ایران سطح تبعیت خود را از برجام کاهش خواهد داد

ایران سطح تبعیت خود را از برجام کاهش خواهد داد
به گزارش سراج24، گزارش ۴۲ صفحه‌ای آژانس اطلاعات ملی امریکا درباره ارزیابی تهدید‌های جهانی پیش روی امریکا منتشر شد، گزارشی که امضای دانیل کورتس پای آن است و خانم جینا هاسپل، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی امریکا با حضور در جلسه استماع سنای امریکا، بخش‌هایی از این ارزیابی را ارائه کرد. در گزارش آژانس اطلاعات ملی امریکا، تهدید‌ها در دو سطح جهانی و منطقه‌ای ارزیابی شده و در سطح جهانی، ذیل چند سرفصل تهدید سایبری، دخالت‌های انتخاباتی، تروریسم، عملیات‌های ضد انتخاباتی، فناوری‌های نوظهور اخلالگر، فضا و ضد فضا، جنایات سازمان یافته، اقتصاد و انرژی و امنیت انسانی این تهدید‌ها علیه امریکا ارزیابی شده است. در سطح منطقه‌ای نیز چین و روسیه به عنوان دو تهدید مجزا و مناطق مختلف از جمله خاورمیانه مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند.
در حوزه سایبر، ایران و کره‌شمالی در کنار روسیه و چین به عنوان تهدید سایبری امریکا در نظر گرفته شده‌اند. در حوزه سلاح‌های کشتار جمعی، فعالیت‌های چین، روسیه، کره‌شمالی و ایران مورد ارزیابی قرار گرفته و سطح پایبندی ایران به برجام ارزیابی شده است. جامعه اطلاعاتی امریکا معتقد است که ایران در حال حاضر فعالیتی نمی‌کند که منجر به دستیابی به سلاح هسته‌ای شود. با این حال، این گزارش به هشدار مقام‌های ایرانی درباره پایبند نماندن به برجام در صورت عدم استفاده از مزایای آن، اشاره کرده است. جینا هاسپل در جلسه سنای امریکا در توضیح رویکرد ایران به برجام گفته است: «به نظر من جدید‌ترین اطلاعات این است که ایرانیان در حالی که به دنبال فشار بر اروپاییان هستند تا به تعهدات‌شان برای سرمایه‌گذاری و تجارت عمل کنند، تعهداتی که ایران امید داشت از توافق به دست بیاورد، (همزمان) در حال بررسی برداشتن گام‌هایی هستند که تبعیت آن‌ها را به برجام کمتر می‌کند.» خانم هاسپل می‌افزاید: «آن‌ها [ایرانیان]در حال آماده‌سازی‌هایی هستند که اگر تصمیم بگیرند، توانایی آن‌ها را برای یک بازگشت [هسته‌ای]افزایش می‌دهد.»‌رئیس سیا در عین حال می‌گوید: «ما می‌بینیم که آن‌ها در حال بحث در میان خودشان هستند، چون آن‌ها نتوانسته‌اند مزایای اقتصادی را که امید داشتند، از توافق به دست بیاورند.» هرچند خانم هاسپل نگفته، ولی معنای تلویحی سخنان او این است که تداوم برخوردار نشدن ایران از برجام، می‌تواند به کاهش تعهدات برجامی ایران منجر شود. ال‌مانیتور در گزارش خود این ارزیابی جامعه اطلاعاتی امریکا را نشان‌دهنده ناموفق بودن رویکرد ترامپ خوانده است. لورا روزن، نویسنده گزارش ال‌مانیتور می‌نویسد: «مقام‌های ارشد اطلاعاتی امریکا در یک «ارزیابی جهانی تهدیدها» به کنگره، قضاوت‌های مختلفی درباره ایران انجام داده‌اند که به نظر می‌رسد مؤثر بودن سیاست دولت ترامپ درباره ایران را با تأیید روبه‌رو می‌کند.» دن کوتس، رئیس ستاد هماهنگی آژانس اطلاعاتی امریکا که بر فعالیت‌های ۱۶ نهاد اطلاعاتی این کشور نظارت می‌کند هم در جلسه سنا ضمن صحبت درباره وفادار ماندن ایران به توافق هسته‌ای پس از خروج امریکا از برجام گفت: آزمایش‌های فضایی تهران به پیشبرد برنامه موشک‌های بالستیک این کشور کمک خواهد کرد چرا که موشک‌های ماهواره‌بر و موشک‌های بالستیک از فناوری‌های بسیار مشابهی استفاده می‌کنند.

ترامپ: این‌ها خام هستند
گزارش جامعه اطلاعاتی امریکا همانگونه که پیش‌بینی می‌شد، به مذاق ترامپ خوش نیامد و او غروب دیروز، در چند توئیت متوالی، این ارزیابی و تهیه‌کنندگان آن را خام خواند. به گزارش صدای‌امریکا، ترامپ نوشته است: «در مورد خطرات ایران به نظر می‌رسد افراد اطلاعاتی به‌شدت منفعل و خام هستند. آن‌ها در اشتباه هستند! وقتی من رئیس‌جمهور شدم، ایران همه جای خاورمیانه و فراتر از آن مشکل درست می‌کرد. از زمان پایان دادن به توافق هسته‌ای فاجعه‌بار با ایران، آن‌ها «بسیار» فرق کرده‌اند...» رئیس‌جمهورامریکا افزود: «.. [ایران]بالقوه منبع تهدید و درگیری است. آن‌ها [ایرانی ها]در حال آزمایش راکت‌ها (هفته پیش) و چیز‌های دیگر هستند و خیلی نزدیک به رسیدن به انجام آن می‌شوند. اقتصاد آن‌ها حالا دارد سقوط می‌کند که تنها عاملی است که اکنون آن‌ها را عقب نگه داشته است. مراقب ایران باشید. شاید افراد اطلاعاتی باید برگردند به مدرسه!»

توقع اعتراضات سازمان نیافته
بخش مهمی از گزارش جامعه اطلاعاتی امریکا، مربوط می‌شود به پیش‌بینی مجدد نآارامی‌ها در ایران، پیش‌بینی‌هایی که اغلب اوقات نیز مبنای عمل دستگاه‌های اطلاعاتی قرار می‌گیرد. مدیر اطلاعات ملی امریکا مدعی شده که «ایران جاه‌طلبی‌های منطقه‌ای خود را همچنان ادامه می‌دهد و در شرایطی که اقتصادش در حال تضعیف است، قابلیت‌های نظامی خود را بهبود بخشیده است.» وی مدعی شد: «ما انتظار ناآرامی‌های بیشتری را داریم.» در گزارش اطلاعات امریکا آمده است: «ماتوقع ناآرامی‌های بیشتر را در ایران طی ما‌ه‌های آتی داریم، هرچند اعتراضات احتمالاً هماهنگ نشده و فاقد رهبری یا حمایت گسترده گروه‌های نژادی و سیاسی خواهند بود.»
انتهای پیام/

اخبار مرتبط

قیام 2020 عراق همه‌پرسی قانون اخراج نیروهای آمریکایی از منطقه بود

خیابان‌های عراق در تسخیر جوکرهاست یا مردم

قطعاً هرگونه ترور مقامات نظامی کشورمان منجر به سقوط آمریکا خواهد شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha