مدیرکل دفتر تحقیقات و توسعه فن آوری شرکت توانیر:

تحقیقات توانیر در حمایت از ساخت تجهیزات داخل کشور

تحقیقات توانیر در حمایت از ساخت تجهیزات داخل کشور

به گزارش سراج24، مسعود تقوایی، مدیرکل دفتر تحقیقات و توسعه فن آوری شرکت توانیر در جمع خبرنگاران، ساز و کار همکاری پژوهشی صنعت برق و دانشگاه را از طریق ارسال پیشنهاد‌های تحقیقاتی (پروپوزال) از طریق محقق به شرکت توانیر و داوری از سوی خبرگان صنعتی و اساتید دانشگاه اظهار کرد: در ادامه جهت تصویب به کمیته پژوهش و فناوری شرکت توانیر ارسال و با حضور مدیرعامل شرکت توانیر و اعضای کمیته بررسی و پس از تصویب، وارد مراحل عقد قرارداد می‌شود.

وی تصریح کرد: پروژه تست غیرمتمرکز-همزمان رله‌های پست‌های DCS کشور نیز به همین ترتیب سال ۹۲ از سوی دانشگاه صنعتی امیرکبیر برای شرکت توانیر تعریف شد و پس از تصویب، جهت اجرا به تیم محققان ارجاع و پس از حدود ۳ سال به اتمام رسید و استقبال شرکت‌های برق منطقه‌ای و رضایت از عملکرد سیستم را به همراه داشت.

تقوایی این پروژه را به عنوان یکی از پروژه‌های خوب صنعت برق و از مصادیق خود اتکایی مورد نظر در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و حمایت از ساخت داخل کشور معرفی کرد که با توجه به قابلیت رقابت با محصولات خارجی، در اکثر شرکت‌های برق منطقه‌ای در حال بهره برداری است و علاوه بر تست رله‌های پست‌های DCS به صورت غیرمتمرکز و همزمان، قادر است تست انواع رله‌های موجود صنعت برق را انجام دهد.

 تقوایی معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری و وزارت نیرو را از حامیان اصلی این پروژه ملی بیان کرد و نقش حمایتی شرکت توانیر را در ابعاد معنوی و فنی مورد توجه قرار داد.

وی با اشاره به حساسیت‌های شبکه برق کشور، برخورداری از استاندارد‌های بالای جهانی را از ویژگی‌های این تجهیز ذکر کرد که در مسیر صادرات به برخی از کشور‌ها قرار دارد.

مدیر کل دفتر تحقیقات و توسعه فن آوری توانیر از ارتباط مستقیم این دفتر از طریق برپایی جلسات با معاونت‌های پژوهشی دانشگاه‌های کشور در استان‌های مختلف خبر داد که با هماهنگی و حضور مسوولان شرکت‌های برق منطقه‌ای و شرکت‌های توزیع نیروی برق مربوطه انجام می‌شود که علاوه بر دانشگاه‌های دولتی، دانشگاه آزاد اسلامی، شرکت‌های دانش بنیان و پارک‌های علم و فن آوری را نیز در برمی گیرد.

وی در این ارتباط از دریافت بیش از ۱۵۰ پیشنهاد تحقیقاتی (پروپوزال) از سوی دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش بنیان در سال ۹۶ خبر داد که پس از بررسی و داوری در کمیته پژوهش و فن آوری توانیر بررسی و در صورت واجد شرایط بودن، جهت عقد قرارداد به واحد ذی ربط ارجاع می‌شود.

 تقوایی پروژه‌های جاری دفتر تحقیقات از سال ۹۶ را حدود ۲۵ پروژه ملی ذکر کرد که طراحی و ساخت سیستم تست غیرمتمرکز- همزمان رله‌های پست‌های DCS، طراحی و ساخت توربین بادی ملی ۲ مگاواتی، طراحی و ساخت نمونه نیمه صنعتی دستگاه چندمنظوره تست تجهیزات پست برق، طرح ملی شبکه هوشمند برق با همکاری ۳ دانشگاه بزرگ کشور، ارزیابی فنی و اقتصادی توسعه سیستم‌های ذخیره ساز انرژی در سیستم قدرت ایران، استقرار پایایی ملی برای شرکت‌های برق منطقه‌ای و شرکت توانیر، تبیین مفاهیم و ارزیابی تحلیلی تاب آوری شبکه‌های توزیع برق ایران، برنامه ریزی جامع انرژی کشور در افق ۲۰ ساله و طرح جامع تدوین اسناد نظام نامه‌های تعامل با سایر دستگاه‌های اجرایی برای انجام مسوولیت‌های مشترک با هماهنگی استانداری‌ها در جهت پایدارسازی عرضه و تقاضای برق و... از اهم این پروژه‌ها محسوب می‌شود.

وی اولویت اول دفتر تحقیقات توانیر را حمایت از ساخت تجهیزات داخل کشور و مورد نیاز مصرف صنعت برق براساس استاندارد‌های معتبر بیان کرد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha