لیگ‌های پرهیجان؛ گلزن‌های قابل پیش‌بینی

لیگ‌های پرهیجان؛ گلزن‌های قابل پیش‌بینی

به گزارش سراج24، اگر بازیکنان را «یک کالا» در نظر بگیریم، باید از هم‌اکنون به دنبال کالای مورد نیاز خود در آینده بگردیم و باید تمام تلاش خود را از حالا به کار بگیریم تا مهاجم نوک مدنظرمان را به دست آوریم در آینده مهاجمان نوک بزرگی به صورت هم‌زمان ظهور نخواهند کرد و بر همین اساس قیمت بازیکنان مرزهای منطق و واقعیت را فرسنگ‌ها جابه‌جا خواهد کرد.
گابریل مارکوتی| شاید فوتبال‌دوستان این نکته را در راند حذفی لیگ قهرمانان اروپا متوجه شده باشند اما اجازه دهید این سوال را از همه بپرسیم: «از میان ۱۶ تیم باقیمانده در این رقابت‌ها، کدام یک از مهاجم نوک سطح بالا و درجه یکی که کمتر از ۲۵ سال سن داشته باشد بهره می‌برند؟»
تعاریف از «مهاجم جوان سطح بالا» مسلما متفاوت است اما بیایید با حساب و کتابِ من پیش برویم؛ اگر بخواهید «مارکوس رشفورد» و «کیلیان امباپه» ۲۱ و ۲۰ ساله را که روز سه‌شنبه به عنوان مهاجم نوک در تیم‌های خود ایفای نقش کردند در این لیست قرار دهید، هیچ ایرادی ندارد و شما می‌توانید نامشان را در این لیست بنویسید اما در حین نگارش نامشان به خاطر داشته باشید امباپه بازیکنی ا‌ست که ذاتاً به حضور در چنین پستی عادت ندارد و بیشتر در عرض بازی می‌کند، رشفورد هم در ۱۸ ماه گذشته بیشتر در نقش وینگر در مستطیل سبز به میدان رفته و هیچ قطعیتی وجود ندارد که آینده او به عنوان یک مهاجم نوک رقم بخورد!
با این وجود همچنان می‌توانید تصور کنید که این دو ستاره جوان در پنج سال آینده در نوک پیکان خط حمله تیم‌های بزرگ اروپا بازی کنند و همین امر نیز آنها را به بازیکنانی کمیاب تبدیل می‌کند. حقیقت این ا‌ست که در حال حاضر اکثر تیم‌های بزرگ اروپایی یا از مهاجمان نوک سطح اولی بهره می‌برند که بالای ۳۰ سال سن دارند؛ «روبرت لواندوفسکی»، «سرخیو آگوئرو»، «کریم بنزما»، «ماریو مانژوکیچ»، «ادیسون کاوانی»، «لوئیس سوارس»، «کلاس یان هونتلار»، «ادین ژکو» یا گاهی از بازیکنانی استفاده می‌کنند که در اصل یک مهاجم نوک سنتی محسوب نمی‌شوند؛ باشگاه لیورپول با «روبرتو فیرمینو»، باشگاه اتلتیکومادرید با «آنتوان گریزمان»، باشگاه لیون با «ممفیس دپای» و باشگاه بروسیادورتموند با «مارکو رویس» این‌کار را انجام داده بودند و چهارشنبه شب نیز آژاکس با استفاده از «دوسان تادیچ» این الگو را ادامه داد. به بیانی ساده‌تر به استثنای «کیلیان امباپه»، «مارکوس رشفورد» و «گابریل ژسوس» که با «سرخیو آگوئرو» باید چند فصل دیگر رقابت کند، جوان‌ترین مهاجمان نوک لیگ قهرمانان اروپا در میانه دوران بازی خود قرار دارند!
