تخم مرغ گران شد

تخم مرغ گران شد

به گزارش سراج24، ناصر نبی پور رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران، درباره آخرین تحولات بازار تخم مرغ اظهار کرد: امروز نرخ هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۶ هزار و ۶۰۰ تا ۶ هزار و ۷۰۰ تومان بوده که نسبت به روز‌های اخیر حدود ۲۰۰ تومان افزایش داشته است.

وی ازدیاد تقاضا برای خرید تخم مرغ از سوی قنادی‌ها برای تهیه شیرینی شب عید را دلیل اصلی افزایش ۲۰۰ تومانی نرخ تخم مرغ در بازار اعلام کرد.

نبی پور ادامه داد: با توجه به کاهش تقاضا برای خرید تخم مرغ از ۲۰ اسفند ماه به بعد افزایش مجددی را برای قیمت تخم مرغ در بازار متصور نیستیم.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه قیمت کنونی تخم مرغ درب مرغداری حداقل یک هزار تومان کمتر از قیمت تمام شده تولید است، بیان کرد: با استمرار روند کنونی قیمت تخم مرغ در بازار، مرغداران ناگریزند که مرغ‌های خود را روانه کشتارگاه‌ها کنند چرا که در تامین نهاده‌های دامی با مشکلات متعددی روبرو هستند.

وی با اشاره به اینکه نهاده‌های دامی در بازار ۲ نرخی است، افزود: اگرچه نرخ مصوب هر کیلو ذرت یک هزار و ۳۵۰ و کنجاله سویا ۲ هزار و ۴۵۰ تومان است، اما کنجاله سویا با نرخ ۴ هزار تومان و ذرت یک هزار و ۶۰۰ تا یک هزار و ۷۰۰ تومان دیگر در بازار پیدا نمی‌شود.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه تامین نهاده با نرخ مصوب زمان زیادی می‌برد، بیان کرد: با وجود واریز پول مشخص نیست که نهاده‌ها چه زمانی به دست تولیدکننده برسد، چرا که در برخی مواقع یک تا سه ماه تحویل نهاده‌ها طول می‌کشد.

نبی پور ادامه داد: با توجه به نوسان نرخ نهاده‌های دامی و افزایش هزینه‌های تولید امکان پیش بینی قیمت حتی برای یک روز از سوی مرغداران وجود ندارد.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران تولید روزانه تخم مرغ را ۲ هزار و ۸۰۰ تن اعلام کرد و گفت: با توجه به افزایش تولید، حداقل با مازاد ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تنی تخم مرغ در سال روبرو هستیم که به همین خاطر رفع ممنوعیت صادرات یک ضرورت به شمار می‌رود.

وی در پایان با اشاره به اینکه پیگیری‌ها برای آزاد شدن صادرات تخم مرغ به نتیجه نرسیده است، تصریح کرد: با توجه به آنکه در آستانه تعطیلات نوروز هستیم، بنابراین با عدم صادرات تخم مرغ احتمال کاهش مجدد قیمت در هفته‌های آتی وجود دارد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

صادرات تخم مرغ تنها راه حل تعادل قیمت در بازار

0 نظر

ارسال نظر

capcha