توضیحات «بعیدی نژاد» درباره کالاهای مشمول اینستکس

توضیحات «بعیدی نژاد» درباره کالاهای مشمول اینستکس

به گزارش سراج24، بعیدی‌نژاد سفیر ایران در انگلیس روز دوشنبه در پیامی توئیتری، به توضیح درباره کالاهایی پرداخت که در فاز نخست راه‌اندازی "ابزار پشتیبان مبادلات تجاری" مورد دادوستد قرار خواهند گرفت.

وی در پیام خود نوشت: «سه کشور اروپایی پیشنهاد کرده‌اند که برای عملیاتی شدن سریع کانال مالی که برای تسهیل تجارت میان دو کشور در تمام زمینه‌ها تأسیس شده است، فاز اول آن به پرداخت‌های مرتبط با اقلام کالاهای اساسی و پزشکی اختصاص یابد، که حوزه وسیعی از جمله تجارت اقلام به‌شرح زیر را شامل می‌شود».

بعیدی‌نژاد در ادامه به اقلام مذکور اشاره کرد: «1ــ انواع محصولات کشاورزی مانند سویا و‌ ذرت، 2ــ  انواع محصولات غذایی، 3ــ میوه و سبزیجات، 4ــ سموم کشاورزی، کود و بذرهای گیاهی، 5ــ غذای دام شامل کنجاله و علوفه، 6ــ شیرخشک و مواد اولیه، 7ــ مواد اولیه دارویی، 8ــ انواع داروهای عمومی و داروهای بیماری‌های خاص، 9ــ انواع تجهیزات پزشکی و بیمارستانی، 10ــ دستگاه‌ها و وسایل پیشرفته جراحی و اتاق عمل، 11ــ تجهیزات پیشرفته پزشکی مانند دستگاههای رادیوتراپی و پرتودرمانی برای مقابله با سرطان، 12ــ انواع واکسن‌های انسانی و دامی و...».

سفیر ایران در انگلیس در ادامه تصریح کرد: «کشورمان در سال‌های اخیر قدم‌های مهمی در خودکفایی برداشته است، اما خرید بخشی از این اقلام همچنان ضروری است. کشور هر سال حدود 7 تا 8 میلیارد یورو برای این اقلام بودجه تخصیص می‌دهد که انتقال پول آنها و به همین دلیل خرید آنها با مشکلات بسیار روبه‌روست. سیستم بانکی بین‌المللی با وجود ادعای دروغین مقامات آمریکایی، به‌علت تحریم‌های آمریکا، حاضر به ریسک این مبادلات و انتقال پول خرید این اقلام نیست».

کانال تبادل مالی با ایران موسوم به اینستکس توسط فرانسه، آلمان و انگلیس هفته گذشته رسماً تشکیل شد.

پاریس میزبان این کانال مالی خواهد بود و یک بانکدار برجسته آلمانی نیز مسئولیت این کانال مالی را به‌عهده می‌گیرد. انگلیس نیز در این بین رئیس هیئت نظارت خواهد بود و از این سه کشور یک دیپلمات از وزارت امور خارجه در این کانال مالی حضور خواهد داشت. همچنین این گروه در آلمان نیز شعبه خواهد داشت. مدیر این سازوکار یکی از کارشناسان بانکی از فرانکفورت آلمان است.

بر اساس گزارش‌ها، این کانال مالی میان اتحادیه اروپا و ایران، در مرحله نخست اقلام غذایی و دارویی و ابزار پزشکی را در بر می‌گیرد و می‌تواند دامنه فعالیت آن گسترش یابد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

«بیایید از اول آغاز کنیم»!

عملا ایران نتوانسته تاکنون در مقابل اقدامات آمریکا پاسخ درخوری ارائه کند

چه کسانی زیر لگد دشمن از خواب بیدار می‌شوند؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha