اقدامات چشمگیری در طرح های آبخوان داری اتفاق افتاده است

اقدامات چشمگیری در طرح های آبخوان داری اتفاق افتاده است

به گزارش سراج24، به نقل از وزارت جهاد کشاورزی خلیل آقایی رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در سی و سومین جلسه ستاد هماهنگی اجرای طرح‌های آبخیزداری اظهار کرد: امسال در اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری  به لحاظ سازه‌ای و  بیولوژیک اقدامات چشمگیری بوده است.

وی با بیان اینکه انجام هیچ‌کاری در ابتدا بی‌عیب و نقص نیست، افزود:  اقدامات منابع طبیعی  در کنار فواید مختلفش با مشکلاتی مواجه هست، در سال آینده، مبنای کار ما اتمام طرح‌های نیمه تمام سال ۹۷ و سپس آسیب‌شناسی و برطرف نمودن موانع و تنگنا‌های موجود است.

آقایی ادامه داد: امسال اقدامات منابع طبیعی در قالب مدیریت جامع آبخیز انجام می‌شود و اولویت در مناطقی است که طرح کاداستر انجام شده و مالکیت دولت تثبیت شده باشد.

وی از کارشناسان ارزیاب و معین استان‌ها خواست نتیجه اقدامات و فعالیت‌های استان‌ها را در بخش‌های مختلف جنگل‌کاری، ترویج و مشارکت مردمی، مرتعداری، حفاظت و حمایت، کاداستر و بیابان‌زدایی تقسیم بندی کرده و استان‌هایی که بیشترین و شاخص‌ترین عملکرد را داشته باشند در سال آینده از اعتبارات بیشتری برخوردار خواهند شد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی وجود جنگل‌های هیرکانی و همچنین زاگرسی را در کشور بسیار پر اهمیت و حیاتی دانست و گفت: درختان شمشاد در بخش جنگل‌های هیرکانی و بلوط‌ها در جنگل‌های زاگرسی با تنش‌ها و بیماری‌هایی مواجه شده‌اند و انجام اقدامات آبخیزداری در این دو منطقه رویشی با قوت هرچه بیشتر از ابتدای سال ۹۸ باید به مرجله اجرا در آید.

رئیس سازمان جنگل‌ها در بخش احیا و تقویت جنگل‌های زاگرس از مدیران این حوزه خواست بیشتر به کاشت بلوط‌های چند ساله اقدام کنند تا بتوانند در برابر حوادث طبیعی و دام آسیب‌پذیر نباشند.

وی در ادامه بارندگی‌های امسال را فرصتی مناسب برای مراتع کشور دانست و تمرکز بیشتر بر اجرای طرح‌های مرتعداری، قرق و احیای مراتع را خواستار شد.

بر اساس این گزارش، از شهریور ماه امسال - شروع اقدامات آبخیزداری در کشور- تا کنون برای بررسی و ارزیابی عملکرد فعالیت‌ها، ۳۳ جلسه ستاد هماهنگی اجرای طرح‌های آبخیزداری با حضور رئیس سازمان جنگل ها، اعضای ستاد، نمایندگان موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع و کارشناسان ارزیابی فعالیت‌ها برگزار شد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha