نجفقلی حبیبی:

تحریم و موضوع دور زدن تحریم باب نفوذ سرمایه داری فاسد را به نظام مدیریتی کشور باز کرد

تحریم و موضوع دور زدن تحریم باب نفوذ سرمایه داری فاسد را به نظام مدیریتی کشور باز کرد

به گزارش سراج24، دکتر نجفقلی حبیبی نسبت به گسترش فسادهای اقتصادی در دستگاه های مدیریتی کشور و افول عدالت اجتماعی در سطح جامعه انتقاد دارد و می گوید: یکی از مهم ترین ویژگی های دولت دفاع مقدس صداقت و حفظ عدالت اجتماعی بود و به همین دلیل مردم به دولتمردان خود اعتماد داشتند و پا به پای آنها در برابر مشکلات مقاومت کردند، امروز در کشوری با این همه فقیر و نیازمند قشری با افتخار ماشین های میلیاردی سوار می شوند به همین دلیل دیدی به وجود آمد که اداره کشور در دست ثروتمندان باشد و آنها نور چشمی مملکت شدند. این در حالی است که دولتمردان ابتدای انقلاب هیچ گاه این چنین نبودند.
عضو شورای بازنگری قانون اساسی اگرچه برای اوضاع فعلی کشور نگران هست، اما همچنان به آینده انقلاب خوشبین است و اظهار می کند: در مجموع کشور ما ایران از جهات زیادی پیشرفته است و اگر در حوزه عدالت اجتماعی فعال تر شویم و حکومت اسلامی حاکمیت اسلام را پیاده کند، مشکلی نخواهیم داشت؛ اگر فقط رشوه و پارتی بازی را به طور کامل ممنوع کنیم تحولی اساسی صورت می گیرد.

سیاست سازندگی خساراتی به عده ای وارد کرد
وی به نقاط قوت و ضعف دولت سازندگی نیز اشاره و خاطرنشان کرد: بعدها کم کم روش هایی در دولت های بعدی به وجود آمد و گفته شد نباید سختی هایی که مردم در جنگ متحمل شده بودند مجدداً به آنها تحمیل شود و تصمیم به ایجاد گشایشی داشتند و اقتصاد را متحول کردند و برای ساختن کشور از امکانات دیگری استفاده کردند و باب دیگری گشوده شد. اسم این باب تعدیل بود دولت اول آقای مرحوم هاشمی رفسنجانی عقیده داشتند اگرچه در این اقدامات خسارتی به عده ای وارد می شود، اما چاره ای نیست و باید تحمل کنیم تا کشور پیشرفت کند البته این ماجرا به اواخر دولت آقای هاشمی نرسید چون فشارهای زیادی به مردم وارد شد و خود آقای هاشمی منصرف شد.
وی در مورد دولت دوم مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: دولت دوم ایشان نیز با مشکلات دیگری برخورد کرد.به هر حال با سختیهایی که پیش آمد سازندگی کشور مورد توجه دولت بود.

تحریم و موضوع دور زدن تحریم باب نفوذ سرمایه داری فاسد را به نظام مدیریتی کشور باز کرد
وی گفت: تحریم و موضوع دور زدن تحریم باب نفوذ سرمایه داری فاسد را به نظام مدیریتی کشور باز کرد و دستگاه مدیرتی کشور از این منظر آسیب فراوانی دید. مدیرانی که باید چشم و گوش ملت در دستگاه باشند یا گرفتار فساد شدند و یا کنار رفتند و افرادی فاسد جای آنها را گرفتند؛ این وضعیت در آن دوره تشدید شد و هنوز هم جامعه از بقایای آن رنج می بد در دوره آقای احمدی نژاد اجازه داد بانک هایی مثل قارچ رشد کنند و هنوز جامعه گرفتار خسارت آنهاست.

برخی با افراد فاسد همکاری دارندو بازار رشوه میلیاردی است
وی اظهار کرد: دولت آقای روحانی برسر کار آمد و خواست در این مورد آرام آرام پیش برود تا تزلزلی ایجاد نشود، ولی در این روش موفق نشد و هر چه دولت و دستگاه قضا تصمیم به ورود دارند، موفق نمی شوند. برخی با این افراد همکاری دارند، بازار رشوه میلیاردی است و طمع ها را بالا می برد. در نتیجه فعالیت های اقتصادی به سمت سرمایه داران فاسد رفته است و آنها با هم رقابت دارند. در مورد طبقات پایین به طرز وحشتناکی شاهد پریشانی بودیم که امروز در بدترین وضعیت خود قرار دارد. امروز اقشاری که خدمات عمومی را به جامعه ارائه می دهند مشکلات زیادی دارند. امروز در کشوری با این همه فقیر و نیازمند قشری با افتخار ماشین های میلیاردی سوار می شوند. دیدی به وجود آمد که اداره کشور در دست ثروتمندان باشد و آنها نور چشمی مملکت شدند.

