جعفر قنادباشی:

نزدیکی سودان به سیاست‌های عربستان و دوری از ایران باعث بروز کودتا در این کشور شد

نزدیکی سودان به سیاست‌های عربستان و دوری از ایران باعث بروز کودتا در این کشور شد

جعفر قنادباشی کارشناس امور سیاسی خاورمیانه و آفریقا در گفت‌وگو با سراج24 به شرح حوادث کودتا در سودان طی روزهای اخیر پرداخت و گفت: در امور سیاسی، کودتا دو دسته دارد. یک کودتا برای براندازی نظام و دیگری کودتایی نمادین برای حفظ نظام. کودتایی که در سودان رخ داده است یک کودتا از دسته‌ی دوم است که با این حرکت نظامی و سیاسی بتوانند حکومت سودان را حفظ کنند. در این جریان سعی دارند اشخاص بلندمرتبه از جمله آقای عمر البشیر را از قدرت کنار بگذارند و با یک کودتای بدون خون‌ریزی نظام حاکم بر این کشور را حفظ کنند.

وی افزود: رژیم سودان در پاسخگویی به اعتراضات و مخالفت‌های مردمی به بن‌بست رسیده بود که به عنوان گزینه‌ی آخر دست به این اقدام زد. تدابیر حکومت سودان در آرام کردن مردم و به حاشیه کشاندن اعتراضات موفقیت‌آمیز نبود و آن‌ها بالاخره با روش کودتا سعی دارند نارضایتی‌ها را خنثی و فضای اعتراضات را برای مخالفان تنگ کنند.

کارشناس امور سیاسی خاورمیانه و آفریقا در خصوص علت اعتراضات مردمی در سودان اظهار داشت: عمده‌ی نارضایتی‌های مردمی در سودان به ماهیت رژیم عمر البشیر برمی‌گردد و درصد کمتری به خاطر مشکلات اقتصادی است. رژیم عمر البشیر به ماهیت پادشاهی رژیم عربستان نزدیک شده است و سعی دارد در سیاست خارجی دنباله‌روی آل‌سعود باشد. مردم سودان هم اعتراض دارند که وقتی ماهیت حکومت، جمهوری است باید قوانین و سیاسیت‌های نظام جمهوری‌شکل بر آن حاکم باشد.

وی در ادامه گفت: رژیم عمر البشیر با همراهی عربستان سعودی، آمریکا و حکومت‌های غربی در جنگ علیه مردم یمن شریک شد، مخالفت با وهابی‌ها را کنار گذاشت و به اسرائیل هم نزدیک شد. مردم سودانی امروز خواستار آن هستند که یا حکومت به شکل سابق برگردد و یا عمر البشیر کنار رود و فرد دیگری با انتخاب مردم روی کار آید.

کارشناس امور سیاسی خاورمیانه و آفریقا تصریح کرد: عمر البشیر دو جرم بزرگ را مرتکب شده که خشم مردم سودان را در پی داشته است. یکی موافقت با جداسازی بخش جنوبی سودان و دیگری تغییر کلی سیاست‌های خارجی این کشور. در جداسازی بخش جنوبی سودان چاه‌های نفتی را از دست داد و هیچ استراتژی برای حفظ آن‌ها نداشت. در سیاست خارجی هم روابط خوبی با ایران داشت و با سیاست‌های عربستان مخالف بود. در شرایط کنونی برعکس این عمل می‌کند و از ایران دور شده است.

وی افزود: دولت سودان تحت تاثیر تعقیب‌های قضائی دادگاه بین‌المللی و وعده‌های پوچ عربستان مبنی بر پرداخت دلارهای نفتی و هم‌چنین تحت فشار توطئه‌های غربی سعی کرد تا با دوری از ایران و هم‌سویی با عربستان رضایت غرب را جلب کند تا در قدرت باقی بماند. نزدیکی سودان به سیاست‌های عربستان باعث بروز چنین مشکلاتی شد که هم‌اکنون در این کشور جریان دارد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

تظاهرات عراق آغاز انقلاب ضداشغالگری علیه رژیم آمریکا/ نگران‌کننده‌ترین دغدغه عراقی‌ها زیر سوال رفتن استقلالشان است

آمریکا قبل از وقوع جنگ نظامی، به دنبال شکست ملت ایران با جنگ اقتصادی و تبلیغاتی است

سرنوشت خانواده «عمر البشیر» بعد از سقوط

0 نظر

ارسال نظر

capcha