان مبارک، شیران بیشه ایران زمین.

انتهای یپام/

اخبار مرتبط

اهمیت قرارداد استراتژیک نظامی تهران و بغداد / ایران چه تسلیحاتی به عراق صادر می‌کند؟

آیا آمریکا قابل اعتماد است؟

رابطه ایران با القاعده صحت دارد؟ / پروژه جدید تحریم با دستپخت نیویورک‌تایمز برای تهران!

0 نظر

ارسال نظر

capcha