چند نرخی دلار عامل نگرانی مردم برای قیمت ارز

چند نرخی دلار عامل نگرانی مردم برای قیمت ارز

به گزارش سراج24، تشکیل صف‌های طولانی جلوی درب صرافی‌ها برای خرید ارز، مجدد در خیابان فردوسی از سر گرفته شد و افزایش تب و تاب برای خرید و فروش ارز موجب شده تا دوباره سیستم عرضه و تقاضا به هم بخورد.

نرخ دلار بازهم براساس جوسازی‌های روانی به ۱۴ هزار تومان رسیده است و همین موضوع با فرا رسیدن آخرین ماه سال و سفر‌های برون مرزی در نوروز تداخل پیدا کرده و تصویر ذیل را رقم زده است.

رضا ترکاشوند، دبیرکل کانون صرافان ایرانیان با بیان اینکه، نوسان قیمت در بازار ارز طی روز‌های اخیر دارای عوامل مختلف است، گفت: همه ساله در ایام پایانی سال و با نزدیکی عید نوروز سفر‌های نوروزی افزایش می‌یابد، ضمن اینکه افزایش درآمد مازاد خانوار‌ها در این ایام منجر به رشد تقاضا شده است.

وی افزود: بخشی از این نوسانات به دلیل سررسید سپرده‌های بانکی در اسفند ماه است.

ترکاشوند با انتقاد به نبود محلی برای جذب نقدینگی سرگردان مردمی، گفت: نقدینگی سرگردان در دست مردم و نبود محلی برای جذب این سرمایه، عاملی برای ایجاد هیجان و برهم زدن تعادل بازار است.

دبیرکل کانون صرافان از رسانه‌ها درخواست کرد با تدبیری مناسب اخبار را منتشر کنند تا از ایجاد تشویش در اذهان و ناامنی دارایی مردم جلوگیری شود و تمام اقشار جامعه بتوانند با پول ملی با امنیت و اطمینان کار کنند.

چند نرخی دلار عامل نگرانی مردم برای قیمت ارز

همایون دارابی، کارشناس بازار سرمایه، یکی از عوامل ایجاد فساد در بازار ارز را چند نرخی بودن و همچنین تعلل در ایجاد بازار متشکل ارزی دانست و گفت: زمانی که نرخ ارز در کشور این‌گونه دچار شکاف شود و صادرکنندگان و واردکنندگان در تهیه ارز با دریچه‌های مختلفی روبه‌رو شوند، این امر منجر به افزایش نوسانات می‌شود.

وی افزود: باید برای جلوگیری از این‌گونه نوسانات بازار و دادوستد ارزی، قانونی تهیه شود و این بازار همان بازار متشکل ارزی است که بار‌ها توسط رئیس کل بانک مرکزی تأکید شده است.

دارابی گفت: یکی دیگر از عواملی که این روز‌ها بازار‌ها را تحت تأثیر قرار داده است نیاز به نقدینگی شرکت‌هاست. همین امر تقاضای ارز در بازار را بالا برده و قطعا حباب و گرانی را هم به همراه خواهد داشت.

متأسفانه دو عامل جدی بازار ارز را تهدید می‌کند، وجود دلالان در فضای مجازی و ایجاد جوی روانی بر مبنای اخبار منتشر شده درخصوصFATF است. این دلال‌ها با بیان مواضعی کاملا غیر واقعی جامعه را برای تهیه دلار و یورو و ذخیره آنها در منزل تحریک می‌کنند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

شهرسازان به ملزومات شهری توجهی نکردند

موقعیت بازار مسکن در شرایط بسیار بحرانی قرار گرفته‌‌است

انفجار تونل در حین عملیات حفاری نبوده است

0 نظر

ارسال نظر

capcha