ایران ۴ میلیارد دلار برق و گاز به عراق صادر می کند

ایران ۴ میلیارد دلار برق و گاز به عراق صادر می کند

به گزارش سراج24،به نقل از ایرنا،  امروز رئیس جمهوری ایران و نخست وزیر عراق، توافق کردند تا در جهت تکمیل و اجرایی کردن توافقات مالی و بانکی، رئیس کل بانک مرکزی ایران در اولین فرصت عازم عراق شود.

عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در سفر خود، با رئیس بانک مرکزی و سایر مقامات مالی و بانکی عراق دیدار خواهد کرد. حجم صادرات برق و گاز ایران به عراق اکنون به بیش از ۴ میلیارد دلار رسیده است؛ این علاوه بر هشت میلیارد دلار صادرات بخش خصوصی به عراق است.

بهمن ماه پارسال همتی سفری به عراق داشت تا مشکل برگشت درآمد‌های ارزی صادرکنندگان ایرانی به کشور را برطرف کند؛ در جریان این سفر رئیسان کل بانک‌های مرکزی ایران و عراق علاوه بر تعیین مکانیزم پرداخت مالی بین دو کشور، توافق کردند تا مشکلات مربوط به انتقال و بازگشت درآمد‌های ارزی صادرکنندگان به عراق نیز برطرف شود.

بدهی عراق ناشی از صادرات گاز و برق ایران است. همچنین در جریان سفر حسن روحانی رییس جمهوری به عراق که در اواخر سال گذشته انجام شد، رئیس کل بانک مرکزی در مذاکرات مفصل با همتای عراقی خود نحوه پیگیری و اجرای توافق ماه گذشته بانک‌های مرکزی دو کشور را مورد بحث و توافق قرار داد و همان زمان نخستین بخش از مطالبات دولت ایران به حساب بانک مرکزی کشورمان واریز شد.
از ۱۲ میلیارد دلار صادرات ایران به عراق ۴ میلیارد آن صادرات برق و گاز است. در این جلسه در مورد تسهیل امور بانکی صادرکنندگان کالا و خدمت ایرانی و نیز فعالیت شعب بانک‌های ایرانی در عراق و ایجاد روابط کارگزاری بانک‌های ایرانی با بانک‌های عراقی و ضرورت قبول ضمانت نامه‌های دیناری به جای ضمانت نامه دلاری برای فعالیت پیمانکاران ایرانی بطور مفصل گفتگو شد.
امروز (۱۷ فروردین ماه) تهران میزبان عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق بود؛ وی برای شرکت در کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و عراق که فردا برگزار می‌شود، به تهران سفر کرده است.
 
انتهای پیام/

اخبار مرتبط

فیلم| مقایسه درآمد نفتی با سود شرکتهای خارجی از تجارت دخانیات در ایران

آیا این گرانی سرسام آور و کمرشکن همچنان ادامه خواهد داشت؟

هیچ تعمدی در بالا و پایین شدن قیمت ارز از جانب دولت وجود ندارد

0 نظر

ارسال نظر

capcha