احمد انارکی محمدی:

دولت فاصله‌های ارزی را یک کاسه کند و در یک کلام نظارت‌ها را افزایش دهد

دولت فاصله‌های ارزی را یک کاسه کند و در یک کلام نظارت‌ها را افزایش دهد

به گزارش سراج24، احمد انارکی محمدی عضو کمیسیون اقتصادی و نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که چرا مسئولین دولتی جلوی تورم و گران فروشی های اخیر در بازار را نمی گیرند؟ اظهار داشت :در بحث اقتصادی درگیر جنگ اقتصادی هستیم و ما قبول کرده ایم که این جنگ اقتصادی توسط امریکا و دشمنان جمهوری اسلامی ایجاد شده است که همان زمان مقام معظم رهبری هشدار دادند که دشمنان اتاق جنگ اقتصادی علیه ایران تشکیل داده اند.

 وی افزود:مردم کشور ایران تحریم ،جنگ و فتنه را تجربه کرده اند و در زمان خروج امریکا از برجام کشور ما از نظر جو روانی متشنج شد و حباب قیمت ها و دلار و ارز به بالاترین حد خود رسید و در شرایطی که کشور به شرایط آرامی دست پیدا کرده بود یکدفعه اقتصاد بهم ریخت و ما باید باور کنیم که جنگ اقتصادی علیه ما شروع شده است .

دلایل واقعی این همه گرانی چیست؟

مسئولین کشور ، دولت و مجلس می بایست بهتر عمل می کردند تا معیشت مردم به این مرحله نرسد

وی با بیان اینکه بسیاری نمی توانند استقلال و روپا ایستادن کشور ما را ببینند،ادامه داد: ما قبول داریم مسئولین کشور ، دولت و مجلس می بایست بهتر عمل می کردند تا معیشت مردم به این مرحله نرسد که در حال حاضر فشار بسیار مضاعفی بر قشر ضعیف و متوسط جامعه وارد شده است بطوریکه کمبود نقدینگی ، تورم و بالا رفتن قیمت های کالاهای اساسی بر این فشار اقتصادی نیز می افزاید.

عضو ناظر بر کمیسیون اقتصادی مجلس ابراز داشت :حق مردم است که در بازار آرامش و ثباتی حاکم شود همچنین نظارت بر بازار و قیمت ها باید افزایش یابد تا قیمت ها به ثبات نسبی برسند و در نتیجه سبب رضایت مردمی شود .

وی بیان کرد:سرانه کالاهای وارداتی چند برابر شده است که ایرادش عدم دسترسی بموقع و تامین نیازهای مردم است بطوریکه در سال های گذشته 15 درصد از کل گوشت وارداتی که اکنون وارد می شود نیاز کشور را تامین می کرد اما مشکلاتی از جمله قاچاق معکوس سبب بالا رفتن قیمت ارز، گوشت ، محصولات پروتئینی و کالاهای اساسی شده است .

آیا درست است که دولت برای جبران کسری بودجه عمدا قیمت دلار را بالا نگه داشته است ؟

محدودیت صادرات و برگشت نفت سبب بالارفتن دلار شده است

وی در پاسخ به این سوال که آیا درست است که دولت برای جبران کسری بودجه عمدا قیمت دلار را بالا نگه داشته است ؟ گفت :به این اعتقاد نداریم که دولت قیمت دلار را عمدا بالا نگه داشته است چراکه سالانه 15 درصد از توسعه شرکت نفت به تزریق دلار در بازار اختصاص پیدا می کرد اما در حال حاضر که در بحث فروش نفت مشکل پیدا کرده ایم و برگشت نفت در نبود دلار تاثیر می گذارد و محدودیت صادرات سبب بالارفتن دلار شده است و چون صادرات کاهش یافته است سبب کسری دلار و در نتیجه افزایش قیمت ها شده است .

چرا علیرغم تذکرات رهبری به دولت تدبیر و امید همچنان وضعیت اقتصادی نابسامان است؟

انارکی در پاسخ به این سوال توضیح داد:مقام معظم رهبری دستور دادند که سران قوای سه گانه با نشست و هم اندیشی مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم را پیگیری و حل کنند که بخش دیگری هم مربوط به همصدایی و همگرایی ملت ایران می شودکه این کار بسیار مهم و بزرگی است.

وی تاکید کرد: مسئولین باید پاسخگو باشند و دولت هم باید ثبات قیمت ارز را پیگیری کند و با فساد و رانت مقابله کند و فاصله های ارزی را کاهش دهد و سایر دلارهای دولتی،نیمایی و آزاد و غیره را یک کاسه کند و در یک کلام نظارت ها را افزایش دهد که نظارت از همه چیز مهم تر است .

آیا با پرداخت سبد حمایتی کالا درد مردم درمان می شود؟

توزیع سبد حمایتی کالا در کوتاه مدت جواب می دهد اما در دراز مدت چندان طرح قابل قبولی نیست

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی در خصوص توزیع سبد حمایتی کالا خاطر نشان کرد :این طرح از کارهایی است که در کوتاه مدت جواب می دهد و باید انجام شود چراکه بسیاری از خانواده ها در حال از بین رفتن هستند و بسیاری از اقشار ضعیف جامعه حتی یک وعده گوشت نمی توانند سر سفره داشته باشند اما سبد حمایتی کالا در دراز مدت چندان طرح قابل قبولی نیست.

راهکار برون رفت از مشکلات اقتصادی چیست؟

وی در پایان توصیه کرد: باید چاره اساسی اندیشیده شود و نظارت ها افزایش یابد ،جلوی قاچاق گرفته شود و کالاهای اساسی مردم تامین شود و دسترسی مردم به قیمت خوب و مایحتاج روزمره بیشتر شود تا مردم بدون نگرانی و ترس از افزایش قیمت ها بتوانند نیاز خود را تامین کنند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

دلار آمریکا به ۱۳ هزار و ۷۵۰ تومان رسید

نرخ ۴۷ ارز بین بانکی در ۳۱ اردیبهشت ۹۸

تسهیلات ۱۶۰ میلیون تومانی تنها برای خرید ۱۰ متر واحد مسکونی جوابگو است

0 نظر

ارسال نظر

capcha