درباره «هری کین» هیچ بحث و حرفی وجود ندارد، اما در مورد دو بازیکن دیگر شرایط متفاوت است؛ از یک سو «روملو لوکاکو» به نظر جایگاهش در ترکیب ثابت منچستریونایتد را از دست داده و «پاکو آلکاسر» نیز در بارسلونا دو فصل ناموفق را سپری کرد و علیرغم درخشش و گلزنی‌های تاثیرگذار ابتدای فصلش در دورتموند، در راه ترکیب اصلی در رفت‌وآمد مداوم بوده. درباره اینکه آیا «لوکاکو» جایگاهش را در ترکیب اصلی پس خواهد گرفت یا خیر و اینکه «آلکاسر» می‌تواند خود را به ترکیب اصلی زنبورها تحمیل کند یا خیر، می‌توانید ساعت‌ها به بحث و تبادل نظر مشغول شوید اما برای انتخاب بازیکنان باکیفیتِ زیرِ ۲۵ سال، نمی‌توانید افرادی جز امباپه، ژسوس و رشفورد را برگزینید.
جامعه آماری خود را به تمام لیگ‌های معتبر اروپایی بسط می‌دهیم؛ در میانه فصل ۱۹-۲۰۱۸ در قاره سبز هستیم؛ پس انتظار بیجایی نیست که برترین گلزنان هر لیگ تعداد گل‌هایشان دو رقمی باشد! در لیست گلزنان برتر اروپا با تعداد گل‌های دو رقمی نام ۲۶ مهاجم دیده می‌شود اما سوال مهم اینجاست که «چند نفر از آنها زیر ۲۵ سال سن دارند؟» پاسخ تکان‌دهنده است: تنها پنج نفر!
«الکساندر میتروویچ» با ۲۴ سال در این لیست دیده می‌شود؛ بازیکنی که در فولام انگلیس در لیگ برتر توپ می‌زند و تیمش اکنون در منطقه سقوط قرار گرفته. نام دیگر حاضر در این لیست «کریشتوف پیانتک» با ۲۳ سال است که در فصل اول حضورش در سری‌آ خوش درخشید. البته با توجه به زمان کوتاه حضور او در سرزمین چکمه، نمی‌توان چندان قاطع در مورد عملکرد واقعی این مهاجم لهستانی اظهارنظر کرد و باید دید آیا نمایش‌های خیره‌کننده او مقطعی‌ست یا دائمی چرا که او با وجود ارائه بازی‌های قابل‌قبول، در این فصل تنها ۲ بار برای تیم ملی کشورش به میدان رفته و این نشان می‌دهد که شک و شبهاتی در مورد عملکردش وجود دارد. هموطن پیانتک، «آرکادیسوز میلیک» ۲۴ ساله نیز این فصل از ۲۳ بازی ممکن، در ۱۴ مسابقه لیگ به میدان رفته و در این ۲ فصل ۷ گل به ثمر رسانده، «یوسف پولسن» با ۲۴ سال سن در ۵۹ بازی خود در ۲ فصل اخیر فقط ۹ مرتبه گلزنی کرده است. ضمن اینکه «سباستین هالر» نیز هنوز به تیم ملی کشورش دعوت نشده و برای رسیدن به اردوی فرانسه کار سختی نیز پیش‌رو دارد.
حالا سوال مهم و البته تلخ اینجاست که آیا هیچ یک از این بازیکنان، شما را به هیجان آورده‌اند؟ به استثنای کین، رشفورد، امباپه، ژسوس و مهاجمان بالای ۳۰ سالی که نامشان را ذکر کردیم، آیا کسی شما را تهییج کرد؟ اینطور فکر نمی‌کنم.
اصلا قصد ندارم درباره استعدادهای جوان منفی صحبت کنم؛ برخی از آنها همانند «یوسف النصیری» ۲۱ ساله در لگانس، «مکسی گومز» ۲۲ ساله در سلتا و «رافائل لیائو»ی ۱۹ ساله در لیل، چند چراغ را در مسیر روشن کرده‌اند اما واقعیت این ا‌ست که فقط به امید چند چراغ نمی‌توان هواپیما را به زمین نشاند. به عبارتی ساده‌تر؛ وجود چند استعداد جوان به معنای رد صحبت‌های ما نیست و نمی‌توان به هیچ عنوان صرفاً با دلخوش کردن به آنها، چشم روی حقایق بست.
حداقل در فوتبال اروپا رویه به گونه‌ای ا‌ست که بیان کردیم و فوتبال به سمتی در حال حرکت است که خبر از تغییر سبک بازی می‌دهد. شاید در آمریکای جنوبی یا دیگر مناطق جهان هنوز مهاجمان نوک در حال پرورش باشند، یعنی امیدواریم که این‌گونه باشد چرا که در غیر ‌این صورت به سمت آینده‌ای می‌رویم که تیم‌ها از مهاجم شماره ۹ کاذب استفاده می‌کنند یا مهاجمان نوک‌شان بیشتر در خدمت تیم هستند تا اینکه بخواهند ستاره گلزن تیم باشند. نمونه دوم را در تیم ملی فرانسه به خوبی مشاهده کردیم، جایی که «اولیویه ژیرو» مهاجمی بود کاذب و در اختیار تیم.
برای درک بهتر این تغییر سبک بازی و کم شدن مهاجمین نوک طراز اول، شروع به پرس‌وجو کردم و در این راه با چند توضیح و تئوری عجیب مواجه شدم:
مهاجمان نوک کنونی به مرور زمان به کمال خواهند رسید! (واقعا؟ اکثر مهاجمان نوکِ باتجربه فعلی، در همان دوران جوانی‌شان نیز مهاجمان قابلی بودند)
آکادمی‌ها به تکنیک فردی نسبت به گلزنی بیشتر تاکید می‌کنند. (من متوجه نمی‌شوم که توجه به مهارت فردی چگونه می‌تواند مانع گلزنی شود!)
این فقط یک آمار است و در ادامه شرایط رو به راه خواهد شد. (به نظر می‌رسد این حرف فقط طفره رفتن از پاسخگویی و نادیده گرفتن شرایط باشد)
شرایط و دلایل هر چه باشد، تاثیرات آن مشهود و غیر‌قابل‌انکار است. مذاکرات طولانی‌مدت و طاقت‌فرسای باشگاه «اینتر میلان» ایتالیا با «مائورو ایکاردی» که تا قبل از ۲۳ سالگی به ۱۰۰ گل در سری‌آ رسید و حالا ۲۵ سال دارد، اهمیت داشتن مهاجمی توانمند را که بتواند ۷ یا ۸ سال متوالی در سطح اول فوتبال جهان حضور داشته باشد به خوبی به تصویر می‌کشد.‌ گرچه مسئولان نراتزوری با «واندا نارا»، همسر و مدیر برنامه ایکاردی مشکلاتی دارند اما این مشکلات در بازار فعلی که خالی از مهاجمی با چنین خصوصیاتی‌ است، به هیچ عنوان در درجه اهمیت قرار ندارد.
چلسی برای جذب «گونسالو هیگواین» نزدیک به ۳۰ میلیون دلار هزینه کرد چرا که برای موفقیت در مقطع فعلی به مهاجمی اثبات‌شده نیاز داشت و به جز او هیچ مهاجم دیگری در رادار دیده نمی‌شد. این مشکلی ا‌ست که در ادامه با بالا رفتن سن مهاجمان مرکزی گریبان بسیاری از غول‌های اروپا را خواهد گرفت؛ بایرن‌مونیخ (روبرت لواندوفسکی)، رئال‌مادرید (کریم بنزما)، بارسلونا (لوئیس سوارس) و یوونتوس (ماریو مانژوکیچ).
در واقع در آینده‌ای نه‌چندان دور، باشگاه‌های بزرگ و ثروتمند جهان برای صید ماهی مورد نظرشان، همگی به یک استخر کوچک مراجعه خواهند کرد و طبیعی ا‌ست که بسیاری از آنها دست خالی به خانه باز‌گردند. اگر بازیکنان را «یک کالا» در نظر بگیریم (بیاید قبول کنیم که برای برخی از ما دقیقاً همین‌گونه است)، باید از هم‌اکنون به دنبال کالای مورد نیاز خود در آینده بگردیم و باید تمام تلاش خود را از حالا به کار بگیریم تا مهاجم نوک مدنظرمان را به دست آوریم. با توجه به شرایط موجود به نظر می‌رسد که در آینده مهاجمان نوک بزرگی به صورت هم‌زمان ظهور نخواهند کرد و طبق گفته اقتصاددانان، زمانی که تقاضا بالا باشد و عرضه کم، قیمت کالای مورد نظر مرزهای منطق و واقعیت را فرسنگ‌ها جابه‌جا خواهد کرد.


