تحریم‌های ۴۰ ساله آمریکا علیه ایران با تلاش‌های اروپا باید پایان یابد

 تحریم‌های ۴۰ ساله آمریکا علیه ایران با تلاش‌های اروپا باید پایان یابد

به گزارش سراج24، کشورهای مهم اروپایی چندی پیش به منظور دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران ساز و کار ویژه مالی را طراحی کرده‌اند که "اینستکس" نام دارد.

این سیستم مالی ویژه و مستقل اروپایی توسط کشورهای آلمان، فرانسه و انگلیس تأسیس شده است. در شورای نظارت این تشکل دیپلمات‌های بلندپایه‌ای از این سه کشور اروپایی حاضرند.

بر اساس گزارش‌ها، این کانال مالی میان اتحادیه اروپا و ایران، در مرحله نخست اقلام غذایی و دارویی و ابزار پزشکی را در بر می‌گیرد و دامنه فعالیت آن می تواند گسترش یابد.

حالا این پرسش مطرح است که آیا این ساز و کار مالی می تواند با تحریم های آمریکا علیه ایران مقابله کند.

خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری تسنیم در این ارتباط مصاحبه‌ای را با دکتر "اولیور ارنست" از کارشناسان برجسته مسائل ایران و خاورمیانه و مسئولین در موسسه "کونراد آدنایر" آلمان انجام داده است که به شرح زیر است:

اتحادیه اروپا مصمم به حفظ برجام است

 آلمان، سوریه و انگلیس سیستمی را برای دور زدن تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران به نام "اینستکس" راه اندازی کرده‌اند. نظر شما در این باره چیست و آیا این ساز و کار مالی می‌تواند برجام را نجات دهد؟

اولیور ارنست: کشورهای فرانسه، انگلیس و آلمان سه قدرت مهم اروپایی هستند که در این ساز و کار مالی ویژه با هم همکاری می کنند و این سه کشور همچنین در سال 2015 توافق هسته‌ای با ایران را مورد مذاکره قرار دادند. این توافق بین‌المللی از نظر قانونی و از طریق قطعنامه 2231 سازمان ملل متحد تحت حمایت جامعه بین‌المللی قرار دارد.

خروج یکجانبه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از برجام که در ماه می سال 2018 انجام شد نقض کننده این روند دیپلماتیک و قانونی بود. بنابراین اتحادیه اروپا همچنان مصمم و قاطعانه به روند حفظ این توافق هسته‌ای ادامه می دهد. این روند با تحریم های یکجانبه تصویب شده آمریکا علیه ایران مقابله می کند. آمریکا تلاش می کند این تحریم ها را بر خلاف اراده و خواست دیگر کشورها و تمام کشورهای امضا کننده برجام در پیش گیرد. اینستکس تاسیس شده تا عواقب اقتصادی تحریم‌های آمریکا بر مناسبات تجاری با ایران را محدود کند. از دید ایران، اروپا، چین و روسیه این توافق از آنجایی که همچنان هدف خود را برآورده می کند معتبر است. از این رو این مسئله مهم است که اینستکس اساسی را خلق کند که همچنان تجارت با ایران را برای شرکت های اروپایی ممکن کند. اینستکس باید به عنوان یک مکانیسم کاملا بی طرف خود را نشان دهد. بخصوص این مسئله مهم است که هم ایران و هم اروپا به صورت راه حل گرا در اجرای این سیستم مالی با هم کار کنند.

لغو برجام از طرف آمریکا به شدت به مناسبات دو سوی آتلانتیک آسیب رسانده است

 به اعتقاد شما این ساز و کار ویژه مالی چگونه بر مناسبات دو سوی آتلانتیک تاثیر می‌گذارد؟

اولیور ارنست: مناسبات دو سوی آتلانتیک از طریق لغو توافق اتمی از طرف آمریکا و بخصوص از طریق تحریم‌های اقتصادی شدید علیه ایران بسیار مختل شده و آسیب دیده است. آمریکایی ها فشار شدیدی بر اروپا و بخصوص ایران وارد می کنند تا تجارت با ایران را کاملا متوقف کنند. از این رو اینستکس از یک طرف و موضع سازنده اروپا در قبال ایران از طرف دیگر ضرورتا در تیره شدن بیشتر این مناسبات دخیل خواهد بود.

