استفاده از گلوله‌های انفجاری در سرکوب معترضان در فرانسه

استفاده از گلوله‌های انفجاری در سرکوب معترضان در فرانسه

به گزارش سراج24، در پی اعتراض‌های هفته‌های اخیر مردم فرانسه که با برخورد نیروهای پلیس آسیب جدی به عده‌ای از تظاهرات‌کنندگان را به دنبال داشت، دولت «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه به شدت در زمینه بازنگری استفاده نیروهای امنیتی از تسلیحات علیه غیرنظامیان تحت فشار قرار گرفته است.

روزنامه انگلیسی «گاردین» نوشت که شماری از نمایندگان پارلمان فرانسوی از دولت این کشور درخواست کرده‌اند تا از نوعی نارنجک دودزا که حاوی ۲۵ گرم TNT است و  قدرت انفجاری شدیدی دارد، در جریان تظاهرات‌های مردمی استقاده نکند. فرانسه تنها کشور اروپایی است که این نوع نارنجک را در ناآرامی اجتماعی به کار می‌گیرد.

منع به کارگیری این تسلیحات که فلش‌بال هم یکی دیگر از آنهاست، از این جهت اهمیت دارد که در هفته‌های اخیر عده‌ای دچار نقص عضو شده اند به این ترتیب که چشم  خود را از دست داده‌اند یا دست و یا پای آنها معیوب شده است.

درخواست برای ممنوعیت به کارگیری چنین تسلیحاتی پس از اینکه «ژروم رودریگز» یکی از اعضای برجسته گروه‌های معترض روز شنبه از سوی پلیس هدف قرار گرفته و به دلیل شدت مجروحیت مجبور به تخلیه یکی از چشم‌هایش شد، شدت گرفت. گروه‌های حقوق‌بشری معتقدند که آنچه بر سر رودریگز آمده است، مشتی نمونه خروار است. پیش‌بینی می‌شود که ۱۷ نفر در هفته‌های گذشته و در پی استفاده پلیس از این گونه سلاح‌ها از ناحیه یک چشم نابینا شده‌اند.

از اواسط نوامبر هزاران نفر از مخالفان دولت  ماکرون تظاهرات کرده‌اند. این تظاهرات‌ها عموما مسالمت‌آمیز بوده‌اند و در پاره‌ای موارد با دخالت پلیس به درگیری‌های خیابانی منجر شده است.

دولت فرانسه قصد داشت در چارچوب سیاست تشویق عمومی به استفاده از خودروهای هیبریدی و کاهش خودروهای متکی به سوخت فسیلی، از ابتدای سال آینده میلادی مالیات بر سوخت را افزایش دهد، اما همین تصمیم جرقه اعتراضات طبقه متوسط را زد. معترضان ماکرون را که پیش از این یک بانکدار بوده، به حمایت از طبقه ثروتمند متهم کرده و می‌گویند او سیاست‌هایی را دنبال می‌کند که بانک‌های بزرگ فرانسه از آن نفع می‌برند.

انتهای‌پیام/

اخبار مرتبط

مجازات نظامی فرانسوی به خاطر اعتراف به کشتار غیرنظامیان سوری

درخواست‌ تحقیق درباره رفتار خشن پلیس فرانسه با معترضان

انفجار نارنجک پلیس فرانسه منجر به قطع مچ دست یکی از معترضان شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha