وقتی اعضای شورای شهری‌ تهران خرج میلیاردی روی دست شهروندان تهرانی‌ها گذاشتند

وقتی  اعضای شورای شهری‌ تهران خرج میلیاردی روی دست شهروندان تهرانی‌ها گذاشتند

به گزارش سراج24، اعضای شورای شهر تهران در تاریخ ۱۰ بهمن ۹۶ قانونی تصویب کردند که مشخص می‌کرد شهروندان برای ورود به محدوده طرح ترافیک و محدوده زوج یا فرد باید چه میزان هزینه پرداخت کنند! به غیر از فراهانی، خلیل آبادی و فخاری همه اعضای شورای شهر تهران به این لایحه رای مثبت دادند.

اشتباه شورای شهری ها خرج میلیاردی روی دست تهرانی ها گذاشت

بر اساس این مصوبه، عوارض تردد وسایل نقلیه در هر یک از محدوده‌های موضوع این مصوبه در هر روز برابر با حاصل‌ضرب نرخ پایه به مبلغ ۲۰ هزار تومان است.

در تبصره یک این لایحه آمده در صورت ورود یا تردد وسایل نقلیه در هر دو محدوده طرح ترافیک و زوج و فرد، عوارض مربوط به ورود یا تردد در محدوده طرح ترافیک اخذ خواهد شد.

ضریب

محدوده تردد

 

1.5

محدود طرح ترافیک (حلقه اول)

 

0.5

محدوده زوج و فرد (حلقه دوم)

 

اگرچه این لایحه به تصویب شورای شهر رسید، اما فرمانداری تهران به دلیل تعیین نرخ برای تردد در محدوده زوج و فرد با تصویب این لایحه مخالفت کرد و آن را به شورا بازگرداند.

اعضای شورای شهر تهران در ۷ اسفند ۹۶ دوباره این لایحه را بررسی و به منظور کسب موافقت فرمانداری ردیف دوم جدول فوق را که مربوط به هزینه تردد در محدوده زوج یا فرد است حذف کردند.

علاوه بر این ۵ اصلاحیه به آن اضافه می‌شود که در اصلاحیه اول آمده کلیه خودروهای دارای پلاک مخالف در صورتی مجاز به ورود در محدوده زوج یا فرد هستند که همانند گذشته برای ورود به محدوده طرح ترافیک مجوز اخذکرده و عوارض آن را مطابق این مصوبه پرداخت کنند.

اگرچه شورای شهر در ابتدا ردیف مربوط به هزینه تردد در محدوده زوج یا فرد را که مبلغ کمتری نسبت به طرح اصلی داشت، از جدول بالا حذف کرده بود، اما با گنجاندن این اصلاحیه مصوب کرد که شهروندان برای تردد در محدوده زوج یا فرد باید هزینه ای برابر ورود به طرح ترافیک بدهند.

اشتباه شورای شهری ها خرج میلیاردی روی دست تهرانی ها گذاشت

این لایحه بی سرو صدا مورد تصویب قرار گرفت و اجرایی شد؛ اما بعد از گذشت زمان کوتاهی شهروندان خبر از دریافت پیامکهایی دادند که شهرداری تهران به آنها اعلام کرده بود به خاطر ورود به محدوده زوج یا فرد در روز مخالف پلاکشان باید عوارض بدهند و دیگر اجرای بی سر و صدای این طرح به اتمام رسید.

در این مرحله که صدای شهروندان بلند شده بود و صدایی از شورای شهر به عنوان حافظان حقوق مردم شنیده نمی شد، به نظر می رسید که شورا از وجود این اصلاحیه با خبر است و خودش را به خواب زده است، اما کم کم صدای شورای شهری ها و به ویژه محمد علیخانی رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر تهران که خودش هم به این لایحه و اصلاحیه دردسرسازش رای داده بود بلند شد و معلوم شد که شورا، کمیسیون حمل و نقل و کمیته های تخصصی آن واقعا خواب بوده‌اند و از آنچه که مصوب کرده بودند بی خبر هستند.

