سفیر ایران در قرقیزستان:

ایران با بقای رژیم پهلوی به یک‌دهم دستاوردهای کنونی نمی‌رسید

ایران با بقای رژیم پهلوی به یک‌دهم دستاوردهای کنونی نمی‌رسید

به گزارش سراج24، «علی مجتبی روزبهانی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در قرقیزستان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک به تبیین ابعاد و ارکان انقلاب اسلامی، شخصیت امام خمینی (ره) و روابط ایران و آسیای مرکزی از جمله با قرقیزستان پرداخت.

 به نظر شما دلائل وقوع انقلاب اسلامی در ایران چه بود؟

روزبهانی: اگر درباره دلائل وقوع انقلاب اسلامی در ایران صحبت کنیم باید در مرحله اول سرخوردگی و یأس مردم از رژیم شاهنشاهی را در نظر بگیریم که این موضوع چند علت عمده از جمله استبداد، اختناق، فراموشی فرهنگ اصیل ایرانی و وابستگی بیش از حد به آمریکا داشت.

دوری رژیم شاهنشاهی از اسلام، وابستگی بیش از حد به حکومت‌های غربی به ویژه آمریکا و از همه مهم‌تر سلب آزادی‌ مردم دلائل عمده وقوع انقلاب اسلامی هستند.

 

 نقش و جایگاه امام خمینی (ره) در انقلاب چه بود؟

روزبهانی: قبل از آغاز قیام امام خمینی (ره) علیه رژیم ستمشاهی، در حوزه سیاسی تلاش‌های زیادی برای برگزاری قیام علیه شاهان صورت گرفته بود اما آن اقدامات به نتیجه‌ای نرسید چرا که قیام‌کنندگان فاقد رهبری واحد بودند و گروه‌های مختلف ایدئولوژی‌های وارداتی از جمله کمونیسم و منافع متفاوت را دنبال می‌کردند.

بسیاری از رهبران اینگونه گروه‌ها محبوبیت عام و روابط عمیق با مردم پیدا نمی‌کردند. شعارهای آنان ارتباط با خلق بود اما خود را نخبه و بالاتر از جامعه احساس می‌کردند. از سوی دیگر ایدئولوژی‌های وارداتی نیز مورد قبول مردم نبود.

از قدیم و به طور سنتی روحانیان در ایران احترامی ویژه‌ای را نه تنها در شهرهای بزرگ بلکه در مناطق روستایی دور افتاده داشتند و مردم اکثر مشکلات خود را پیش روحانیان برده علاقه‌مند به حل مسائل با همکاری آنان بودند.

امام خمینی (ره) با مردم بسیار ساده صحبت می‌کرد. امام علاقه‌مند به قیام مسلحانه و تعداد بزرگ قربانیان نبود و به فکر حفظ جان‌ مردم نیز بود. چنین روشی در جنگ تحمیلی و مقابله با عراق نیز وجود داشت که حتی با وجود حمله سربازان عراقی به افراد غیرنظامی، ارتش ایران به هیچ وجه جواب آن را از طریق حمله به مناطق مسکونی نمی‌داد.

امام یک فرد روحانی و دارای روابط تنگاتنگ با مردم بود بنابراین مردم ایران، رهبری امام را قبول کرده دنبال وی حرکت کردند.

 پیام امام خمینی (ره) چه بود؟

روزبهانی: هر زمان موضوع اختلاف سنی‌ها و شیعیان پیش می‌آید یک سلسله تفکرات و آموزه‌های وهابیگری و سلفی‌گری در آن جامعه رسوخ کرده است.

در جاهایی که وهابیت و سلفیت نفوذ نکرده مسلمانان اهل سنت و اهل تشیع نزدیک همدیگر زندگی می‌کنند، ازدواج می‌کنند و به طور کلی روابط بسیار عالی دارند ضمن آنکه به نظر من بحث بین شیعه و سنی یک موضوع وارداتی برای ایجاد اختلاف در امت اسلامی است.

امام خمینی (ره) هم از روز اول برای وحدت اسلامی بسیار تأکید داشته و این موضوع را جزو اولویت‌ها قرار داد. موضوعی که بسیاری از رؤسای کشورهای منطقه آن زمان به پیام مذکور اهمیت ندادند و امروز تمام مسلمانان عدم وحدت اسلامی را به عنوان مشکل اصلی امت می‌دانند.

در ایران هیچ فشاری بر اهل سنت وارد نمی‌شود و آنان را مجبور به تغییر مذهب نمی‌کند.

بر همین اساس در رایزنی با مقامات کشورهای آسیای مرکزی از جمله قرقیزستان نیز بر روی این موضوع همواره تأکید داریم که هر گاه مسئله شیعه و سنی مطرح می‌شود، بدانید که رد پای افراط‌گرایان وهابی، سلفی و دیگر دشمنان اسلام وجود دارد.

جهان اسلام باید از زیر سلطه خارج شود که این نیز یکی از پیام‌های امام است. بر همین اساس حتی با توجه به سنی بودن بخش بزرگی از جمعیت افغانستان و یا فلسطین، ایران در کمک به این کشورها کوتاهی نکرده و نمی‌کند.

بر اساس دیدگاه امام خمینی (ره) وحدت اسلامی جزو ضروریات است و برخورد جدی با منادیان تفرقه ضرورت دارد. ضمن آنکه از ابتدای تأسیس جمهوری اسلامی ایران تا امروز تأکید خاصی بر حفظ و تقویت اتحاد مسلمانان جهان می‌شود.

در ایران سازماندهی و ساختارهای برای تقویت وحدت در جهان اسلام ایجاد شده که کنفرانس، نشست، گفت‌وگو و دیگر مراسم‌ با این موضوع به طور دائم برگزار می‌شود.

 در فضای اطلاعاتی منطقه از طریق رسانه‌های غربی مطالب زیاد درباره پیشرفت سریع ایران در صورت عدم وقوع انقلاب منتشر می‌شود.

روزبهانی: در زمان شاه ایران بیش از شش میلیون بشکه نفت تولید می‌کرد، بسیار راحت در بازارهای بین‌المللی آن را می‌فرخت اما صنعت، پیشرفت علمی و تکنولوژی‌ها همگی وارداتی بود و حتی بسیاری از پروژه‌های عادی قابل اجرا توسط متخصصان بومی، به شرکت‌های خارجی سپرده می‌شد.

یعنی هر نیازی داشتیم مجبور به مراجعه به آمریکا و کشورهای غربی بودیم و در داخل کشور هیچ امکاناتی برای پیشرفت فراهم نمی‌شد.

در برخی موارد آمریکایی‌ها اجازه پیشرفت در داخل کشور نمی‌دادند به عنوان مثل در حال حاضر ایران جزو پنچ کشور برتر دنیا در حوزه تولید فولاد است اما در زمان قبل از انقلاب، آمریکا و شاه می‌گفتند ایران به فولاد احتیاج ندارد.

تمام تبلیغات ضدایرانی که توسط رسانه‌های غربی و آمریکایی گسترش می‌یابد، تنها یک فریب است که می‌خواهند با انجام چنین اقداماتی موضوع نقض حقوق بشر در کشورهای خود را مخفی نگه دارند.

اگر می‌خواهیم به نتیجه درست برسیم این مبلّغان باید بیایند پیش ایرانی‌ها و پیشرفت کشور را در زمان شاه با تولید شش میلیون بشکه نفت در روز و میزان تولید نفت امروزی با توجه به تحریم‌ها غیرقانونی مقایسه کنند.

بحث اصلی این است که ما توانستیم بدون وابستگی به آمریکا به چنین دستاوردهایی برسیم. به عنوان مثال برنامه هسته‌ای ایران هیچ ربطی به تولید سلاح کشتار جمعی نداشت. حتی رهبر معظم انقلاب نیز آن چیزی که امریکایی‌ها ایجاد کرده و در جنگ با ژاپن استفاده کردند را حرام اعلام کردند اما «واشنگتن» همچنان تبلیغات درباره وجود سلاح هسته‌ای در ایران را دامن می‌زند.

کارشناسان ایرانی به طور مستقل به اینگونه تکنولوژی‌ها دسترسی پیدا کرده تا نیازهای خود از جمله تولید سوخت برای نیروگاه‌ها و تولید دارو را برطرف کنند و از آمریکا هم اجازه نمی‌گیریم.

  • دولت شاه ادامه پیدا می‌کرد حتی یک‌دهم دستاوردهای فعلی را نمی‌داشتیم.

 آیا مردم این منطقه از جمله قرقیزستان اطلاعات کافی درباره ایران و انقلاب اسلامی دارند؟

روزبهانی: در ابتدا باید از رسانه‌های فعال در حوزه روابط ایران و کشورهای آسیای مرکزی از جمله خبرگزاری فارس برای رساندن اطلاعات درست درباره تحولات روز تشکر کنم.

در واقع مردم قرقیزستان آنطور که باید و شاید اطلاعات درباره فرهنگ و وضعیت فعلی ایران ندارند که یکی از دلائل آن نیز استفاده از منابع غربی توسط رسانه‌های محلی است ضمن آنکه منابع غربی تلاش برای پنهان کردن موارد مثبت مربوط به ایران را انجام می‌دهند.

نکته دوم این است که روابط بین مردم ایران و قرقیزستان به طور کامل توسعه نیافته در حالی که 2 ملت تردد زیادی در قالب جاده ابریشم داشتند و تبادلات مختلفی از جمله فرهنگ، زبان، هنر و غیره انجام می‌شد. به عنوان مثل در زبان قرقیز تعداد زیاد کلمات فارسی وجود دارد که حتی برخی کلمات عربی نیز از طریق ایران وارد قرقیزستان شده است.

روابط بین ایران و قرقیزستان در زمان‌های گذشته و حال حاضر قابل مقایسه نیست. رؤسای جمهور ایران و قرقیزستان نیز بر این نکته تأکید کردند که تعاملاتی نظیر گردشگری، درمان، تجارت و ... باید بین مردم 2 کشور افزایش یابد ضمن آنکه تلاش بیشتر دولت‌های قرقیزستان و ایران نیز لازم است.

بارها شده مسافرین قرقیز پس از بازدید از ایران بسیار تعجب کرده و ذهنیت آنان درباره ایران و مردم این کشور دگرگون شده است.

فکر می‌کنم با برقراری پرواز مستقیم رفت و آمد بیشتر می‌شود و بسیاری از مسائل امروزی حل خواهد شد.

 جایگاه آسیای مرکزی در سیاست خارجه ایران؟

روزبهانی: حوزه آسیای مرکزی در همسایگی جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته و در سیاست خارجه ایران همسایگی اولویت اول می‌باشد. دولت تنها پس از حوزه همسایگی سراغ دیگر مسائل می‌رود.

همچنین اینجا چند نکته مهم درباره آسیای مرکزی وجود دارد. اشتراکات بسیار بزرگ فرهنگی ایران با کشورهای منطقه کاملاً واضح و مبرهن است.

به تحولات عراق، افغانستان، تضاد بین ارمنستان و آذربایجان، اختلافات کشورهای عربی خلیج فارس و فجایع یمن نگاه کنید آن زمان متوجه می‌شوید منطقه آسیای مرکزی یکی از باثبات‌ترین همسایگان ایران است.

امنیت ایران و آسیای مرکزی و همچنین توسعه اقتصادی این دو با همدیگر پیوند خورده و علاوه بر این اقتصادهای آنان مکمل یکدیگر است که تبادل کالاها و خدمات بین کشورها می‌تواند تمام نیازها را برطرف کند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

واکنش ایران به تحریم‌های جدید آمریکا

روادید سفر ایرانیان به قزاقستان لغو شد

ارتقای روابط تهران - باکو به همکاری‌های منطقه‌ای موثر منتهی می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha