پاسخ روسیه به قطعنامه پیشنهادی آمریکا درباره برگزاری انتخابات در ونزوئلا

پاسخ روسیه به قطعنامه پیشنهادی آمریکا درباره برگزاری انتخابات در ونزوئلا

به گزارش سراج24، به نقل از خبرگزاری «اینترفکس»، نمایندگی روسیه در سازمان ملل قصد دارد در پاسخ به قطعنامه پیشنهادی آمریکا، پیش‌نویس قطعنامه مورد نظر خود برای حل‌وفصل بحران سیاسی کنونی در ونزوئلا را به شورای امنیت ارائه دهد که فعلاً در مرحله بررسی کارشناسی است.

بر اساس یک کپی از این سند که در اختیار خبرنگاران روسی قرار گرفته، در قطعنامه پیشنهادی روسیه آمده است: «شورای امنیت سازمان ملل خواستار حل‌وفصل اوضاع ونزوئلا، صرفاً بر اساس اقدامات مسالمت‌آمیز و دیپلماتیک است. شورای امنیت از همه ابتکارعمل‌های مطرح‌شده در راستای دستیابی به راه‌حلی سیاسی، از جمله مکانیزم مطرح‌شده در نشست "مونته‌ویدئو" حمایت می‌کند».

در قطعنامه پیشنهادی روسیه همچنین بر لزوم حمایت از دولت قانونی ونزوئلا تأکید شده است.

این در حالی است که در پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی آمریکا تأکید شده که باید نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال 2018 در ونزوئلا لغو و انتخابات جدیدی در این کشور برگزار شود. طبق این سند، شورای امنیت باید خواستار آغاز فوری روند حل‌وفصل سیاسی و برگزاری انتخاباتی شفاف مطابق با قانون اساسی ونزوئلا و با مشارکت ناظرین بین‌المللی شود.

به‌گفته منابع دیپلماتیک روسی در سازمان ملل، هر دو سند فعلاً در مرحله بررسی کارشناسی قرار داشته و هنوز برای بررسی به شورای امنیت ارائه نشده‌اند. رایزنی‌های کارشناسی طی این هفته انجام خواهد گرفت.

اعضای شورای امنیت پیش از این در اواخر ماه ژانویه برای بررسی بحران سیاسی در ونزوئلا گردهم جمع شده بودند، ولی موفق به دستیابی توافق در این باره نشدند. روسیه، چین و برخی دیگر از اعضای شورای امنیت از "نیکلاس مادورو" رئیس جمهوری منتخب مردم ونزوئلا حمایت کردند.

"خوان گوایدو" رهبر مخالفان ونزوئلا در اوایل ماه فوریه سناریوی دخالت نظامی خارجی در این کشور را بعید ندانسته و معتقد است که این اقدام به‌طور مؤثر منجر به تغییر حکومت در ونزوئلا خواهد شد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

​​​​​​​ترامپ اصلا صلاحیت گفت‌وگو با کشوری مثل ایران را ندارد

پهپادی آمریکایی که فلسفه ساخته شدنش، «دیده نشدن» است توسط سپاه شکار شد

گرجستان و ملی‌گرایی ضدروسی

0 نظر

ارسال نظر

capcha