تاکید روحانی بر به کارگیری «وزیر بازرگانی» در دولت

تاکید روحانی بر به کارگیری «وزیر بازرگانی» در دولت

به گزارش سراج24، حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور، صبح امروز در دفاع از سعید نمکی، وزیر پیشنهادی بهداشت درمان و آموزش پزشکی کشور، ضمن تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت: در این 40 سال قدم‌های بلندی نظام جمهوری اسلامی در راه سلامت مردم برداشته است. در سال 56 و 57 قبل از پیروزی انقلاب اسلامی کل پزشکانی که در کشور خدمت می‌کردند 14 هزار 700 نفر بودند و از این تعداد 6 هزار نفر آن پزشکان خارجی بودند. نیمی از بهداشت و سلامت ما در بخش پزشک عمومی و یا تخصصی وابسته به پزشکان خارجی بودیم.

وی افزود: در تخصص‌های مختلف به جز 8 رشته تخصصی پزشکی که در ایران بود در بقیه موارد نیازمند به دانشگاه‌های خارج از کشور بودیم. امروز این استقلال بزرگ را انقلاب اسلامی برای ما به ارمغان آورده که به جای 14 هزار پزشک امروز 140 هزار پزشک در این کشور خدمت می‌کنند. به جای 600 دانشجوی ورودی در رشته پزشکی در سال 57 امروز 6 هزار و 100 نفر ورودی پزشکی داریم.

رئیس‌جمهور ادامه داد: انقلاب اسلامی ما را در بخش سلامت به هدف رسانده است و پیشرفت کشور در این زمینه قابل ملاحظه است. این به آن معنا نیست که امروز در بخش سلامت ما هیچ اشکال و ایرادی نداریم، قاعدتا ضعف و اشکال هم داریم اما وقتی با 40 سال پیش و همچنین با سایر کشورها مقایسه می‌کنیم پیشرفت کشور بسیار قابل ملاحظه است. پزشکانی مخلص که ما بسیاری از آنان را در 8 سال دفاع مقدس در بیمارستان‌های خط مقدم مشاهده کردیم.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش با یادآوری ارائه لایحه دو فوریتی تفکیک وزارتخانه‌ها در ابتدای دولت دوازدهم گفت: کشور باید وزیر بازرگانی مستقل داشته باشد.

روحانی همچنین با اشاره به مدل نسخه‌نویسی پزشکان گفت: یک بار هم هشتگ درست کنیم برای مبارزه با داروهایی که لازم نیست و زینت النسخه  پزشکان هستند.

روحانی درباره لوایح چهارگانه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم تصریح کرد: از ریاست، هیئت رئیسه و نمایندگان مجلس بخاطر تصویب 4 لایحه‌ای که مبارزه با پولشویی و تروریسم بود تشکر می‌کنم.

وی ادامه داد: ما همیشه پیشتاز در مبارزه با تروریسم بودیم و نباید اجازه بدهیم عده‌ای که دستشان به خون مردم آلوده است، مدعی مبارزه مالی با تروریسم باشند و نباید بگذاریم به ما اهانت کنند. امیدوارم دو لایحه نهایی شود و تکمله دو فوریتی که به مجلس دادیم نیز به تصویب برسد و برای روان‌سازی مبادلات خارجی مالی بانکی دست مسئولنی را بازتر کنیم.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: امیدوارم مجلس بخش صنعت و معدن را از بازرگانی جدا کند و این اصرار من است. مشکل تنظیم بازار بدون وزارت بازرگانی حل نمی‌شود و من از شما نمایندگان طی لایحه‌ای درخواست کردم بازرگانی را از صنعت و معدن جدا کنید. اگر می‌خواهید مردم برای خرید اجناس کمتر معطل بشوند؛ من به عنوان مسئول دولت می‌گویم این انجام نمی‌شود جز اینکه وزارت بازرگانی مجزا شود.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: در دولت یازدهم 10 میلیون نفر تحت پوشش بیمه قرار داده شدند و این کار آسانی نبوده و به این معنا نیست که کار تمام شده ولی قدم‌های موثری برداشته شده است.

وی با تاکید براینکه در تخصص‌های مختلف به جز 8 رشته تخصصی پزشکی که در ایران بود، در بقیه موارد نیازمند به دانشگاه‌های خارج از کشور بودیم، ادامه داد: امروز این استقلال بزرگ را انقلاب اسلامی برای ما به ارمغان آورده است که به جای 14 هزار پزشک، 140 هزار پزشک در این کشور خدمت می‌کنند و به جای 600 دانشجوی ورودی در رشته پزشکی در سال 57، امروز 6 هزار و یکصد نفر ورودی پزشکی داریم.

رئیس‌جمهور با اشاره به افزایش دو برابری جمعیت کشور از 36 میلیون نفر به 82 میلیون نفر، تصریح کرد: از لحاظ جمعیت  128 درصد افزایش داریم، اما در بخش بهداشت و درمان، آمار 2 برابری نبوده بلکه 10، 12، 15 برابر است.