فسادها در شأن انقلاب اسلامی و اسلام نیست
نجفقلی حبیبی ادامه داد: ما از نظر ثروت جزو کشورهای ثروتمند جهان هستیم و از نظر علمی و تکنولوژی در این سال ها پیشرفت زیادی داشتیم. در صنایع نظامی، داروسازی و پزشکی و… انصافاً پیشرفتهای خوبی داشته ایم. ما از این نظر در منطقه جزو کشورهای پیشرفته محسوب می شویم. ولی این موارد با هم نمی خوانند. ما امروز توانایی تولید اقلام بسیاری را در کشور داریم، ولی سرمایه گذاری فاسد به دلیل وجود رانت و واردات بی رویه اجازه نمی دهد تولید در کشور پا بگیرد. این فساد در شأن انقلاب اسلامی و در شأن اسلام نیست. اسلام انسان ها را به پاکی دعوت می کند و این مشکلات در شأن نظامی نیست که داعیه اسلامی بودن دارد. باید نظام همت کند و افراد فاسد را از خود بِراند؛ حال این افراد هر کسی می خواهند باشند.

نظام همت کند و افراد فاسد را از خود بِراند
وی با اشاره با اینکه کار مسئولان امروز بسیار سخت است. روش های اقتصادی برای اداره کشور به تغییر نیاز دارد، بیان کرد: من عقیده دارم دولت باید اقتصاد تعاونی را جدی بگیرد. به این طریق راحت تر و دلسوزانه تر می توان کشور را اداره کرد. با همه مشکلات و معضلاتی که در اقتصاد کشور داریم، زیبایی های انقلاب ما آنچنان بالاست که این جاذبه، فساد را پوشانده است. رأی مردم باید تقویت شود. آزادی های اجتماعی و فرهنگی موجود ارزش زیادی دارد. حکومت توسط مردم انتخاب می شود. مردم رأی می دهند و حکومت و خبرگان رهبری را انتخاب می کنند. ما دیوان محاسبات را برای رسیدگی داریم. بازرسی کل کشور را در قانون اساسی داریم. تکلیف برنامه و بودجه نیز مشخص است؛ همه این دستگاه ها باید بر امور کشور نظارت کنند. وقتی آنچه خرج می شود پول دولت و ملت است باید حساب و کتاب داشته باشد.

صداقت دولتمردان امروز نسبت به دوران دفاع مقدس افول داشته است
وی در پاسخ به اینکه صداقت دولتمردان امروز نسبت به دوران دفاع مقدس افول داشته یا روند صعودی را طی می کند و اعتماد مردم نسبت به دولت در چه سطحی است؟ گفت: عملکرد دولت باید در جهت عدالت اجتماعی باشد، هر بار دولت ها به سمت عدالت اجتماعی رفتند مردم آنها را دوست داشتند. اگر دولت تورم را کنترل کند و آسایش مردم را مورد توجه قرار دهد محبوب مردم خواهد بود. مردم از دولت تبعیت می کنند. رفتار حاکمان بسیار مهم است. امیرالمؤمنین علی(ع) در نهج البلاغه می فرمایند: «تو نمی توانی حاکم این مردم باشی وقتی که شب بر سفره غذاهای رنگین می نشینی ما این روحیه را از دست دادیم. مسئولین ما خوب هستند، ولی روش های حکومتی این فسادها را به وجود آورد؛ نکته دیگر اینکه کشور به شدت نیازمند افزایش دادن نظارت و مراقبت است.

همچنان به آینده انقلاب خوشبینم
وی در مورد آینده انقلاب اسلامی، گفت: من همچنان به آینده انقلاب خوشبینم. در مجموع کشور ما ایران از جهات زیادی پیشرفته است. بخش اعظم مردم کشور باسواد هستند، بی سوادی بدبختی بزرگی است. ما در دانشگاهها و حوزه های علمی پیشرفت زیادی داشتیم. مردم هنوز هم پزشکان بی سواد هندی را به یاد دارند. امروز پزشکان درجه یک ما با پزشکان دنیا برابری می کنند. علم وارد عرصه زندگی مردم شده و من بسیار امیدوارم. اگر در حوزه عدالت اجتماعی فعالتر شویم و حکومت اسلامی حاکمیت اسلام را پیاده کند، مشکلی نخواهیم داشت. اگر فقط رشوه و پارتی بازی را به طور کامل ممنوع کنیم چه تحولی صورت می گیرد. هر اندازه که بیشتر در استفاده از این ثروت های علمی تلاش کنیم انقلاب بیشتر روی پای خود خواهد ایستاد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

سومین مناظره‌ی زاکانی و تاجزاده با محوریت انتخابات سال ۸۸ و فساد اقتصادی

شادمانه به نجفی که زمین خورده، لگد می‌زنی!

اصلاح‌طلبان صرفا برای رضایت روحانی، اسحاق‌شان را به او نبخشیدند...

0 نظر

ارسال نظر

capcha