دلیل مزه‌های نامطبوع غذا‌های هواپیما‌ها چیست؟

دلیل مزه‌های نامطبوع غذا‌های هواپیما‌ها چیست؟

به گزارش سراج24، ، همیشه غذا‌هایی که در هواپیما‌ها می‌خوریم طعمی متفاوت و گاه ناخوشایند دارند. این مزه‌های نامطبوع غیر از دستپخت بد سرآشپز دلایل دیگری نیز دارد؛ وقتی از زمین فاصله می‌گیریم شرایط جوی و فشار هوا تغییر می‌کند و این تغییرات بر حس چشایی، بویایی و شنوایی اثر می‌گذارد.

۱. آب گوجه فرنگی
اگر در ارتفاع ۳۰،۰۰۰ پایی برای آرام کردن اعصاب خود نیاز به یک نوشیدنی داشتید، آب گوجه فرنگی بخورید. نتایج یک تحقیق از دانشگاه کورنل نشان می‌دهد که طعم مطبوع غذا‌هایی که سرشار از Umami هستند (یک اصطلاح ژاپنی برای محصولات اسید آمینه خوش‌طعم) در هواپیما به طور چشم‌گیری افزایش می‌یابند. مطالعه‌ی دیگری که توسط لوفت هانزا انجام گرفته، نشان می‌دهد این محصول در هواپیما به دلیل فشار بالای کابین پایین در هوا طعم بسیار بهتری می‌دهد. غذا‌هایی که خاصیت مشابه Umami را دارند شامل قارچ، میسو و پنیر می‌شوند.

۲. خوراکی‌های شیرین
شاید محیط پر سر و صدای هواپیما هم بر طعم غذا‌های آن تاثیرگذار باشد. متوسط ۸۵ دسی بل صدای موجود در پرواز‌ها مزه‌ی شیرین را کم‌تر و غذا را بی‌مزه‌تر می‌کند. این حقیقت که تمامی حواس ما از جمله حس شنوایی و چشایی همیشه به همدیگر اطلاع می‌دهند، دانشمندان را چندان شگفت‌زده نمی‌کند.

۳. خوراکی‌های شور
با توجه به مأموریت مطالعاتی لوفت هانزا طعم خوراکی‌های شور مانند بادام زمینی و چوب شور که اکثر خطوط هوایی در پرواز‌ها توزیع می‌کنند، در فشار کابین پایین و دسی بل بالا ۳۰ درصد بی‌مزه‌تر می‌شوند. رطوبت کمتر از ۱۲ درصد با کم اثر کردن پرز‌های چشایی ما باعث بی‌مزه شدن بیشتر غذا‌های هواپیما می‌شود.

۴. ادویه‌جات
بر خلاف خوراکی‌های شور و شیرین، طعم ادویه‌جات از جمله هل، علف لیمو و کاری به دلیل دسی بل بالای صدا در هوا تشدید می‌شود. نتایج یک مطالعه بر کیفیت و مزیت غذا نشان می‌دهد صدای هواپیما می‌تواند طعم بعضی غذا‌ها را بیشتر از آنچه که ترد هستند نشان دهد.

۵. نوشیدنی‌ها
به دلیل تأثیرات سفر‌های هوایی بر مزه شیرین، نوشیدنی‌ها می‌توانند در هواپیما بیشتر از شرایط عادی طعم اسیدی بدهند.

۶. غذا‌های معطر
در ارتفاع ده‌ها هزار پایی بالای سطح زمین حس بویایی ما نیز به سرعت از کار می‌افتد، همان طور که رطوبت کم فضا باعث خشک شدن ترشحات بینی می‌شود. از آنجایی که حس بویایی و چشایی ما رابطه‌ی کاری به هم پیوسته‌ای دارند، ناتوانی در حس کردن بوی غذایی که می‌خوریم باعث می‌شود که غذا برایمان بیشتر بی‌مزه به نظر برسد. حس آن شبیه خوردن غذا‌های معطر با بینی گرفته است.

۷. غذا‌های بسته‌بندی شده
غذا‌های هواپیما صرفا از این جهت که در دسترس هستند، بهتر از غذا‌های عادی نیستند. برای شروع آن‌ها باید به تولید انبوه برسند تا این غذا برای صد‌ها نفر در هواپیما سرو شود. به منظور رعایت استاندارد‌های ایمنی مواد غذایی، آن‌ها باید قبل از بسته‌بندی روی زمین تهیه، خنک و فریز شده و در نهایت دوباره گرم شوند. زمانی که مهمانداران غذا را به سوی صندلی کنار پنجره شما می‌آوردند، آن غذا دیگر شام تازه پخته شده‌ای نیست که قبلا بود.

۸. چگونه غذا را درست می‌کنند
خطوط هوایی از دانش جدید چگونگی تأثیر سفر هوایی بر حس چشایی استفاده می‌کنند تا غذا‌های پروازی بهتری ارائه دهند. سرآشپز‌های پرواز با استفاده از تجارب شبیه‌سازی کابین یاد می‌گیرند چگونه غذا‌های خود را با افزودن ادویه یا نمک درست کنند. آن‌ها همچنین راه‌هایی برای طبخ غذا یاد می‌گیرند که شامل تکنیک sous_vide است که غذا را در کیسه‌های پلاستیکی مهر و موم شده با حرارت کم گرم می‌کنند.

۹. راه چاره
سرآشپز خطوط هوایی بریتیش، هستون بلومنتال، به دنبال یافتن روش‌های خلاقانه برای برگرداندن مزه به غذا‌های هواپیما است. بلومنتال برای خنثی کردن قابلیت مهار بو در پرواز‌های BA، اسپری‌های بینی را قبل از توزیع غذا میان مسافران توزیع می‌کند. مسافران کلاس بیزینس و اکونومی در طول صرف شام این فرصت را دارند که به موسیقی از پیش انتخاب شده نیز گوش دهند تا اثرات سر و صدای دسی بل بالا را در کابین خنثی کند.

۱۰. کارد و چنگالدر نهایت برخی از خطوط هوایی به فکر تغییر کارد و چنگال هستند. در حال حاضر، در هواپیما‌ها کارد و چنگال‌های پلاستیکی فراهم شده‌اند که شام را جمع و جورتر و شاید به بی‌مزگی غذا‌های پرواز‌ها کمک می‌کنند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

توزیع 2500 پرس غذای گرم و 60 بسته معیشتی در کرج

توزیع ۹۸۰۰ پرس غذا بین نیازمندان در ورامین

توزیع ۱۵ هزار پرس غذای گرم به‌مناسبت عید غدیر در بشاگرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha