حسین عیوضلو:

مدیریت نهادهای اقتصادی کشور با ناهماهنگی مواجه است

مدیریت نهادهای اقتصادی کشور با ناهماهنگی مواجه است

به گزارش سراج24، حسین عیوضلو در گفت‌و‌گو با «رسالت» در خصوص دلایل پایین بودن شفافیت اقتصادی در ایران اظهار داشت: یکی از علل عدم شفافیت اقتصادی را نخست باید در قوانین و ساز و کارها به صورت جدی دنبال کرد.

وی افزود: ابتدا باید در حوزه قوانین و مقررات مبحث شفافیت روشن شود و مرحله دوم سازماندهی مشخص برای این مهم ایجاد شود و مرحله سوم زیرساخت IT و فناوری اطلاعات دقیق وجود داشته باشد. بسیاری از موضوعاتی که در سطح بین‌المللی وجود دارد و پیشرفت‌هایی که در این زمینه‌ها شکل گرفته و کنوانسیون‌های بزرگی که در دنیا رخ داده بر اساس تجارب بین المللی است اما در کشور ما نهادهایی که شکل گرفته بیشتر جنبه سنتی دارند و هنوز به روز نشده اند.

عیوضلو ادامه داد: مشابه این مهم را در نظام‌های بانکی و بیمه‌ای و نظام مالیاتی می‌بینیم که نشان می‌دهد که ساختار و قوانین و مقررات ما به روز نیست و هماهنگی لازم را ندارد؛ نظام قضائی و نظام حقوقی ما هماهنگی لازم را با الزاماتی که هر یک از این نهادها دارند، ندارد و این موارد باعث گسست و عقب ماندگی در این حوزه‌ها می‌شود و نتیجه هم عدم شفافیت و یا سوء استفاده است.

مدیر گروه اقتصاد سیاسی دانشگاه امام صادق (ع) گفت: در کشور ما نظام اسلامی برقرار است اما برخی از قوانین و مقررات به صورت مناسب تعیین تکلیف و شفاف سازی نشده است و یا اینکه هنوز به آن نظام‌ها و نهادها ورود نداشته اند و نتیجه این شده که عده‌ای از خلل و تعارض بعضی قوانین و مقررات سوء استفاده و گریزگاه‌هایی را پیدا کردند و زمینه‌های فساد را رشد دادند و این مشکلات ناشی از نبود نظام شفافیت در کشورمان است.
این استاد اقتصاد تاکید کرد: کارگزاران اقتصادی باید متکفل و عهده دار این مهم باشند و این ناهماهنگی در نظام مدیریت کشور از دستگاه قضا و قانون گذاری و دیگر دستگاه‌های اجرایی و غیره وجود دارد لذا این ناهماهنگی ها باعث عدم شفافیت می‌شود.

وی در پاسخ به اینکه نبود این شفافیت ها چه مشکلاتی ایجاد خواهد کرد، گفت: این عدم شفافیت باعث می‌شود افراد سودجو و افرادی که شبکه ارتباطی قوی دارند بتوانند سوء استفاده کنند و از این فضا بیشترین استفاده را ببرند و بتوانند قوانین و مقررات را دور بزنند و یا وکلایی داشته باشند که راه‌های دور زدن خیلی از قوانین را به آنها یاد دهند.

عیوضلو ادامه داد: این موارد ذکر شده باعث شده که کارها در ریل خودش قرار ‌نگیرد و از این نظر نحوه مدیریت نهادهای اقتصادی کشور با ناهماهنگی مواجه است؛ در نتیجه جریان‌های کسب و کار به خوبی شکل نمی‌گیرد و نیاز به بازمهندسی شدیدی وجود دارد.

وی با بیان اینکه رانت هم ناشی از عدم شفافیت اقتصادی است، عنوان کرد: در این فضا برای کسانی که ارتباطات ویژه‌ای دارند یا به اطلاعات ویژه‌ای دسترسی دارند رانت ایجاد می‌شود لذا تنها عده‌ای سودجو و افرادی که به شکل ناسالم شبکه ارتباطی دارند می‌توانند خوب رشد کنند و این جریان چرخ‌های اقتصادی را به خطر می‌اندازد لذا چرخه کسب و کار، چرخه تجارت و چرخه تولید شکل نمی‌گیرد و یا کسانی که می‌خواهند در این حوزه سرمایه گذاری کنند در وسط کار با مشکلاتی مواجه می‌شوند و در نهایت ورشکسته می‌شوند و نمی‌توانند چرخه تولید را رونق دهند و نهایتا دولت هم استفاده نمی‌کند.

وی تاکید کرد: این چرخه معیوب اقتصاد و یا چرخه‌ای که فساد داشته باشد باعث پورسانت‌هایی می شود که بعضی افراد در ادارات و نهادها به خود اختصاص می‌دهند و در نتیجه درآمد حاصله هم به دولت برنمی‌گردد؛ به عنوان نمونه می‌توانند مالیات‌ها را دور بزنند و همیشه از یک راه میان بری استفاده  می‌کنند و نبود قوانین و مقررات و نبود سازمان‌های ناظر و نبود نظام‌های فناوری اطلاعات شفاف این مشکلات را ایجاد می‌کند.
مدیر گروه اقتصاد سیاسی دانشگاه امام صادق (ع)  با بیان اینکه امروز در دنیا نظام‌های فناوری اطلاعات و یا نظام‌‌های IT می‌توانند مصونیت ایجاد کنند؛ گفت:  اما در کشور ما در برخی زمینه ها معماری کلان اقتصادی مشکل دارد، بنده با توجه به تحقیقات زیادی که در حوزه پولی و بانکی کشور انجام داده ام به این نتیجه رسیده ام که در معماری نظام مدیریتی و نظام بانکی خلا های جدی وجود دارد و باید افرادی از منظر کلان به موضوعات اشراف داشته باشند و رصد کنند.

عیوضلو ابراز کرد: برخی، مشکلات معماری کلان را در عملکرد خرده پاها و مسائل کوچک می‌بینند و این نگاه تلقی‌هایی در جامعه ایجاد می‌کند که در واقع حق به حق دار نمی‌رسد و یا کسی که فساد ایجاد کرده است تنبیه نمی‌شود و یا امکان دارد تنبیه‌هایی که شکل می‌گیرد به صورت دقیق نباشد و کسی که باید تنبیه شود تنبیه نشود ‌ و یا حتی کسی که سوء استفاده کرده است جایزه می‌گیرد و اینها مشکلاتی است که چرخه اقتصادی را به هم می‌ریزد که همه ناشی از عدم شفافیت است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

نرخ سکه و طلا در ۲۸ اردیبهشت ۹۸

اثرات حذف قیمت مسکن از سایت‌های درج آگهی

آخرین نرخ ۴۷ ارز بین بانکی در ۲۲ اردیبهشت ۹۸

0 نظر

ارسال نظر

capcha