یادداشت؛

اختلاف نظر پرز و زیدان بر سر لوکا

 اختلاف نظر پرز و زیدان بر سر لوکا

به گزارش سراج24، گراهام هانتر| بازی قدرتی که باعث شد لوکا زیدان این هفته درون دروازه رئال مادرید قرار بگیرد از ژانویه ۲۰۱۸ شروع شده بود. این کشاکش بین زین‌الدین زیدان و فلورنتینو پرز حکم یکی از دلایل رفتن زیزو از برنابئو در تابستان پیش را پیدا کرد و حالا با بازگشت مربی فاتح سه چمپیونز لیگ پیاپی به مادرید احتمالا حکم به پایان رسیدن دوران یکی از کیلور ناواس یا تیبو کورتوا را در رئال پیدا خواهد کرد.
از اینجا شروع کنیم: ۱۵ ماه پیش رئال مادرید مقدمات خرید کپا آریزابالاگا را از اتلتیک بیلبائو فراهم کرده بود، انتقالی که برای رئالی‌ها فقط ۲۰ میلیون یورو هزینه بر می‌داشت. کپا شش ماه بیشتر از قرادادش با بیلبائو باقی نمانده بود و این رئال را در موقعیت بسیار مناسبی برای یک خرید کریسمسی درجه یک قرار می‌داد. کپا گلری مستعد و اسپانیایی بود که تجربه بازی در لا لیگا و اروپا را هم داشت، هرچند نه خیلی زیاد. این انتقال از هر نظر برای رئال ایدئال به نظر می‌رسید، به خصوص اینکه باعث می‌شد رقیبی مستقیم او را به خدمت نگیرد. گزارش‌ها مبنی بر این است که حتی تیم پزشکی باشگاه هم آماده تست مدیکال کپا شده بودند، تا اینکه زیدان در ششم ژانویه، در کنفرانس مطبوعاتی‌اش، اعلام کرد نیاز به گلری جدید ندارد. مربی رئال توضیح داد که نیازی نیست وسط فصل بی‌جهت یک دروازه‌بان جدید به جمع سه گلری که داشت اضافه کند، گلرهایی شامل ناواس، کیکو کاسیا و البته لوکا.
بدین ترتیب انتقال کپا به رئال انجام نشد و او قراردادش را با بیلبائو تمدید کرد و فقط 9 ماه بعد به عنوان گرانقیمت‌ترین دروازه‌بان تاریخ راهی چلسی شد. اما این ترنسفر نیمه کاره اولین نشانه‌ها از اختلاف نظر پرز و زیدان را آشکار کرد. پرز اصلا علاقه‌ای ندارد کسی در ملا عام باهاش مخالفت کند، حتی اگر این فرد زیدانِ عزیزش باشد. سر باز زدن زیدان از خرید کپا باعث شد پرز با لجاجت بیشتر به خرید کورتوا اصرار بورزد، ترنسفری که در نهایت در تابستان ۲۰۱۸ و بعد از رفتن زیدان تکمیل شد.
اختلاف نظر سر خریدن یا نخریدن یک گلر جدید تنها یکی از مسائلی بود که زیدان و پرز سرش نقطه اشتراک نداشتند. مجموع این اختلافات در نهایت منجر به رفتن زیدان شد، آن هم تنها چند روز بعد از فتح سومین چمپیونز لیگ پیاپی. انگار زیدان با این تصمیم می‌خواست به پرز ثابت کند کدامشان بیشتر فوتبال می‌فهمند، سوالی که خیلی زود پاسخش مشخص شد.
برگردیم به داستان لوکا. اگر رئال کپا را در ژانویه ۲۰۱۸ می‌خرید، قطعا موقعیت او بود که در باشگاه تهدید می‌شد. ناواس گلر شماره یک باقی می‌ماند، کپا دروازه‌بان دوم می‌شد و احتمالا در بازی‌های کوپا دل ری به زمین می‌رفت و کاسیا حکم گلر سوم را پیدا می‌کرد. پس احتمالا جایی برای لوکا در تیم اصلی باقی نمی‌ماند و او یا باید به بازی برای کاستیا (تیم دوم رئال) رضایت می‌داد یا حداقل دنبال انتقالی قرضی به تیمی دیگر می‌گشت.
