ثبت‌نام کنکور از 24 بهمن آغاز می شود

ثبت‌نام کنکور از 24 بهمن آغاز می شود

به گزارش سراج24، ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در نشست خبری صبح امروز درباره پذیرش بدون آزمون داوطلبان در دانشگاه ها و موسسات اموزش عالی گفت: با توجه به قانون مصوب مجلس و مصوبات شورای سنجش و پذیرش دانشجو، پذیرش در دو بخش صرفا با سوابق تحصیلی و تلفیق سوابق و ازمون است. امروز لیست رشته های صرفا با سوابق تحصیلی اعلام می شود. البته رشته های دانشگاه آزاد در این مجموعه نیست که به زودی اضافه می شود.

وی افزود: ۲۴ بهمن ثبت نام کنکور سراسری است و به همین دلیل رشته های بدون ازمون را زودتر اعلام کردیم که اگر کسی تمایل به حضور در رشته های بدون آزمون داشت در کنکور ثبت نام نکند‌.

خدایی گفت:‌حدود ۲۸۱ عنوان رشته به صورت کلی و حدود ۵۵۰ هزار ظرفیت برای رشته محل‌های صرفا بر اساس سوابق تحصیلی اعلام شده است.

وی افزود: فرایند پذیرش به این صورت است که داوطلبان رشته‌های اعلام شده را از سایت سازمان سنجش مشاهده کرده و آن را انتخاب می‌کنند،‌ ما تصمیم گرفتیم از امروز رشته‌ها را اعلام کنیم زیرا ۲۴ بهمن ماه زمان ثبت‌نام کنکور سراسری است و اگر داوطلبی می‌خواهد فقط در این رشته‌ها به صورت بدون آزمون شرکت کند، می‌تواند در کنکور ثبت‌نام نکند.

رئیس سازمان سنجش ادامه داد: داوطلبان می‌توانند از ۲۰ اسفند به سایت سازمان سنجش مراجعه کرده و علاقمندی خود را برای رشته‌های بدون آزمون و پذیرش در مهر سال ۹۸ اعلام کنند، هر داوطلب امکان انتخاب ۱۰۰ رشته محل را دارد.

به گفته وی داوطلبان تا ۶ شهریور ماه فرصت دارند که رشته‌ و محل‌های مورد علاقه‌شان را اعلام کنند تا ما برای دانشگاه‌ها بفرستیم، دانشگاه‌ها از ۶ شهریور ماه شروع به پردازش درخواست‌ها می‌کنند و در این بازه زمانی که ما اعلام کردیم دانشگاه با دانشجویان تماس می‌گیرد تا داوطلبان در صورت تمایل برای ثبت‌نام اقدام کنند.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور ادامه داد: ثبت‌نام آزمون سراسری نیز از ۲۴ بهمن تا ۲ اسفند است. آزمون در روزهای ۱۳ و ۱۴ تیر ماه برگزار می‌شود که ما دو نوع سؤال برای داوطلبان نظام جدید و نظام قدیم طراحی کرده‌ایم و ظرفیت جداگانه برای نظام قدیم و جدید نداریم.

خدایی اظهار داشت: ما طبق قانون ۸۵ درصد پذیرش را بر اساس سوابق تحصیلی انجام می‌دهیم و انتظار داریم این سیستم از سال‌های آینده شرایط باثبات‌تری داشته باشد.

به گفته وی در کنکور تجربی ۷۰ درصد پشت کنکور هستند و انتظار داریم تعدادی از این افراد در رشته‌های بدون آزمون ثبت‌نام کنند چرا که ۲۰ درصد از ظرفیت روزانه و ۵۰ درصد از ظرفیت نوبت دوم به صورت بدون آزمون است و اکثر رشته‌های شهریه پرداز در لیست رشته‌های بدون آزمون هستند.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در رابطه با پذیرش رشته‌های دانشگاه آزاد گفت: بخشی از رشته‌های دانشگاه آزاد در شورای گسترش تائید شده و منتظر تائید بخش دیگر هستیم تا آن را هم به لیست اضافه کنیم.

وی درباره قوانین سهمیه‌های کنکور نیز گفت: تمام قوانین سهمیه‌ها نیز در پذیرش‌ها لحاظ می‌شود.

خدایی در رابطه با افزایش ظرفیت پذیرش گفت: امسال فقط در کارشناسی ارشد وضعیت کمی را افزایش دادیم که عدد قابل توجهی نیست و دلیلش هم این است که افراد کیفی بیرون نمانند.

وی در رابطه با حذف کنکور عنوان کرد: بحث کم رنگ شدن کنکور متناسب با ایجاد جایگزین مناسب انجام می‌شود و شورای سنجش و پذیرش نیز دو نقشه راه در این باره پیش روی ما قرار داده که بر این اساس عمل می‌کنیم. وزارت آموزش و پرورش هم به ما کمک می‌کند تا جایگزین‌ها را داشته باشیم.

خدایی در رابطه با شایعه‌ای مبنی بر اینکه دانش‌آموزان فارغ‌التحصیلان سال ۹۸ نمی‌توانند در کنکور 98 شرکت کنند، گفت: اصلا اینگونه نیست و سوابق تحصیلی این افراد به کنکور سال ۹۸ می‌رسد و می‌توانند در کنکور ثبت‌نام و شرکت کنند.

وی گفت:‌برای آزمون‌ها دوره تکمیل ظرفیت نداریم ولی پذیرش با سوابق تحصیلی باز است و افراد می‌توانند در رشته‌های بدون آزمون پذیرش شوند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

تعویق 2 ماهه‌ی کنکور 98 رد شد/ داوطلبان مناطق سیل‌زده از سهمیه بهره خواهند برد

انواع فریب سایت‌های جعلی ثبت نام یارانه نقدی را برای شهروندان

صداوسیما در ارائه‌ی تریبون تبلیغاتی به غول‌های کنکوری تجدید نظر کند/ اهداف تعلیم و تربیتی نظام فدای درآمدزایی نشود

0 نظر

ارسال نظر

capcha