روحانی با اشاره به اینکه پزشکان فداکار،‌ایثارگر و مخلص در دوران 8 سال دفاع مقدس، در بیمارستان‌های خط مقدم خدمت می‌کردند و حتی در عملیات‌هایی فاصله خط مقدم تا پزشک و اتاق جراحی ما بیش از 7 کیلومتر فاصله نبود، افزود: بسیاری از بیمارستان‌ها در دوران جنگ در جاهایی مستقر بودند که حتی در تیررس گلوله خمپاره‌ها و در زیر بمباران‌های هوایی قرار داشتند و شماری از پزشکان و کادر درمانی ما در خط مقدم جبهه‌ها به فیض شهادت نائل آمدند و امروز هم پزشکان مخلص، مؤمن و ایثارگر کم نداریم.

وی اضافه کرد: البته در میان همه اقشار ممکن است، افراد کمی هم وجود داشته باشد که همه ویژگی‌هایشان مطلوب جامعه نباشد، اما این قشر همواره قشر مؤمن، فداکار و ایثارگر و مورد احترام جامعه بوده است و احترام به عالمان، دانشمندان و از جمله به پزشکان،  رسم ملت ما و یکی از اخلاقیات شایسته و درست مردم عزیز و بزرگ این سرزمین است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در آغاز دولت یازدهم و قبل از اینکه دولت شروع شود در تبلیغات انتخاباتی در سال 92 به مردم قول داده بودم که یکی از اهداف دولت آینده موضوع سلامت، تجهیز بخش‌های مربوط به سلامت، در دسترس قرار دادن داروهای مورد نیاز و همچنین کاهش مخارج بیماران است، اظهار داشت: از ابتدای دولت یازدهم به فکر ایجاد طرحی برای تحول سلامت بودیم. تقریباً‌ در همان ماه‌های اولیه یعنی در اوایل سال 93 طرح تحول سلامت، اجرایی و عملیاتی شد و در اجرای این طرح برادر بسیار عزیزمان دکتر قاضی‌زاده هاشمی وزیر بسیار پرتلاش و مخلص و ایثارگر ،نقش بسیار ارزشمندی داشت.

روحانی با اظهار امیدواری از اینکه در تاریخ کشورمان در کنار طرح تحول سلامت، نام دکتر هاشمی هم ماندگار باشد،گفت: یکی از تأسف‌های من در دولت دوازدهم این است که دوست بسیار عزیز و پرتلاش و خوبمان نتوانست تا پایان راه در کنار ما باشد. برای او هر کجا که هست آرزوی موفقیت می‌کنم. فردی خدوم، جهادی و مردی است که آشنایی من با او به دوران دفاع مقدس و ایام جنگ برمی‌گردد.

وی تا کید کرد: در طرح تحول سلامت کار بزرگی در این کشور انجام گرفته و دولت و مجلس برای اجرای طرح تحول سلامت هر دو دست به دست هم دادند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: شاید دولت هیچ‌کار مهمی را بدون حمایت و کمک نمایندگان نتواند انجام دهد؛ همین امروز زحمت تصویب بودجه سال آینده بر دوش شماست و خوشحالم که در بخش کمیسیون تلفیق کارها را به اتمام رساندید و بعد از 22 بهمن کار بررسی نهایی را آغاز می‌کنید تا هر چه زودتر به دست ما برسد و بتوانیم سریعتر برای سال آینده برنامه‌ریزی کنیم.

روحانی با بیان اینکه در طرح تحول سلامت قدم‌های بسیار خوبی در این 5 الی 6 سال برداشته شده است، اظهار کرد: تعداد تخت‌های بیمارستانی در بدو پیروزی انقلاب حدود 55 هزار بوده و امروز 129 هزار و 600 تخت بیمارستانی داریم که این  یک رقم و تحول بسیار بزرگ بوده و  رشد  131 درصدی را نشان می‌دهد.

وی افزود: کار عظیم و بزرگی برای افزودن 24 هزار تخت بیمارستانی جدید و بازسازی 44 هزار تخت انجام گرفت و مجموعاً در این زمینه در کنار تجهیزات و تسهیلات قدم‌های خوبی در این چندسال برداشته شد و مخارج پزشکی برای بیماران بستری به زیر 10 درصد رسید و در روستاها تا 5 درصد و همچنین در طرح تحول، سلامت را به منزل و مسکن و زندگی مردم نزدیک و نزدیک‌تر کردیم.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه در آغاز پیروزی انقلاب 1500 خانه بهداشت در کشور وجود داشت و امروز 12 برابر آن یعنی 18 هزار خانه بهداشت در این کشور فعال است، گفت: از سوی دیگر اگر پزشکان متخصص ما در گذشته فقط در شهرهای بزرگ حضور داشتند، امروز بحمدالله تا مناطق مرزی کشور نیز رفته و مستقر شده‌اند. امروز بسیاری از شهرهای کوچک و روستاها با فاصله کمکی به پزشک و متخصص دسترسی دارند که این تحول بزرگی در عرصه بهداشت و درمان است.

روحانی با بیان اینکه بسیاری از سران کشورهای دنیا در ملاقات و گفت‌وگو، نسبت به طرح تحول سلامت در ایران دچار شگفتی هستند و می‌گویند شما چگونه توانستید این طرح با این عظمت را