همتی نوشت؛

واردات اجناس غیر ضرور نرخ ارز را افزایش می‌دهد

واردات اجناس غیر ضرور نرخ ارز را افزایش می‌دهد

به گزارش سراج24، به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در پیامی دلایل افزایش نرخ ارز در هفته های گذشته را تشریح کرد.
رئیس کل بانک مرکزی نوشت: طی سه روز گذشته بازار ارز شاهد نوسانات همراه با رشد نرخ ارز بود. در حالی که از اوایل هفته با مجوز صادر شده به آن بخش از صادرکنندگانی که در خصوص نحوه بازگرداندن ارز خود به چرخه اقتصاد عملکرد خوبی داشته اند، قاعدتا بایستی شاهد عرضه بیشتر ارز و کاهش نرخ آن می بودیم. چرا اینگونه شد؟ یک دلیل بر می گردد به مصوبه آزادی ورود دهها قلم کالا از طریق مرزنشینان و ملوانان. درشرایط تحریم و محدودیت های ارزی، این دسته از تصمیمات، واردات اجناس غیر ضرور در موقعیت زمانی تحریم را افزایش داده و قطعا موجب افزایش تقاضای ارز در سلیمانیه، دوبی و هرات ..... و در نهایت  بازار ایران شده است.
از هیئت  وزیران باید فوریت تجدید نظر در این مصوبه را خواهم خواست . باید روش دیگری برای این کار یافت. امروز ثبات بازار ارز برای کشور امری بسیار ضروری است. البته عامل مهم روانی اجلاس FATF هم مزید بر علت شده است. که البته، اطلاعات دریافتی حاکی است در این مقطع نیز احتمال تمدید تعلیق زیاد است.

انتقاد همتی از واردات کالاهای غیرضرور در مرزها/

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

ایران معطل برای عملیاتی شدن سازوکار اروپا نیست

رئیس FATF: در طول تاریخ تحریم‌های ایران ما چنین افتی را در ارزش ریال ندیده ایم+ فیلم

همتی: برخی علاقمند به برهم زدن بازار ارز و ایجاد نوسان در آن هستند

0 نظر

ارسال نظر

capcha