در نشست ­­اتاق بازرگانی ایران مطرح شد؛

­ ۸ درصد هر قبض برق متعلق به توسعه انرژی‌های تجدید پذیر و برق روستایی است

 ­ ۸ درصد هر قبض برق متعلق به توسعه انرژی‌های تجدید پذیر و برق روستایی است

به گزارش سراج24، اکبر ادیب فر در نشست امروز ­­اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: طبق اعلام کنوانسیون آب و هوایی­ سازمان ملل متحد در نیروگاه بادی ۱۰۰ مگاواتی تاکستان، ­ بیش از ۹۰ میلیون لیتر در مصرف گازوئیل صرفه جویی شده است.

وی با اشاره به اینکه احداث نیروگاه بادی با این ظرفیت تولید، ­ سبب جلوگیری از تولید ۲۵۰ هزار تن co ۲ شده است، گفت: احداث این نیروگاه سبب صرفه جویی ۲۵۰ هزارمترمکعبی آب می‌شود.

رئیس ­انجمن انرژی‌های تجدید پذیر ادامه داد: درحالی که نیروگاه‌های بادی و خورشیدی در بالاترین دما در فصل گرم سال، ­ بیشترین تولید برق را دارند نیروگاه‌های حرارتی به حداقل تولید خود در این فصل که زمان پیک مصرف است، می‌رسند.

وی تأکید کرد:  به ازای تولید و احداث ۵۰ مگاوات نیروگاه بادی در کشور ۴۴ هزار شغل ایجاد می‌شود.

ادیب فر با بیان اینکه هم اکنون ۷ ماه است که بودجه‌ای دریافت نکرده‌اند افزود: طبق قانون، ­ ۸ درصد هر قبض برق متعلق به توسعه انرژی‌های تجدید پذیر و برق روستایی است و این مبلغ را­­ مردم به‌صورت نقد پرداخت کرده‌اند و هم اکنون در خزانه دولت موجود است، اما هنوز بودجه‌ای به این بخش اختصاص داده نشده است.

وی افزود: در صورت پرداخت نشدن بودجه به این بخش، ­ در اسفند ماه­ شرکت‌های تولیدکننده با بحران مواجه خواهند شد.

رئیس­ انجمن انرژی‌های تجدید پذیر گفت: علاوه بر موانع موجود در خزانه برای پرداخت بودجه، ­ مشکل بعدی­ تحویل همه مبلغ به توانیر است که ما پیشنهاد جداسازی سهم انرژی‌های تجدید پذیر در مبدأ را داریم، زیرا نیمی از ۸ درصد مبلغ قبض مربوط به توسعه برق روستایی، ­ در توانیر است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

خانوارها در پیک مصرف از استفاده وسایل پر مصرف اجتناب کنند

الگوی مصرف برق چگونه محاسبه می‌شود؟

رتبه اول ایران در پرداخت یارانه به حامل‌های انرژی در جهان

0 نظر

ارسال نظر

capcha