شاید اگر نام خانوادگی لوکا، زیدان نبود و پدرش اسطوره باشگاه رئال و مربی وقت این تیم نبود، سناریوی بالا تمام و کمال رخ می‌داد. از نظر من هیچ ایرادی ندارد که مربی فوق‌العاده موفق و فوق‌العاده قدرتمندی چون زیدان از پسرش حمایت کند و پشتش بایستد، به خصوص اگر واقعا به استعداد او باور داشته باشد. چرا که نه؟ مگر در ایتالیا کسی از چزاره مالدینی انتقاد کرد که برای اولین بار به پسرش، پائولو، در تیم زیر ۲۱ ساله‌های ایتالیا در سال ۱۹۸۶ بازی داد؟ هری ردنپ هم در وستهم، با وجود شک و تردیدهایی که دیگران داشتند، پشت خواهرزاده‌اش، فرانک لمپارد، ایستاد و بهش بازی داد. از لمپارد فوتبالیست بدی در نیامد، نه؟ یا آیا کسپر اشمایکل فقط به خاطر اینکه پسر پیتر اشمایکل بود با لستر سیتی فاتح لیگ برتر شد و جایگاه دروازه‌بان شماره یک دانمارک در جام جهانی را پیدا کرد؟
رشد پسران زیر سایه پدران در فوتبال لزوما به معنای پارتی‌بازی نیست و با اینکه لوکا بدل جبه‌ای مرکزی در جنگ قدرت زیدان و پرز شده، نباید خیلی زود درباره کیفیت و استعداد واقعی‌اش قضاوت کنیم. حقیقت اینجاست که لوکا تا به حال فقط سه بار درون دروازه تیم اول رئال قرار گرفته: اولین بار در بازی دوستانه مقابل تیم ستارگان MLS، دومین بار در آخرین بازی فصل پیش لا لیگا و سومین بار هم همین هفته. لوکا مقابل تیم منتخب لیگ حرفه‌ای آمریکا یک پنالتی مهار کرد و در تساوی ۲-۲ رئال در هفته ۳۸اُم مقابل ویارئال روی یکی از گل‌ها مقصر بود و در بازی این هفته برابر اوئسکا هم اندکی در خروج‌هایش نامطمئن نشان می‌داد.
اما سوال مهم اینجاست که اصلا چرا لوکا برابر اوئسکا به زمین رفت. کورتوا مصدومیتی جزئی داشت و ناواس بعد از بازی‌های ملی فقط یک جلسه با تیم تمرین کرده بود و به علاوه پروازی بلندمدت را هم برای بازگشت به مادرید پشت سر گذاشته بود. در ضمن لوکا در هر سه بازی اخیرش برای کاستیا دروازه‌اش را بسته نگه داشته بود و ۱۰ روز پیش در استادیوم آلفردو دی استفانوی مادرید، نمایشی درخشان مقابل پونفرادینا به ثبت رسانده بود.
با وجود تمام این دلایل منطقی، ناواس از تصمیم مربی‌اش که پیش از این اعتماد و اعتقاد زیادی داشت، قطعا چندان راضی نیست. با توجه به بازگشت زیدان و قدرت چندبرابری که حالا در باشگاه پیدا کرده، شاید این پیغامی به گلر کاستاریکایی بود که کم کم باید دنبال تیم دیگری برای خودش بگردد. البته فقط شاید. آنچه شکی درش نیست اما باور زیدان به پتانسیل بالای لوکا است، بدون توجه به نظر هیچکس دیگری.
انتهای پیام/

اخبار مرتبط

اظهارات رئیس رئال مادرید در خصوص نقل و انتقالات تابستانی

پوگبا خواهان انتقال به مادرید است

رفتن کریم بنزما در ترافیک نقل و انتقالاتی تابستانی رئال مادرید

0 نظر

ارسال نظر

capcha