لیگ‌های پرهیجان؛ گلزن‌های قابل پیش‌بینی
گلزنان برتر لیگ‌های معتبر اروپایی چهره‌های غیر‌منتظره‌ای نیستند و رسیدن آنها به صدر جدول گلزنان لیگ‌های اروپایی قابل پیش‌بینی بود. البته در اغلب این لیگ‌ها چهره‌های تازه‌وارد و غیر‌منتظره‌ای هم حضور دارند که رقابت برای آقای گلی را گرم کرده‌اند. اما بعید است این چهره‌ها بتوانند تا پایان فصل بر رقبای مشهور‌تر و باتجربه‌ترشان غلبه کنند. مثلا در انگلیس سرخیو آگوئرو و محمد صلاح با ۱۷ گل در صدر جدول آقای گلی هستند. اوبامیانگ، کین، هازارد، مانه و استرلینگ هم فرصت رسیدن به رده‌های بالاتر را دارند. شاید سون هیونگ مین کره‌ای غافلگیرکننده‌ترین گلزن این فهرست باشد. در لالیگا و در نبود کریستیانو رونالدو دو بازیکن بارسلونا یعنی لیونل مسی با ۲۱ گل و لوییز سوارز با ۱۵ گل اول و دومین گلزن برتر هستند.
چارلز دیاز ده‌اولیویرا گلزن اسپانیایی «ایبار» و کریستین استوانی از «خیرونا» با ۱۲ گل در تعقیب مسی و سوارز هستند اما بعید است توانایی رسیدن به دو فوق ستاره بارسلونا را داشته باشند. در فرانسه کیلیان ام‌باپه با ۱۸ گل و ادینسون کاوانی با ۱۷ گل رقابت نزدیکی در صدر جدول گلزنان دارند و نیکلاس پپه گلزن ساحل عاجی لیل با ۱۴ گل در تلاش است به آنها برسد. در هلند «لوک دی یانگ» از آیندهوون ۲۰ گل زده و از بقیه فاصله گرفته است. سری A مطابق انتظارها شاهد درخشش و گلزنی کریستیانو رونالدو است. کریس ۱۹ گل برای یووه زده است. دوان زاپاتا پدیده این فصل آتالانتا و فابیو کوالیارلا از سمپدرویا با ۳ گل کمتر نفر دوم هستند. کریشتوف پیونتک لهستانی هم با ۱۳ گل در تعقیب نفرات بالادستی است. تنها گلزن برتر لیگ‌های اروپایی در این فصل لوکا یوویچ از فرانکفورت است که با ۱۴ گل بهترین گلزن بوندس لیگاست. رابرت لواندوفسکی از بایرن مونیخ و مارکو رویس از دورتموند با ۱۳ گل در تعقیب پدیده این فصل بوندس لیگا هستند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

افشای پشت پرده درگیری بازیکن لیگ برتری با مربی تیم ملی

ایران ۳ - لهستان ۲

روسیه ۳ - لهستان یک

0 نظر

ارسال نظر

capcha