 آیا دیگر کشورهای اروپایی هم به این ساز و کار ویژه مالی خواهند پیوست؟

اولیور ارنست: تمام این فرآیند مالی ویژه باید ابتدا در مناسبات بین ایران و اروپا خود را ثابت کند و نشان دهد. این مسئله برای هر دو طرف بسیار مهم است. هر چقدر این سیستم مالی موفق تر عمل کند به همان اندازه دیگر کشورهای اروپایی هم رغبت بیشتری برای مشارکت در آن خواهند داشت.

اینستکس مهمترین سنگ بنا برای حفاظت از مناسبات تجاری با ایران علیه تحریم‌های آمریکا است

  به نظر شما این سیستم مالی می‌تواند مناسبات بین ایران و اروپا را تقویت کند؟

دکتر اولیور ارنست: همکاری‌های بین ایران و اروپا از طریق توافق اتمی مربوط به سال 2015 کیفیت جدیدی پیدا کرده است. اروپا خواهان سیاستی در قبال ایران خیلی فراتر از همکاری‌های اقتصادی است. موفقیت دیپلماتیک برجام همچنین یک موفقیت برای دیپلماسی اروپا در قبال ایران است. در کنار مزیت‌های اقتصادی، اروپا همچنین خواستار سود و منفعت سیاسی در مناسبات با ایران از جمله یک همکاری سیاسی، امنیتی و سیاست خارجی بهتر است.

روند اعتماد سازی در مرحله کنونی مستقیما به اجرای برجام مربوط می شود و اینستکس در حال حاضر مهمترین سنگ بنا برای محافظت ازمناسبات تجاری بین ایران و اروپا علیه تحریم ها در دراز مدت است.

اروپا در صف مقدم مقابله با تحریم‌های آمریکا علیه ایران قرار دارد

 به نظر شما اروپا می‌تواند توافق اتمی را بدون ایالات متحده نجات دهد؟

اولیور ارنست: ابتدای کار برای اروپا هیچ گزینه دیگری وجود ندارد، چرا که آمریکا در کوتاه مدت سیاست غلط و فاجعه بار خود در قبال ایران را کنار نخواهد گذاشت. اما اروپایی ها با روس ها و چینی ها که همچنین برجام را امضا کرده‌اند هم عقیده‌اند. همچنین بسیاری از کشورهای مهم دیگر مانند هند، ژاپن و ترکیه هم می خواهند که توافق اتمی با ایران را حفظ کنند و این تحریم ها را رد می کنند. اروپا البته در مقابله با آمریکا در این راستا در صف مقدم قرار دارد اما از طرف اراده تقریبا به اتفاق آراء جامعه بین‌المللی پشتیبانی می شود.

هیچ جایگزین منطقی برای برجام وجود ندارد

هیچ جایگزین منطقی و معقولی برای برجام وجود ندارد. پایبندی بی قید و شرط به برجام برای تمام دنیا اساسی برای یک سیاست مبتنی بر صلح چند جانبه است که بر اساس همکاری، ایجاد اعتماد، ثبات و رفاه ایجاد شده است. بسیاری از نیروها و جناح‌ها در آمریکا سیاست قدرت اجرایی ترامپ در قبال ایران را رد می کنند. اروپا، ایران و جهان باید در این راستا کار کنند که قدرت اجرایی آینده در آمریکا دوباره به رویکرد چند جانبه‌گری بازگردد. تحریم‌های آمریکا علیه ایران باید پس از 40 سال همچنین با تلاش‌های آمریکا بالاخره پایان یابد. نجات توافق هسته‌ای ارزش هر نوع تلاشی را دارد.

مصاحبه: زکیه شریعتمدار طهرانی

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

ضرب‌الاجل تمدید نمی‌شود

هواداران مذاکره با ترامپ آیا هنوز نفهمیده‌اند هدف دشمن چیست؟

برلین نگران توکیو

0 نظر

ارسال نظر

capcha