علیخانی در ابتدای کار خیلی قرص و محکم اعلام کرد که اقدام شهرداری تهران در اخذ هزینه تردد در محدوده زوج و فرد غیر قانونی است و نباید این کار انجام شود و پولهای گرفته شده از مردم باید برگردانده شود.

از سویی دیگر پورسیدآقایی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران هم با تکیه بر اصلاحیه موجود در لایحه ای که به تصویب شورای شهر رسیده بود، بر قانونی بودن کار خود اصرار می کرد و زیر بار سخنان علیخانی نمی رفت.

اشتباه شورای شهری ها خرج میلیاردی روی دست تهرانی ها گذاشت

پس از چند روز حناچی شهردار تهران هم وارد این موضوع شد و خیلی صریح اعلام کرد که اخذ هزینه در محدوده زوج و فرد در سال ۹۷ قانونی است و شهرداری کار خلاف قانون انجام نداده است.

علیخانی و سایر اعضای شورای شهر کم کم از مواضع صریح خود عقب نشینی کردند و سر به لاک  خویش فرو برند و دریغ از اینکه چه بار سنگینی از بدهی را بر دوش مردم تهران گذاشته اند.

بسیاری از شهروندان تهرانی بدون اینکه بدانند ورود به محدوده زوج و فرد در روز مخالف پلاکشان علاوه بر جریمه پلیس بدهکاری به شهرداری را برای آنها در پی دارد، وارد این محدوده شده اند و حالا کسی به آنها جوابگو نیست.

علیخانی رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در نشست خبری که در آخرین روز‌های سال ۹۷ در شورای شهر برگزار کرد، در پاسخ به این سوال که چرا موقع تصویب این لایحه دقت نکردید تا برای مردم ایجاد هزینه نشود، گفت: این مصوبه هنگامی که به شورا آمد برای محدوده طرح ترافیک و زوج و فرد نرخ تعیین کرده بود و هنگامی که فرمانداری ردیف مربوط به زوج و فرد را حذف کرد نسبت به اصلاح واژه محدوده‌های ترافیکی هم اقدامی نشد و لذا این اشکال که به وجود آمده طبیعی است و کاری هم نمی‌توانیم کنیم.

گفتنی است، محمد علیخانی، علی اعطا، مرتضی الویری، شهربانو امانی، افشین حبیب زاده، آرش میلانی، محمد جواد حق شناس، ناهید خداکرمی، حسن خلیل آبادی، سید حسن رسولی، محمد سالاری، مجید فراهانی، احمد مسجد جامعی، زهرا نژاد بهرام و حجت نظری کسانی بودند که به این لایحه رای موافق دادند و آن را به تصویب رساندند.

همچنین، بهاره آروین، سید ابراهیم امینی، سید محمود میر لوحی و محسن هاشمی رفسنجانی به این لایحه رای مخالف دادند.

البته معاونت ترافیک هم در عمل به قانون کارنامه درخشانی ندارد و با دور زدن تبصره سوم همین لایحه آن روی دیگر خود را هم نشان داده است.

در تبصره سوم همین لایحه مصوب شد: به شهرداری تهران اجازه داده می‌شود به خبرنگارانی که از سهمیه تخصیص [مجوز ورود به طرح ترافیک] استفاده نکرده و یا خبرنگارانی که فاقد خودرو می‌باشند، کارت بلیت الکترونیک رایگان یک (۱) ساله برای استفاده از وسائط نقلیه عمومی تخصیص دهد، ولی معاونت ترافیک این بند را دور زده است.

تبصره سوم در عمل از سوی معاونت ترافیک شهرداری زیر پا گذاشته شده و به جای آنکه به خبرنگاران کارت بلیط یکساله داده شود، یک کارت بلیط معمولی با شارژ ۳۰۰ هزار تومانی داده شده است.

بسیاری از این کارت بلیط ها در کمتر از یکسال اعتبارشان به اتمام رسیده و شهرداری هم هیچگونه همکاری برای تامین اعتبار آنها نکرده است.

گزارش از علی کاظمی

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

عاملان فروش سلاح اینترنتی در تهران شناسایی شدند

حجت الاسلام علوی تهرانی از بیمارستان مرخص شد

نصب تمثال شهدا در محله‌های جنوبی تهران

0 نظر

ارسال نظر

capcha