درخواست برای بازنگری در تصمیمات کمیته اقتصادی دولت عراق

درخواست برای بازنگری در تصمیمات کمیته اقتصادی دولت عراق

به گزارش سراج24، رئیس ائتلاف اصلاح و بازسازی و نخست وزیر سابق عراق بر ضرورت تکمیل کابینه عادل عبدالمهدی تاکید کردند. سید عمار حکیم رئیس ائتلاف اصلاح و بازسازی و حیدرالعبادی رئیس ائتلاف النصر، روند تکمیل کابینه وزارتی و حمایت از برنامه دولتی را بررسی کردند. این دیدار در دفتر عمار حکیم و شامگاه شنبه برگزار شد. بر  اساس بیانیه دفتر حکیم، دو طرف آخرین تحولات سیاسی عراق و منطقه و تکمیل کابینه وزارتی و راه‌های حمایت از دولت در تحقق برنامه دولتی را بررسی کردند.

این بیانیه آورده است در این دیدار بر ضرورت تسریع در تکمیل کابینه وزارتی و رسیدن به راه حل‌های توافقی برای خروج از حالت بن‌بست سیاسی و امتیازدهی به نفع عراق و منافع ملت تاکید کردند.

بر اساس این بیانیه،‌حکیم بر اهمیت تلاش جدی برای اجرای برنامه دولتی بر اساس اولویت‌های شهروندان عراقی که شامل خدمات، مبارزه با فساد در تمام اشکالش و رشد و توسعه است، تاکید کرد.

تاکید عبدالمهدی بر تسریع در مبارزه با فساد

عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق در نشست شورای عالی مبارزه با فساد که ریاست آن را برعهده داشت بر ضرورت تسریع در تلاش‌های مبارزه با فساد و همچنین کوتاه شدن زمان تحقق اهداف تاکید کرد.

بر اساس بیانیه دفتر نخست وزیری عراق، در این نشست بسیاری از پرونده‌های ارائه شده به دستگاه‌های نظارتی، قضایی و گرفتن تصمیمات لازم درباره آن درکنار مشخص شدن سازوکارهای فعالیت بازرسان عمومی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

عبدالمهدی در این نشست تاکید کرد دولت بر شورای عالی مبارزه با فساد در راستای خدمت به کشور و جامعه و حفظ بیت المال و تلاش بر اساس فعالیت موسساتی و هدفمند محکم حساب باز کرده است و تمام دیدگاه‌ها و نظرات درباره تشکیل شورا را مورد توجه قرار داده است.

وی افزود ماموریت شورای عالی مبارزه با فساد، هماهنگی میان نهادهای نظارتی برای تسریع تلاش‌ها و کوتاه شدن زمان برای تحقق اهداف است، این شورا هیچ باری را در زمینه بودجه تحمیل نمی‌کند بلکه بر فعالیت موسسات موجود و امکانات آنها تکیه می‌کند.

درخواست برای بازنگری در تصمیمات کمیته اقتصادی دولت

عالیه نصیف از نمایندگان ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری المالکی امروز یکشنبه خواستار بازنگری در تصمیمات کمیته اقتصادی دولت در دوره گذشته شد. وی گفت بازنگری در تصمیمات دوره گذشته در کمیته اقتصادی دولت به مبارزه جدی و موثرتر با فساد شورای مبارزه با فساد کمک خواهد کرد.

بر اساس گزارش شبکه السومریه، نصیف در بیانیه‌ای اظهار داشت اراده مبارزه با فساد باید در عمل اجرا شود و دستاوردهای واقعی به دست آید و فراتر از شعارهایی که مصرف رسانه‌ای دارند، عمل کند، بازنگری در تصمیمات کمیته اقتصادی کابینه به مبارزه جدی با فساد کمک خواهد کرد، ما الگوهایی برای تصمیمات کمیته اقتصادی ارائه کردیم که تا کنون درباره آن بازنگری نشده است.

عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق، 29 ژانویه 2019 از تشکیل شورای عالی مبارزه با فساد خبر داده و تاکید کرده بود که دولت عراق بر این شورا برای حفظ بیت المال خیلی حساب باز کرده است.

هشدار درباره پیامدهای معافیت‌های گمرکی برای اردن

اتاق صنایع در استان بصره درباره مختل شدن پروژه‌های صنعتی در این استان در پی اعطای معافیت‌های گمرکی به تولیدات و کالاهای اردنی هشدار داده و از دولت عراق خواسته است از بخش صنعتی خصوصی حمایت کند.

ماجد رشک رئیس اتاق صنایع استان بصره گفت توافقات امضا شده میان دولت‌های عراق و اردن دربرگیرنده تصمیم ظالمانه‌ای علیه بخش صنعتی خصوصی عراق با اعطای معافیت گمرکی به 371 کالای اردنی است که این تصمیم به فعالیت‌های صنعتی ضربه وارد می‌کند و به طور کلی تاثیر منفی بر اقتصاد عراق می‌گذارد به طوری که برخی صنعتگران عراقی به طور جدی به فکر بستن کارخانه‌های خود در عراق و تاسیس کارخانه در اردن برای استفاده از تسهیلات مربوط به واردات مواد اولیه و معافیت‌های گمرکی در صادرات کالا به عراق هستند در این زمینه یکی از صنعتگران عراقی گوی سبقت را از دیگران ربوده و کارخانه خود را بسته است تا مشابه آن را در اردن احداث کند.

هادی عبود یکی از سرمایه‌گذاران بخش صنعت در بصره گفته است تصمیم معافیت گمرکی برای انواع کالاهای اردنی بیشتر به نفع تجاری است که انواع کالاهای چینی را وارد اردن کرده و از آنجا به عراق صادر می‌کنند، این تصمیم غافلگیرکننده و شوک آور برای اکثر فعالان صنعتی عراق بوده که در حال حاضر در شگفتی و حیرت به سر می‌برند.

عبود که مدیر یک کارخانه محلی بزرگ تولید لوله‌های پلاستیکی است، افزود دادن معافیت گمرکی به کالاهای اردنی و تحمیل عوارض گمرکی بر صنعتگران عراقی هنگام وارد کردن مواد اولیه منطقی نیست.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

سومین مناظره‌ی زاکانی و تاجزاده با محوریت انتخابات سال ۸۸ و فساد اقتصادی

شکست سیاست جنگ افروزی عربستان در منطقه

افزایش حملات ضدآمریکایی در عراق

0 نظر

ارسال نظر

capcha